Advert
İSLAM MEDENİYETİ VE BELEDİYELER
Nevzat ÜLGER

İSLAM MEDENİYETİ VE BELEDİYELER

Bu içerik 1841 kez okundu.

         İşin erbabı diyor ki, insanlık tarihi boyunca kırk medeniyet oluşmuştur. Malum; medeniyetleri dinler, kültürleri etnisiteler meydana getirirler. Bu medeniyetlerden günümüzde yaşayanlarının sayısı beştir:

         -Çin Medeniyeti

         -Hint Medeniyeti

         -Batı Medeniyeti

         -Ortodoks Medeniyeti

         -İslam Medeniyeti

          İslam Medeniyeti, İslam Dini'ni kabul eden milletlerin el birliği ile meydana getirdikleri ortak bir medeniyetin adıdır. Bununla beraber bu medeniyetin kuruluş ve gelişmesinde Araplar, İranlılar ve Türklerin büyük payları olduğu bir gerçektir. 

         İslam Medeniyeti 18.yüzyılla birlikte görünür bir durgunluğa girmiştir. Özellikle Batı’nın ‘Buharlı Makine’yi buluşundan sonra dünya genelinde Batı tipi bir kalkınma hamlesine karşı hamle geliştiremeyen İslam Medeniyeti mensupları skalanın alt sıralarına gerilemiştir. Halbuki İslam Medeniyeti’nin sanat ve kültür alanındaki etkinliği mevcut olmakla birlikte, diğer medeniyetlerin kalkınma hamlelerini karşılayacak, onları dengeleyecek atılımlarından söz etmek biraz zordur.

         Peki, ne oldu da bu medeniyet durgunlaştı ve mensuplarını yarışmaya dahil edemedi? Şimdi bu yarışa dahil olmak için neler yapmaktadır?

         Burada temel konu; halkın, idarecinin, mükellefin, ustanın, sanatkarın, hülasa her bireyin “İslam İnsanı” haline gelmesidir. Üniversitelerimiz, vakıflarımız, STK’larımız, söz ve kalem erbabımız bu toplumun kendi medeniyetini yeniden ihyası için ayrı ayrı ve eşgüdüm halinde çaba sarf etmeleri gerekir. Kanaatimce bu konuda en önemli görev belediyelerimize düşmektedir. Belediyelerimiz diğer işleri nasıl yapıyorlarsa yapsınlar ama İslam İnsanı’nı oluşturmak için, ehil insanlar eliyle çalışma yürütmelidirler. Öyle iki görevli memur ve İslami hassasiyeti olmayan insanlarla kimse kusura bakmasın ama İslam Medeniyeti oluşturulmasına katkı sağlanmaz. Kötü niyet olmadığını kabul etsek bile belki tam aksine İslam Medeniyeti’nden uzaklaştırmaya hizmet edilir.

         Taşra şehirlerinde belediye teşkilatının diğer kurum ve kuruluşlardan daha önemli olduğunu izah etmek biraz çirkin olur zannımca. Çünkü belediyeler, masanın öbür tarafını olduğundan daha fazla masanın bu tarafını temsil etmektedirler. Bizim medeniyetimizin insan merkezli olduğunu unutmamak gerekir.

         Çok değil, beş ay sonra yerel yönetim seçimleri var. Yani yalnız adaylar belirleninceye kadar değil, seçimlere hatta daha fazla olarak konuların belediye ile olan ilgilerinden bahsedeceğiz. Çünkü belediyeler halka hizmet yeridir. Maksadımız güzeli yakalamaktır.

         Dinler insanı güzelleştirir, insan da medeniyeti. Unutmamak gerekir ki medeniyetler de canlıdır. Onun ihtiyaçlarını karşılamak gerekir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X