Advert
İTİBAR MI, PARA MI?
Mehmet AYAZ

İTİBAR MI, PARA MI?

Bu içerik 422 kez okundu.

Gündemi sürekli yoğun olan Türkiye gibi ülkelerde önemli saydığınız olaylar saat farkıyla yerini daha önemli bir olaya bırakabiliyor.

Son günlerde gün farkıyla gündemimizde kalan bir Arda Turan vakası yaşandı. Açıkçası olayın içeriğinin mide bulandırıcı olmasından dolayı ayrıntısını bu sütunda paylaşmayacağız. Bizi ilgilendiren kısmı olay sonrası kulübü tarafından verilen cezanın şekli.

Maalesef ülkemizde ve dünyada beşeri hukuk sisteminin uygulandığı yerlerde en çok karşımıza çıkan ve doğruluğu tartışılır hukuk uygulamaları bulunmaktadır. Akademik herhangi bir hukuk eğitimi almamış birisi olarak insanlık adına endişe taşımaktayım. Sebebine gelince, insanlar tarafından işlenen suçlar açısından hiçbir maddi değer taşımamasına rağmen cezalarının maddi olarak verilmesi.

Müşahhaslaştırmak gerekirse, Arda Turan olayı en güncel olanı. Etik olmayan, gayri ahlaki bir olay vuku buluyor, (bize medya aracılığıyla anlatılan ve tarafların hal ve tutumlarından anladığımız kadarıyla bu suç işlenmiş) fakat bu olaya kulübü tarafından verilen ceza para cezası. İşte itirazımız da bu noktada başlıyor.

Kulüp tarafından yapılan açıklama şöyle: "Milli takım maçları nedeniyle verilen 3 günlük izin sırasında futbolcumuzun işlediği iddia edilen ve medyaya yansıyan fiillerinin İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün etik ve profesyonel anlayışı ile hiçbir şekilde bağdaşmadığını belirtmek isteriz. Konunun yargıya intikal etmesi sebebiyle ek karar ve yaptırım haklarımızı saklı tutarak, kendisini 2 milyon 500 bin TL para cezasıyla cezalandırdığımızı kamuoyuna bildiririz."

Dünyada da bu ve buna benzer ahlaki olmayan maddi bir unsur bulundurmayan suçlar işleniyor. Fakat ne ilginçtir ki bu suçların cezası para oluyor. Yani bu yaşanılanların doğru olmayan tarafı cezanın parayla verilmesi. Bu süreç içerisinde şunun olmasını sağladı, paranız varsa her türlü suçtan kurtulabilirsiniz. Bunun için de insanlar paraya daha düşkün hale getirildi. Parası olan gücü olan her türlü hukuksuzluğu, ahlaksızlığı yapmaktan kaçınmayacaktır.

Halbuki bu ve buna bezer suçların cezası itibar kaybetmek olmuş olsaydı insanlar bu kadar paranın ve gücün peşine düşmezlerdi. İşlenen suç ahlaki ama cezası para, bu yanlıştır. Bunun cezası en ağır bir şekilde toplum içinde onurunu ve gururunu rencide edecek onu yine toplum içinde itibarsızlaştıracak cezaların verilmesi olmalıdır. İnsanlar o zaman paranın değil de itibarın peşine düşeceklerdir. Toplum içinde parası olanın değil itibarı olanın değeri olacaktır.

Parayı değil itibarı kaybetmekten korkmak gerekir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ