Advert
POZİTİVİZM YA DA DİNSİZLİK
Nevzat ÜLGER

POZİTİVİZM YA DA DİNSİZLİK

Bu içerik 1986 kez okundu.

       “3. Harput Kültür ve Sanat Buluşması” dolayısı ile bir yazı yazmış ve bu yazıda Batılılaşma konusu vesilesiyle birçok isimden bahsetmiştim. Yazıma yalnız ilimizden değil İstanbul ve Konya’dan tepki verenler de oldu. Bunun üzerine yazıda ismi geçen kişilerin mensubiyetlerini yazmak istedim ben de.

         Toplumda tanınır olmak acaba kişilerin ortaya koydukları fikirlerden mi geliyor yoksa bu işin soy ağaçlarıyla bir ilgileri var mı? Bu konunun aynı zamanda Türkiye’nin “Batılılaşma” olgusu ile de yakın bir ilgisi olamaz mı? Hatta bu soy ağaçlarına mensup olanlar acaba tesadüfen mi tepe yöneticiliklerde görev alıyorlar veya görevler bu soy ağacına göre de veriliyor mu? Çünkü Batılılaşmayı taşıyan isimler genelde bu yazıda ismi geçenlerle onların etraflarında ya da fikir akımlarında gönüllü rol alanlardır.

         Türk Dışişlerinde uzun süre söz sahibi olan Menemencioğlu ailesi, Osmanlı’nın son maliye nazırlarından Rıfat Menemencioğlu’nun Namık Kemal’in kızı Feride Hanımla evliliğinden sonra gelişen bir aile. Tabi bu arada Namık Kemal’in de Osmanlı Sadrazamlarından Topal Osman Paşa’nın oğlu saray müneccimbaşı Mustafa Asım Beyin oğlu olduğunu unutmamak gerekir. Namık Kemal’in oğlu Ali Ekrem Bolayır da, Mısır’daki Kavalalı ailesinden Celal Paşa'nın kızı Celile Hanımla evlidir. Bu Celal Paşa dahi tanzimatın öncüsü Mustafa Reşit Paşa’nın torunu Fatihe Hanım ile evlidir. Ali Ekrem Bolayır’ın kayınpederi de II. Abdulhamid’in yaveridir.

         Nazım Hikmet, Ali Fuat Cebesoy’la teyze çocuklarıdır. Nazım’ı hapisten onun kurtardığı söyleniyor. Keza TİP’in ilk Genel başkanı Mehmet Ali Aybar da, Nazım’ın teyzesinin oğludur. “İkinci Yeni” şiir akımının öncülerinden Oktay Rıfat,  Nazım’ın teyzesi oğludur. Oktay Rıfat’ın babası Trabzon Valisi, annesi de Hasan Enver Paşa’nın kızıdır. Nazım Selanik doğumludur ve dedesi Polonya asıllıdır. Zaten kendisi sonradan Polonya vatandaşı olur ve Moskova’da ölür. Gerçi Mehmet Kaplan, Nazım’ı Moskova’ya götüren esas nedenin, Yahya Kemal’in, Nazım’ın annesi Celile Hanımla bir Bektaşi Dergahında yaşamış olduğu aşkın dillere düşmesidir diyor. Yahya Kemal’de biraz da donjuanlık var galiba ki, aynı dönemlerde Nazım’ın eniştesi Refik Erduran’ın kız kardeşi ile de aşk yaşamıştır. Refik Erduran’ın ahlaki pozisyonu bakımından, boşadığı eşinin kızıyla evlendiğini ve bu evliliği mahkemelerin iptal ettiğini belirtelim.

         Refik Halit Karay, Engin Noyan ve Bülent Ecevit akrabalar. Engin Noyan’ın annesinin dedesi, Refik Halid’in abisi. Refik Halid’in teyzesi İsmet hanım da Bülent Ecevit’in babaannesi. Rahşan Hanım, Ecevit’in annesinin öğrencisi, Aydın Boysan’ın da kuzenidir. Aydın Boysan’ın kardeşi Mecdi Boysan da Makbule Hanımla evli.

         Burada önemli olan insanların etnik yapıları değil, taşıdıkları zihniyettir. Zaten İslam insanların mevcut durumlarına bakar, geçmişinin bilançosunu çıkartmaz. Bu zihniyeti bazı tekkelerde de görüyoruz. Zaten bu gün yaşadığımız olumsuz olaylar bu zihniyetlerin çıkardığı kavgalardır. Örneklendirelim: TKP kurucusu Mustafa Suphi, Melami tarikatına mensup. Hasan Ali Yücel Mevlevi. Konu ile ilgili olarak Can Yücel, Mevlevilik dinin incelmesidir diyor. Ardından ekleme yapıyor; dinin incelmesi ateizme gider. Bende inanç kalmadı ama Mevlevilikten koptum sayılmaz diyor. Çetin Altan’ın dedesi (annesi tarafından) hafız Mustafa Efendi Rufai tarikatı postnişini. Oktay Rıfat’ın dedesi Bektaşi’dir. Okan Bayülgen, Elmalılı Hamdi Yazır'ın torunudur.

         Bu zihniyet mensupları üç tarikatta çok etkindirler; Mevlevilik, Bektaşilik ve Melamilik. Özellikle Sabataistlerin Mevlevilikte çok etkin olduğu söyleniyor.

         Bu kanallar kullanılarak birçok insan dinin dışına çıkarıldı ve buna da “heteredoks” anlayış dendi. Sistem olarak Medeniyet tarihini ve bütün muhtevasıyla da İslam’ı bilmek gerekir. Çünkü bilgi, bilinenin üzerinde bulunduğu duruma göre şekil alabiliyor. Unutmayalım bu ülkede insanlar bu zihniyet mensuplarınca pozitivizm girdabına sokuldular ve tam bir asır sonra ancak ve kısmen kurtulabildiler.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X