Advert
  E-TEMAYÜL DÖNEMİ
Nevzat ÜLGER

E-TEMAYÜL DÖNEMİ

Bu içerik 1791 kez okundu.

 

         Türkiye 31 Mart 2019 tarihinde sandık başına gidecek ve yerel yöneticilerini seçecek.

         Mahalli İdareler Seçimleri’nde 81 il, 921 ilçe, 396 beldede belediye başkanı belirlenecek.

         Seçimde 30 büyükşehir ile 51 il belediyesi, 519 büyükşehir ilçe belediyesi ile 402 ilçe belediyesi için seçimler yapılacak.   

         Öte yandan köy ve mahallelerde de on binlerce aday muhtarlık için yarışacak. Yerel seçimlerde Türkiye’deki 32 bin 36 mahalle ve 18 bin 336 köy için 50 bin 372 muhtar seçilecek. Gerçi bir ara mahalle muhtarlıklarının kaldırılmaları düşünülmüş ama sonradan bu düşünceden vazgeçilmişti.

         31 Mart 2019 seçimleri için, AK Parti anket şeklinde, elektronik ortamda bir temayül yoklaması yaptı. İl Başkanlığı ve merkezden görevli bir milletvekilinin başkanlığında dört kişilik bir ekip tarafından yürütülen e-temayül yoklaması bence önemli bir aşamadır. İnşallah yakın gelecekte seçimlerde böyle elektronik ortamlarda yapılır. Bu, aynı zamanda teknolojiyi kullanma istek ve becerisini de ifade eder. AK Parti’yi tebrik ederim.

         Yapılan anket iki bölümden oluşuyordu. Birinci bölüm mevcut belediye başkanının performansının ölçülmesine yönelikti. Her idari bölüm kendi belediye başkanı için oy kullanabiliyor zaten.

         Bu bölümde beş soru soruluyor ve bu sorulara birer tuş dokunuşu ile iyi, orta ve zayıf diye işaretlemeler isteniyor. O beş soru da şunlar:

         Belediye hizmetleri yönünden nasıl buluyorsunuz?

         Halkla ilişkiler yönünden nasıl buluyorsunuz?

         Teşkilat ilişkileri yönünden nasıl buluyorsunuz?

         Partimizin ilke ve değerleri açısından nasıl buluyorsunuz?

         Belediye başkanının yeniden aday gösterilmesini ister misiniz?

         İkinci bölümde de tek bir soru var; il belediye başkanlığı için başka önereceğiniz kimse var mı? En fazla iki adayın ismini yazabiliyorsunuz.

         Bu arada devamına karar verilen il belediye başkanlarının bulunduğu 23 ilde sadece ilçe ve belde belediye başkanlıkları için temayül yoklaması yapıldı.

         Kullanılan oylar, o ilde toplanmayacak, sonuçlar yalnız AK Parti Genel Başkanının/Cumhurbaşkanının ekranında görülebiliyor.

         Yapılan bu yeni uygulamanın çok önemli bir aşama olduğunu düşünüyorum. Çünkü geçmişte özellikle yapılan işlemlerin ancak bir göstermelik olduğunu, işlerin daha çok kulis üzerine yürüdüğünü, en azından ben son kırk yıldır gözlemliyorum. Delegenin değil de, kulisi ağır basanın aday gösterilmesi durumunda da, ne yapalım en fazla oyu bu arkadaş almış gibi hep açığa düşen bir uygulama vardı. Şimdi yapılan işlemde de bir takım aksamalar belki olabilir ama bunun en az olabileceğini kabul etmek gerekir. Kaldı ki genel başkanlar için seçimi kazanmak esas olduğundan kulis olayı bir hayli aşağı çekilmiş demektir. Geçmişte parti genel başkanı için “mehdi” diyen hasta ruhlu insanların bile bu kulis faaliyetlerinde etkili olduklarını görmüştük.

         AK Parti’yi bu uygulamasından ötürü tebrik ederken, uygulamanın diğer partilere de örnek olmasını temenni ederim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X