Advert
FİRAVUNA KARŞI MUSA'LAR HEP OLUR  MUSA'LAR FİRAVUN OLURSA NE OLUR?
RAMAZAN YILDIRIM

FİRAVUNA KARŞI MUSA'LAR HEP OLUR MUSA'LAR FİRAVUN OLURSA NE OLUR?

Bu içerik 950 kez okundu.

Bu hafta asgari ücretli birinin feryadı dolaşıyordu sanal ortamda. Kendi maaşıyla bir milletvekilinin maaşını kıyaslayarak geçinmesinin zorluklarından bahsediyordu. Elinde 1603 TL, aklında 22.000 TL ile. Bu parayla kira mı ödeyeyim, okula giden iki çocuğum var onlara mı bakayım, mutfakta mı sosyal ortamlarda mı doyasıya takılayım diyordu. Cümlelerinin devamında milletvekillerinin büyük ve itibarlı kişilerden olduğunu bu maaşı almadan da geçinebileceklerini dile getiriyordu.

Yine resmi bir kurumda sözleşmeli çalışan zannımca 2000 TL'den fazla maaş alan beş çocuklu bir arkadaşımın Allah için vardiyalı bir kısımda çalışıp ek iş yapmak istiyorum yoksa geçinemiyorum diyen feryatları var kulaklarımda.

Ben bu arkadaşlarımızın anlatım tarzından gayet etkilendiğimden bu meseleyi köşemde yazma mecburiyeti hissettim. Ama bir not düşmeden edemeyeceğim. İçimizdeki zalimler, sömürgeciler, tefeciler vb kesimler her zaman mazlumlara ezilenlere kulak tıkamışlardı, burada ne sorun ne de korkulacak bir şey yok. Korkutucu olan mazlumiyetten ve masumiyetten lortlaşan, ezilmiş kesimlerin duygularına tercümanlıkla bir yerlere gelen her daim kendilerini bize; bizden masum bizden temiz bizden namuslu sunan zatların vicdanlarını öldürüp ruhlarını satmış olmalarıdır. Çünkü her Firavun'un bir Musa'sı olmuştur ama Musa (haşa) Firavunlaşırsa geçmiş olsun Firavun'un Musa'ya yapacak bir şeyi kalmıyor. Ve ben bunlara karşı çaresiz kalıyorum.

Milletvekillerinden önce kurum müdürlerinin, bürokratların gelirlerinin ve maaşlarının masaya yatırılmasını gerekli görmekteyim. Şahsen parlamenter olmaya layık bir bireyin harcayabilecek çok parası yoksa günümüzün milli ve yerli dünyasında maddi imkansızlıklar onun aday adayı olmasına kafidir ama aday oluşuna yetersizdir. Ek geliri yoksa vekilken bu maaşla geçinemeyeceğine inandığım için 22.000 TL'lik maaşa itiraz etmiyorum. Hatta namuslu bir vekil için bu paranın yetersiz olacağına inanıyorum. Yokluktan danışmanlarının maaşlarına ortak olan vekiller tanıdık biz onları daha söylemiyorum bile.

Milletvekili maaşlarını dile getiren kardeşlerim TRT'deki maaşlara bir baksalar kim bilir vekillerimize ne kadar acıyacaklar. Bir reklamı 6 milyon TL'ye oynayan oyuncuları yıllık konuşmaların bedeli olarak sadece 400 bin TL alan her kelamı yalan bu yetmeyince de sağdan soldan kazanç arttıran yiğitleri düşününce vekillere duacıyım ben.

Asgari ücretli kardeşim sen de 1604 TL olan maaşını 1603 TL gösterip bizi aldatıyorsun onu yedik sanma. Anlayacağınız bana göre vekillerin aldığı miktarı değil de asgari ücretliden başlayıp tüm emekçilerin alamadıklarını tartışmalıyız.

Tartışalım tartışmasına da biz büyük sorunların toplumu olduk. Her adımımızla dünyanın devlerini savurduk. Milli ve yerli bir cephe kurduk. Diğerlerini şer odakları diye ilan ettik. Şer cephesine kulaklarımızı tıkadık. Milli ve yerli cephede de maalesef gündeme bile alınmadık. Aslında bazı kanallarda çaktırılmadan asgari ücretler haber yapılıyor. Mesela "a" haberi izlerken paranın miktarını ve bereketini düşündüğümüzde aklıma ilk gelen şey asgari ücreti yarıya çekmemek vatana ihanettir. Bu kadar gelişmiş bir yaşam toplumun dip kesimlerine hem lüks hem rüküştür. Hem asgari ücretli kardeşim ne zaman şehirlerin gelişmiş AVM'lerine, cafelerine gitsem araç parkında yer bulamıyorum. Hatta aracım Mazda çift kabin olduğu için o araçların arasına park etsem oranın silüetine gölge düşer diye korkuyorum. Yani yokluk diye bir şeyden bahsedip ortalığı bulandırmayın diyorum.

 

Nasılsa önümüzde yeni bir seçim var. Ak Parti oyların büyük kısmını asgari ücretli kardeşlerimden alacak. Ak Parti kendini o kadar garantide görüyor ki Elazığ'ın belediye başkan aday adayları arasında bir kıyas yapacak mı kıyasta kriterleri ne olacak bilmiyoruz bile. Tek bildiğimiz kim sırtını daha güçlüye yaslarsa aday o olacak.

Velhasılı kelam asgari ücretli kardeşim bizden alınan yetkiyle bizlerin hakları gasp ediliyorsa topu gaspçıya atmanın hiç bir haklı yanı yoktur. En güzeli ve en şık olanı yetkilendirdiklerimizi alkışlamaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!