Advert
HEYECANLI SÜREÇ BAŞLIYOR
FIRAT POLAT

HEYECANLI SÜREÇ BAŞLIYOR

Bu içerik 590 kez okundu.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için heyecanlı bir süreç başlıyor. Yaklaşık bir aydır kamuoyunda isimleri geçen aday adayları bulundukları seçim bölgelerinde belediye başkanlığı, il genel meclisi üyeliği, belediye meclis üyeliği ve mahalle muhtarlığı için resmi başvurularını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın seçimle ilgili açıkladığı resmi takvim süreci içinde yapmaya hazırlanıyor.

Yapılacak yerel seçimlerde, edindikleri deneyim ve tecrübelerle bu görevlere hazır gören isimlere, çıkacağı bu yolda başarılar diliyorum. Ancak bu süreç içinde isimleri açıklanan ve resmi başvurularını yapacakların dikkate almaları gereken bazı uyarılar da var. Siyasi partilerin genel başkanları, bu görevlere talipli olacaklar için bazı uyarılarda bulunurken aradıkları şartları da belirttiler. Elbette ki gönüllerinde yatan makamlara ulaşmak adına kimse kendini yetersiz görmüyor. Ancak genel merkezlerinin ve başkanlarının da uyarılarını dikkate almaları gerekiyor.

Elazığ’ın önümüzdeki beş yılına talipli olacak isimlerin öncelikli olarak partilerine güvenden çok kendilerine güvenmeleri gerekecek. Bunu oy talep edeceği vatandaşlara aktarırken de Elazığ'ın gelişmesini sağlayacak, sorunlarına çözüm getirecek projelerini ortaya koyması gerekiyor. Vatandaşlar, kendilerine yakın göreceği, açıklayacağı plan ve projelerin reel olmasına inanacağı adaya bir adım daha yaklaşacaktır. Ancak bu çalışmalar kapsamında projesi olmayan partisine ve onun ilimizdeki gücüne bağlı kalacakların bu seçimde pek şansı olmayacak.

Vatandaşların geçmişte seçimlerde partiye kayıtsız şartsız oy veririm görüşü bu ve bundan sonraki seçimlerde pek geçerli akçe olmayacak. Seçmen kendisine gelecek hizmeti elle tutulur, içi dolu ve gerçekçi bulacağı adaya emaneti teslim etme kararlılığında. Belediye başkanlığı makamına oturacak kişinin mutlaka teknik eleman olmasını ve kararlı duruşu olacağına inanacağı adaya teslim etmenin hem kendisine hem de Elazığ'a olumlu geri dönüşü olacağını dillendiriyor.

Elazığ, bölgenin metropol şehri olması hedeflenen bir il konumundayken bugün farklı hedeflere ulaşmanın sancısı içinde. Bu nedenle yerel seçimlerin çok önemli olduğunu bilenler bu seçim öncesi beklentilerine çözüm önerisi getirecek adayları bekliyor. Elbette yazımın başında da belirttiğim gibi bu yolda ben de varım diyenlere saygım sonsuz. Ancak siyasetten beklenti içinde olanlar bu beklentilerini farklı çalışmalar ile gündeme taşısınlar. Gerçekten bu işi yapabileceklere sıkıntı çıkarmamış ve genel merkezin de yükünü azaltmış olurlar.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın seçim takvimine göre 5 Kasım'da başlayacak olan aday adaylığı başvuruları 12 Kasım'da tamamlanacak. Ardından siyasi partiler değerlendirmelerini yapacak ve 1 Ocak 2019 tarihinde partiler adaylarını açıklayıp seçim kampanyalarına başlayacaklar.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi Elazığ'da belediye başkanlığına talipli olanların bir bölümü aday adaylıklarını açıkladı. İlk resmi aday adayı açıklamasını MHP’den Prof. Dr. Bilal Çoban yaptı. Önümüzdeki birkaç gün içinde açıklamalar birbirini kovalayacak. Aldığımız bilgelere göre çok önemli bir isim de İYİ Parti'nin belediye başkan adayı olacak. Şu anda Genel Merkez ile görüşmelerini son aşamaya getirmiş durumda. Eğer bu isim Elazığ Belediye Başkanlığı adaylığını açıklarsa inanıyorum ki ilimizde seçim dengesi çok büyük oranda değişecek.

Bekleyip göreceğiz. Şunun şurasında birkaç gün kaldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR