Advert
BATIK KENT İLE TURİZMDE DÜNYA MARKASI OLABİLİRİZ
FIRAT POLAT

BATIK KENT İLE TURİZMDE DÜNYA MARKASI OLABİLİRİZ

Bu içerik 1026 kez okundu.

 

Uzun yıllardır Sivrice ilçesi sınırları içinde bulunan Hazar Gölü'nde varlığı gün ışığına çıkan Batık Kent bir türlü arzulanan değerini görmemişti.  Dünyada çok ender olarak görülen bu tür kalıntılar ilimizin turizm alanında dünyada ön plana çıkmasını sağlayacak bir değer olarak karşımızda duruyordu.

Bu merkezde yapılan bazı çalışmalar ile yeni bir kalıntıya daha ulaşıldı. Batık Kent'te yer alan kale ve surlarının varlığı geçtiğimiz hafta burada yapılan çalışmalarla netleştirildi. İlimiz Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın girişimleri sonucunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden gelen ve ilimiz AK Parti Milletvekili Metin Bulut’un da aralarında yer aldığı bir dalgıç ekibi yaptıkları dalış ve inceleme sonucunda kale kalıntısı ve yaklaşık olarak 1.5 km uzunluğundaki surların kalıntılarını belgelediler. Yapılan dalışta çıkarılan bazı kalıntılar da bu alanın önemli bir turizm potansiyeli olacağını gösterdi.

Elazığ’da göreve başlamasının ardından ilin tanıtım ve buna bağlı olarak gelişimini ön plana çıkaran Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın girişimlerinin bundan sonraki süreç içinde de Batık Kent ve burada belirlenen kale ve surlarının daha etkin bir tanıtımının yapılarak, bu merkezin ilimizin turizm alanında çok önemli bir ziyaretçi akınına uğrayarak dünya merkezi olmasını sağlayabiliriz.

Zaten bu alanın Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yerini alması amaçlı olarak Elazığ Valiliğimizin UNESCO nezdinde girişimlere başlayacağının da bizzat Vali Kaldırım tarafından açıklanması bizleri olumlu bir beklenti içinde olmamıza sevk etti.

Burası bir Arkeopark olarak ilan edilmeli ve bu merkezin turizm dünyasına kazandırılması için başlatılan arkeolojik çalışmaların artarak devam etmesini bekliyoruz.

Dünyada bir benzeri olmayan Batık Kent'in ve buradaki diğer yapıların en iyi şekilde değerlendirilmesi adına ilimizin siyasilerinin de gerekli hassasiyeti göstermelerini ilimiz adına bekliyoruz. İlimizin tarım, sanayi ve turizm alanında arzulanan seviyelere gelmesi özellikle bacasız sanayi olarak isimlendirilen turizm alanında ilimizi dünya genelinde tanıtımını sağlaması, ilimizin ekonomik olarak gelişmesine de katkısı olacağını bilmemiz gerekiyor.

Kısacası kabuğunu kırma çabasında adım atan ilimizin, Batık Kent ile turizmde dünya markası olması mümkün olacak. Hadi bu imkânı en iyi şekilde değerlendirelim.

İlimizin gelişmesi ve ön plana çıkacak sektörlerinin üzerinden ilimize yatırım gelmesini sağlamak adına yapılan Elazığ çalıştaylarında turizm sektörünün getirileri olan ve ilimizde son yıllarda sayıları oldukça artan oteller de bu sayede daha iyi iş yapacaklardır. Elazığ’ın gelişmesine katkı sağlayacak olan Batık Kent ve müştemilatının önce tanıtımını, sonra da buna bağlı olarak ekonomik kazancının ilimiz adına çok farklı kazanımları beraberinde getireceğini de unutmayalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR