Advert
BİZE FİLİM Mİ LAZIM YOKSA İLİM Mİ?
Habib KARAÇORLU

BİZE FİLİM Mİ LAZIM YOKSA İLİM Mİ?

Bu içerik 546 kez okundu.

                             

            Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de televizyon izleme oranları ne yazık ki çok yüksek oranlarda. Eğitim, bilim, teknoloji, sanayi, üretim, spor, kültür ve sanat konularında onlarca ülkenin çok gerisinde olan ülkemiz televizyon izlemede geçen yıl,  günlük 330 dakika ile dünya birincisi oldu. Yani bizim insanımızın bir çoğu günlük yirmi dört saatin beş bucuk saatini televizyona kilitlenerek geçiriyor. Başka bir hesapla, sekiz saat mesai, sekiz saat uyku, iki veya üç saatlik yemek yeme ve zorunlu ihtiyaçlar dışındaki zamanın tamamını televizyon başında geçiriyor. En çok izlenen programların başında diziler geliyor tabi ki. Bazı televizyon kanallarında haftada on beş dizi oynatılıyormuş. Araştırmalara göre bu dizilerden bazılarının dört-beş milyon izleyicisi varmış. Dizileri magazin programları takip ediyormuş. Hani, hangi artist nerede kiminle berabermiş, hangi sosyete nereye gitmiş, ne halt karıştırmış tarzında programlar var ya, işte o çeşit boşboğazlıklar. Televizyon izleme yanında internet ve sosyal medya bağımlılığını da eklersek vay halimize vay!  Yine araştırmalar göre Türkiye’de nüfusun %67’sini oluşturan 54.3 milyon internet kullanıcısı,  %51’ini oluşturan 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı ve %54’ünü oluşturan 44 milyon aktif mobil sosyal medya kullanıcısı var.

Televizyon izleme oranları ile dünyada birinci olan Türkiye'de düzenli kitap okuyanların oranı neredeyse binde bir. Bu oran, en fazla kitap okuyan ülkelerin başında gelen İngiltere ve Fransa’da yüzde 21, Japonya'da yüzde 14, ABD'de yüzde 12 civarında. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) verilerine göre Türkiye, kitap okuma oranında dünyada 86. sırada, yoksul Afrika ülkeleriyle aynı kategoride. TÜİK’e göre ise Türkiye'de kitap, ihtiyaç listesinin 235. sırasında yer alıyor. Dünyada kitap için kişi başına harcanan para ortalama 1,3 dolarken, Türkiye’de çeyrek dolar. Ne yazık ki artık okumayan, düşünmeyen, araştırmayan, ancak ve ancak seyreden bir toplum olduk. Böyle bir toplum doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, faydalıyı zararlıdan ayırt edebilir mi sizce? Vaktini televizyon karşısında veya elindeki cep telefonuyla geçiren bir toplum sağlıklı, üretken, kendini geliştirip yenileyen,  sportif, kültürlü ve sanatsever ve aynı zamanda aydın bir toplum olabilir mi? Elbette hayır.

Medeni, kalkınmış, refah seviyesi yüksek, sağlıklı ve zinde bir toplumun oluşması ancak okumakla, ilim öğrenmekle ve düzenli ve planlı çalışma ile mümkündür. Bir zamanlar dernekte yaptığımız sohbetlerin tam ortasında sessizce kalkıp giden arkadaşları hatırlıyorum. Meğer o saatlerde televizyonda çok meşhur bir diziyi kaçırmamak için sohbeti terk ediyorlarmış. O arkadaşlara çok merakla izledikleri dizilerdeki konuların yüz kat daha gerçeğini anlatan “Gizli Dünya Devleti” diye bir kitabı tavsiye etmiştim. Hikâye ve roman tarzına meraklı kişilere de Kur’an-ı Kerim’de anlatılan peygamber ve kavimlerin kıssalarını okumalarını tavsiye ediyorum. Gerçek hayat, dehşet vakalar ve asıl heyecanı burada yakalayıp olayların kaynağını ve insanların kim olduklarını buradan öğreneceksiniz.

İlk emri “oku” olan yüce dinimiz bize ilim öğrenmeyi farz kılmıştır. Rehberimiz, Efendimiz, Allah’ın Elçisi (S.AV.) öyle buyurmakta: “İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17). Yine Hazreti Peygamber(S.A.V): “İki şey vardır ki onlar hakkında insanların çoğu aldanış içerisindedir. Bunlar; sıhhat ve boş vakittir.” (Buhârî, Rikak 1) diye bizi uyarmıştır. Rabbim bizlere sağlıklı bir hayat ve kendine rızasına uygun geçirilen bir ömür nasip etsin. Âmin.

Toplam Süre0:01

Yükleniyor: 0%

 

       

           

 

 

Medya takip kuruluşu Ajans Press televizyon izleme alışkanlıkları üzerine RTÜK’ten derlediği verilerle araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmaya göre, dünya genelinde günlük televizyon izleme oranlarında 330 dakika ile dünya rekoru kırıldı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3