Advert
ÂDEM VE BEŞER
ABDULKADİR ÖZTÜRK

ÂDEM VE BEŞER

Bu içerik 278 kez okundu.

İlk insanın paleontolojik açıdan fert olarak mı yoksa cins olarak mı dünyaya geldiğini ciddi manada düşünüyorum. Bu sonucun; sosyolojik, ideolojik, teolojik  ve teknolojik olarak yeni felsefi açılımlara sebep olacağını düşünüyorum.

Araştırmak istediğim bu konunun çok kolay bir şey olmadığını, konu üzerinde materyalistler ile ilahiyatçılar farklı düşündüğünü biliyorum.

Genelde de yaratılış bu iki görüş arasında kördüğüm şeklinde devam edip gidiyor.

Materyalistler insanın ortaya çıkışını yaklaşık 4 milyon yıl öncesinden bazı maymunsu tipleri (Homo cinsi içerisinde) evrimleştirerek günümüzdeki yaşayan Homo sapiens türü içerisinde değerlendirmektedir. 

İlahiyatçılar ise çocukluğumuzdan beri bize öğretildiği gibi ilk insanın çamurdan yaratılan Âdem olduğunu savunmaktadır.

Bu iki görüşünde kendi değerlendirmesi içerisinde birbirlerine karşı haklı veya haksız olduğu konuları burada uzun uzun anlatmak mümkün değildir. Lakin araştırmak isteyenin bu iki görüşü de ele alarak işe başlaması gerekmektedir.

Buraya kadarki yazılanlar, Fırat Üniversitesinden hocam Niyazi Avşar ile değerlendirmemizin tek kişi üzerinden anlatılmasıdır.

Burada yapmak istediğim, Marksistlerin inançsız ve ilahiyatçıların dogmatik fikirlerine bir reddiyeden ziyade farklı olması bile taze bir dinamiklik kazandırmaktır.

Marksistler iddialarını, baştan sona değil, sondan geriye doğru gidişi göz önüne alarak bu yorumu yapmışlar. (Anadolu değimiyle, çalıyı tepesinden sürüklemişler.) Kullandıkları bu usul/yöntem ile hem kendilerini yıpratarak heder etmişler, hem de konuyu çarpıtarak insan/insanlı yıpratmışlar.

İlahiyatçılar ise avamı tabir ile “anadan doğma” öğrendiğimiz bilgilerinden de anlaşılacağı gibi, statik ve değiştirilmez olduğu (velev ki bu bilgilerin israiliyat olma ihtimalini bile göz ardı ederek) kabul ile savunmuşlar.

Benim incelemek istediğim, insanın cennetten dünyaya geldiğinde fert mi, cins mi olduğudur.

Bir defa düşünelim cennetten dünyaya geliş, cins olarak olursa “Aztekler” farklı insandan,” Çinliler” farklı insandan, Güney Afrikalılar farklı insandan meydana gelmiş olabilir.Burada "insanın aşağılık maymunlar olun" ayeti ile, Allah’ın gazabı göz önüne alınırsa evrimin insandan maymuna geçişi ile olmuş olabilir.

Bu olay genel değil sınırlı bir coğrafyada bulunan sınırlı sayıda (bir topluluk veya kavim için) için olmuştur.

Bu olay, fen bilimleri, sosyal ilimler ve teolojinin kapsamı alanına giriyor ki bu adımın atılması bireysel olarak beni ve tek başına bir branş türünde çalışanı da aşar.

Bu konu, farklı branşlardan oluşmuş bir ekip ve komplike bir çalışma gerektiriyor.Vesselam. akö

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!