Advert
GELİN ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRELİM
FIRAT POLAT

GELİN ZİMEM DEFTERİ UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRELİM

Bu içerik 1047 kez okundu.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde genellikle Ramazan ayı sürecinde fakirlerin borçlarını kapatma olayı vardır. Osmanlı zenginleri, borçlarını ödeyemeyenlere yardımcı olurlardı. Bir de kendi isimlerinin bilinmemesini, gizli yapılmasını isterlerdi. Veremeyenleri tespit edip borçlarını öderlerdi. Durumu iyi olmayan fakirlerin de borçlarını öderlerdi. Eğer borcunu ödeyemeyen bulamazlarsa, borç defterini açıp rastgele bazılarının borçlarını öderlerdi. Bu olay, Zimem Defteri diye şöhret bulmuştur.

Dinimizi eksiksiz yaşamak isteyenler arasında umre ziyaretini gerçekleştirenlere bir çağrım olacak. Bilmem kaçıncı kez umre ziyaretine gideceğinize, gelin, ilimizin kenar mahallelerinde bulunan bakkal dükkânlarına gidip veresiye defterlerini alıp, bakkala borcu bulunan ailelerin bu sıkıntılarını sona erdirelim.

Günümüzde bu uygulama çok büyük boyutlu olmasa da yaşatılmaya çalışılıyor. Ancak özellikle şu günlerde bu uygulamayı tekrar ayağa kaldırmanın adımlarını atmaya ne dersiniz. Gidelim ilimizin kenar mahallelerine.O mahallelerde yaşayan garip  gurebanın borçlarının kabardığı, o borçlarını ödeyemedikleri için ekmek bile almakta zorlanan fakir fukaranın borçlu olduğu veresiye defterleri var ya...

Hadi gidelim bu bakkallardan veresiye defterlerini satın alalım.

Hem o fakirlerin borçları bitsin.

Hem o bakkalların bükülen belleri doğrulsun.

Hem ekonomiye katkı sağlansın.

Hem o garip gurebanın yüzü gülsün.

Düşünki evinde pirinci şekeri bitmiş ama borcu olduğu için bakkaldan veresiye istemeye cesaret edemeyen bir annenin, bakkala girdiğinde bakkal amcanın "kızım, borcunuzu bir hacı bey kapattı, borcunuz yok, ne istiyorsan alabilirsin" dediğinde o annenin heyecan ve sevincini...

Şu kış gününde ne büyük bir hayır etmiş olursunuz ki elli umre değil beş yüz umre sevabı kazanırsınız.

Gelin ecdadımızın yaptığı uygulamayı günümüze taşıyalım. Allah mutlaka yaptıklarını görecektir. Buna göre de yaptığınız işin karşılığını size verecektir. Hani derler ya “Kiminin duası kiminin bedduası”. Siz bu fakir fukaranın, garip gurebanın dualarını alın.

Tabi ki yine siz aklınızdan geçeni uygulayın. Benim ki sadece bir teklif.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!