Advert
SİYASET VE YEREL KALKINMA
Nevzat ÜLGER

SİYASET VE YEREL KALKINMA

Bu içerik 1957 kez okundu.

         Ülke genelinde ve illerde artık 2015 Haziranına kadar siyaset var. Bu arada hangi parti iktidara gelirse gelsin devamlı iktidarda olan bir de siyaset esnafı var. Genellikle çekilmez olan bu siyaset esnafı bazen de işe renk katmıyorlar değil yani. Kimin ne işi varsa onlar hallederler. Şimdi bir de aday olma mevsimi başladı ki tam kıvamıdır.

         Eğer memur ya da bürokrat iseniz iktidar partisine yakın durmanız, eski alışkanlıklarınızı unutturur. Başarılı olup olmamanız çok da önemli değildir. Gerçek düşüncelerinizin fazla önemi yoktur. Eğer haminize karşı saygıda kusur etmiyorsanız isterse toplumun yarısı size karşı olsun, ne önemi var.

         Bir şehirde yaşayan insanlar kendilerini hala siyaset kurumu üzerinden tanımlıyorlarsa orada bir sakatlık var demektir. Yani öne çıkaracağı en belirgin vasfının particilik olduğunu söyleyen insan kontrole muhtaç demektir, mesleği yok demektir. Ne yazık ki bu durum hala ülkenin gelişmemiş yörelerinde itibar görüyor.

         28 milyonluk iş gücünün % 51’nin mesleği yok. Dokuz milyon insan hala 875 TL aylıkla yaşamaya gayret ediyor.

         Sıradan insanlar hala yalnızca parti genel başkanlarının yanında itibar görüyor. Fakir fukaranın evine giden ve dertlerine çözüm arayan çok az.

         Bazı yerel ve yaygın medya hala yarı resmi yayın organı vaziyetinde.  Sözgelimi herhangi bir ilimizde gazetecilik yapanlar yalnız iktidar partisine karşı olanlarla, paraya kavuşamayanlardan oluşuyorsa orada problem var demektir. Diğerleri için kayıt tutmaya gerek var mı?

         Yerel medya biraz da yerel iktidarların bir parçası olmaya gayret ediyor. Belki bir zorunluluk belki ekmek kapısı.

         Özelde, “yaşadığımız il niye kalkınamadı” diyorlar. Sahi neden kalkınamadık?

         O il’de “iki ovanın sulaması” yapıldı da, ova’da oturanlar kalkınmadı mı?

         Harput için yapılması gereken çok kolay işler olduğu halde yapılmadıysa “Harput” ne yapsın? 

          Yeni bir özel üniversite kurulup, 2.000 çalışan, 20–30 bin öğrenci istihdam edildi, şehirde günlük iki yüz milyarlık bir mali sirkülasyon sağlandı da şehir kalkınmadı mı?

         30 yıldır halkla irtibatı kesilmiş müze halka açıldı da halk geçmişini öğrenmeye gitmedi mi?

         “Ev ekonomisi” bir proje olarak uygulamaya konuldu da o il kalkınmadı mı? Özel idare ne zaman öncülük yapacak? Vasıfsız insanlar meslek sahibi yapılamaz mı?

         Bölge hastanesi yapıldı da insanlar alaka mı göstermedi?

         Üretim maliyetini artıran girdiler azaldı da yatırım mı yapılmadı?

         Şehir imar planına uyuldu da, yetkililere rağmen ihlal edenler mi oldu?

         Öyleyse;

         Öncelikle bir takım kurmak gerekir. Şefkat, muhabbet ve saygı üzerine kurulu birtakım.

         Sinerjiyi genelde hükümetler, özelde Valiler ve Belediye Başkanları oluşturabilir, oluşturmalıdır. Özellikle Belediye Başkanı isabetli ve seri hareket etmelidir. Zamanında kullanılmayan güç ve yetki sonradan kullanılsa bile biraz göstermelik olur, onu da kimse yemez.

        Şehre hapsolunmuş, çaresizlik psikolojisi içinde nesne pozisyonunda kaderini bekleyen bir anlayışla değil, özne pozisyonunda hareket eden ve olacaklara gerçekleşme sonrasında “amenna” diyen bir anlayışla koşturan ve aktif tepki veren bir ekip şarttır. Bu millet “fetihçi” bir millettir. Bu millet kültürünü yaşadığı mekânları yeniden imar etmek için destanlaşabilir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X