Advert
BİR TİMUÇİN ESEN GERÇEĞİ VAR
NAZAN ŞARA ŞATANA

BİR TİMUÇİN ESEN GERÇEĞİ VAR

Bu içerik 323 kez okundu.

Buna canı gönülden inanıyorum.

Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur deniliyor. Ben oyuncu değilim onların ruh durumlarını ancak izlediğimde anlayabilirim. Setlerde nasıl oynuyorlar biliyorum. Birçok sette bulundum. Yazdığım tiplemeleri canlandırdıklarında arada hayranlıkla izlediklerim oldu. Sanki benim aklımdan geçenleri biliyorlarda oynuyorlar yada bayağı yazdığım kişi oluyorlar.

 

Timuçin Esen, kendine, sanatına çok emek vermiş bir oyuncu.

İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi aldı. Los Angeles'taki California Insitute of the Arts Üniversitesi'nde 7 yıl sinema- yönetmenlik üzerine master yapmış.

 

Daha öncesine baktığımızda da;

 

TED Ankara Koleji mezunu. Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nden mezun olmuş.

 

Açıkçası kendini bezemiş.

Onu ilk izlediğimde,Gurbet Kadını dizisinde Hakkı Ağa rolündeydi. Buyurun başlıyoruz. O Timuçin Esen değildi, öyle eğitimli hatta İtalya’lar da Amerika’da sanat üzerine uğraşmış, yıllarını vermiş biri hiç değildi. O bildiğimiz Urfa’da yaşayan Hakkı Ağaydı. Bu nasıl bir şey? Lisan aynı, bakış aynı, tipleme yanı. Yürek aynı.

Hadi onu geçtim ardından, Meltem Cumbul ve Şener Şen'le beraber Gönül Yarası’nda oynadığında ne Hakkı Ağa kalmıştı ne ağalığın zerresi. Farklıydı. Netti, sinirliydi ve çok aşıktı. Bir aşık bu kadar mı aşkı gözlerinde anlatabilirdi.

Ardından üst üstte projeler.

Hangisinde kim değildi ki,

Hangi rolde rol yapmıyordu ki?

O rolü içiyor, yutuyor ve kendini o sanıyordu. Timuçin gidiyordu.

Enteresan bir ses tonu var.

Sıcak seslerden, renkli seslerden.

Sertliğini de oldukça net, yumuşak tondaki tınlamasıda bir hayli yumuşak verebiliyordu.

Bu Timuçin Esen’di.

Bu sadece benim fikrim mi? Dedim. Tam tersi düşüncedeymişim gibi ev halkına, arkadaşlarıma sordum. Oooo kıyamet. Kimsede laf söyletmiyor.

Şimdilerde bir avukat rolüyle ekranlarda.

Adamcağız herhalde gerçek avukat.Belki anne ve babasının mesleği avukatta ondan böyle iyi diyeceğiz ki yo hayır onun ailesi ağa değildi ilkindeki muhteşem ağa tiplemesinde…

Polis oldu, ağa oldu, otelci oldu. Oldu da oldu. Şimdilerde iyi bir baba, dost ve değerleri olan avukat oldu.

Dizilerden çok filmlerde oldu.

Ve şimdi Müslüm oldu.

Türk Sineması ve dizilerinde suni, abartılı rol yapmayan oynadığı tip olan birkaç ender sanatçıdan biri bence Timuçin Esen…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR