Advert
“ÇILGIN PROJELER!”
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

“ÇILGIN PROJELER!”

Bu içerik 825 kez okundu.

İnternet kullanım oranı (yüzde 75’lerde) yüksek olan bir millet olarak bazı şeylere dikkat etmemiz gerektiğini düşündüm. Ve bu hafta sizler için, internet güvenliği hakkında yine internetten alıntılar yaparak kısa bir araştırma yazısı yazmaya çalıştım.

"İnternette eğer bir ürün için para ödemiyorsanız o zaman satılan ürün sizsiniz demektir."

İnternet kullanıcıları olarak bu sözü kulağımıza küpe etmemiz gerekiyor. Millet olarak yeni teknolojileri ve uygulamaları kullanmakta pek tereddüt etmiyoruz. Haliyle yeni teknolojilerin arka planını kavramada çok zayıfız. Pek çok kimse; WhatsApp, Facebook, Twitter gibi uygulamaları, telefonunu satın aldığında parasını ödemiş olduğu bedava uygulamalar sanıyor ve bu uygulamaların; her birimiz hakkında veriler toplayıp ve profilimizi çıkardığını göz ardı ediyor. Aslında bu türden uygulamalar; Biz kimiz, kimleri tanıyoruz, kimlerle ne sıklıkta görüşüyoruz, neyi severiz, neden nefret ederiz, zayıflıklarımız, hassasiyetlerimiz, kayda değer özelliklerimiz nelerdir hepsini çıkartıyorlar.

Memleketimizin her yerinde, her an sayısız WhatsApp grupları kuruluyor. Aileler kendi aralarında, öğrenciler, öğrenci velileri, bürokratlar, arkadaşlar, dernek üyeleri, kursiyerler, hatta bir turda tanışan turistler bile yeni WhatsApp grupları oluşturuyorlar.

Mesela, devlet memurlarımız WhatsApp'ı sadece eve giderken marketten alacakları malzemelerin listesini sormak için kullanmıyorlar. Güneydoğu'da terörle mücadele eden bazı komutanlar bile görev talimatlarını, lojistik bilgilerini WhatsApp'tan paylaşıyorlar. Müsteşarların, genel müdürlerin, daire başkanlarının dahil olduğu, devlet sırrı sayılabilecek meselelerin tartışıldığı sayısız WhatsApp grubu var. Hele ki İçişleri Bakanlığı çalışanları… Emniyet teşkilatında terörden, organize suçlarla mücadeleye kadar her birimde WhatsApp üzerinden haberleşmek standarda binmiş durumda. Resmi görev emirleri WhatsApp üzerinden veriliyor! Polisler WhatsApp'ı öylesine benimsemişler ki, ülkemizin en iyi korunan yeri olduğunu düşündüğümüz bir kurumun girişinde, ziyaretçilerin T.C. kimlik fotoğraflarını GBT sorgulaması yapacak arkadaşlarına WhatsApp üzerinden gönderiyorlar! Geçen yıl Ankara Emniyet Müdürlüğü, bir “WhatsApp Uyuşturucu İhbar Hattı" kurarak bu işlerden birazcık olsun anlayanları dehşete düşürmüştü! Resmi bir devlet kuruluşunun, yabancı bir ticari firmanın ürünü şehrin her tarafına astığı afişlerle “reklam etmesindeki" çarpıklık bir tarafa, Ankara Emniyet Müdürlüğü bu uygulamayla Facebook Mark Zuckerberg'e (dolayısıyla bazı “Hayli yetkin" istihbarat örgütlerine) Ankara'nın uyuşturucu haritasını çıkartma imkânı verdiğinin farkında değil demek ki!

Aslında açık veya gizli temasta oldukları her kişi, kendileri yarın unutacak olsa bile “Bigbrother" tarafından hatırlanmak üzere teker teker Facebook sunucularına kaydediliyor. Peki, bu bilgiler karşılığında, harcanan milyarlarca dolardan daha fazlasını ödemeye hazır, cepleri şişkin alıcı kim olabilir" Tebrikler, bildiniz! Olağan şüphelimiz tabi ki siber savaşın mahiyetini bizden çok daha iyi kavramış “bazı" ulusal istihbarat örgütleri!

Bu yüzdendir ki Facebook sahibi Mark Zuckerberg, 2012 yılında İnstagram’ı 1 milyar dolara, 2014 yılında da WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın almıştı.

Bilgi güçtür ve bu uygulamaların sahipleri “bildikçe" güçleniyorlar.

Netice itibariyle, devlet işlerinde WhatsApp, Gmail, Hotmail, DropBox, OneDrive gibi “bedava" yabancı servislerin kullanımı bence yasaklanmalıdır. Hatta devlet işlerinde bu uygulamaları kullanmaya ısrarla devam eden memurlara cezalar bile getirilmelidir.

Mesela Çin, 2014'te başta gmail olmak üzere Google servislerini tamamen yasaklamadan önce sansür ettiği gibi 19 Temmuz 2017 itibarıyla WhatsApp'ı sansürlemeye başladı. Çin bir yandan da WeChat isimli kendi milli mesajlaşma uygulamalarının kullanımını teşvik ediyor. Rusya Facebook alternatifi Vkontakte (vk.com) ve Google alternatifi Yandex'i destekliyor. Ukrayna, Kırım ihtilafından sonra Rus istihbaratına karşı koyabilmek için 16 Mayıs 2017'de Vkontakte ve Yandex servislerine erişimi yasakladı. Sağlıklı, hızlı, beklentileri karşılayan alternatifleri üretmeden sadece yasaklar getirmek elbette çözüm değil. Lakin şu ana kadar, bu uygulamaların muadili onlarca yerli uygulama geliştirilmiş olup onların arasından hangisini kullanacağımızı tartışıyor olmamız lazımdı. WhatsApp yerine “Bip”, Google yerine “Yaani” gibi. Tabi ki zararın neresinden dönülse kârdır.

Hükumetimizden bu tarz teknoloji alanında da "Çılgın projeler" bekliyoruz.

Hep inşaat alanında "Çılgın projeler" olacak değil ya!

Selametle kalınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ