Advert
EĞİTİMDE YENİ HEDEFLER
İRFAN ARSLAN

EĞİTİMDE YENİ HEDEFLER

Bu içerik 242 kez okundu.

Ülkemizde yıllardır eğitim üzerinde yapılan deneme yanılma metotları maalesef eğitim kurumlarımızı ve öğrencilerimizi bir çıkmazın içine çekmiş durumda. Yapılan tüm çalışmalarda temel olarak yetersizlik yaşanmasından dolayı eğitim kademeleri ilerledikçe öğrenciler arzulanan hedeflerin uzağında kalıyor özellikle üniversite sınavlarında bu tablo daha da belirginleşiyor.

Türk eğitim sisteminin yeniden yapılanması ve 2023 yılı hedeflerine ulaşmasını sağlamak adına Mili Eğitim Bakanlığı tarafından vizyon toplantısı yapıldı. Bu toplantıya tüm illerin milli eğitim müdürleri ve belirlenen iki öğretmeni katıldı. Bakanlık tarafından yapılan hazırlıklar öncelikli olarak hedeflere ulaşılmasını sağlamak adına gerekli olan fiziki yapının yetersizliği ifade edildi ve ihtiyaç ortaya konuldu. Eğitime başlama yaşının 5 olarak ve anaokulu eğitiminin mecburi olmasının nedeni anlatıldı. Öğretmenlerin sayısının yeterli hale getirilmesinin çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Bütün bunlar kabul. Ancak eğitimin arzulanan hedeflere ulaşmasını sağlayacak ve vizyon olarak belirlenen çalışmaların sonucunda ne elde edileceği belli değil. Belirlenen hedeflere ulaşma adına öncelikli olarak gerekli altyapının oluşturulması sağlanmalı. Eğitimde 2019 yılı hedeflerine kısa sürede ulaşılması nasıl mümkün olacak bilmiyorum. Ancak uzun vadeli olarak yani 2023 yılı hedeflerine ulaşılmasının mümkün olması söz konusu olabilir. Doğru planlama, kariyer ve bilgiye yönelim, yeterlilik, doğru yapılanma, bilgili ve deneyimli öğretmenlerin doğru kullanımı, kadroların oluşumunda kayırmacılığın devre dışı bırakılması, araç gereç eksikliklerinin ortadan kaldırılması ve öğrencilerin eğitimde bıkmadan ders alma sürelerinin planlaması ile arzulanan sonuçlar elde edilebilir.

Ülkemizin en çok ihtiyacı olan kaliteli ve nitelikli eleman yetiştirme çalışmalarında özellikle meslek lisesi öğrencilerinin ayrıcalıklı olması sağlanmalı. Bu okullarda eğitim alan öğrencilerin okula başlaması ile birlikte sigorta girişlerinin yapılması, eğitimlerinin son iki yılında meslek derslerini ağırlıklı olarak görmeleri ve okulla birlikte sahada çalışmaları sağlanmalı. Yine bu öğrencilerin üniversite eğitimi almalarında geçmişte olduğu gibi farklı bir uygulamanın ortaya konulması, hem sanayimizin ihtiyacı olan ara insan gücünü ortadan kaldırma ve teknik eleman ihtiyacını karşılama problemine gerekli çözüm getirilmiş olunur.

Eğitim ülkemizin on yıllardır gündeminde olan problem. İnanıyorum ki özellikle Milli Eğitim'in içinden gelerek bakanlık görevini üstlenmiş olan Milli Eğitim Bakanımızın hazırladığı ve vizyon olarak ifade ettiği kısa orta ve uzun vadeli hedeflere arzu edildiği şekilde kararlı ve taviz verilmeden uygulanacak çalışmalarla ulaşılır. Çünkü ülkemizin ve öğrencilerimizin buna ihtiyacı var.

Ülkemizin kalkınması adına gelecek yıllarda bugünkü öğrencilerimizin gayreti ve çabası olacak. Bu nedenle bu günkü öğrencilerimizin iyi yetişmesi, belirlenen hedeflere ulaşılarak ta gelecek nesillerin hiçbir sıkıntı yaşamadan eğitimdeki kalite artırılarak eğitim almaları sağlanır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR