Advert
31 MART BELEDİYE SEÇİMLERİ ÖNCESİ VE SONRASI ELAZIĞ
Mehmet AYAZ

31 MART BELEDİYE SEÇİMLERİ ÖNCESİ VE SONRASI ELAZIĞ

Bu içerik 419 kez okundu.

Kadim bir kültür ve geleneğe sahip olan Elazığ yeni bir yerel seçime gidiyor. Yeni bir başkan ve yeni bir yönetim anlayışının oluşacağı bir seçim.

Elazığ’ın geçmişten günümüze kadar gelen önemli bir jeopolitik durumda olduğunu görüyoruz. Siyasi, coğrafi, ekonomik, kültürel ve tarihsel konularda komşularından da, bulunduğu bölgesinden de sürekli farklı bir duruşu olmuştur.

Onlarca yıldır yanı başında süregelen terör olaylarına karşı direnç göstermiş, terörün yerleşik hale gelmesini önlemiştir. Defalarca Elazığ'ın bu terör sarmalının içine çekilmek istenmesine rağmen şehir halkının bütüncül duruşu, milli ve muhafazakâr yapısı hep teröre engel olmuştur.

Şehrin bulunduğu coğrafi yapı, doğu ile batı arasını bağlayan bir geçiş noktası şeklindedir. Kültürel ve siyasal olarak doğunun bittiği batının başladığı bir il olmuştur. Tarihi İpek Yolu'nun da üzerinde bulunması sebebiyle ulaşım noktasında stratejik bir konumu elinde bulundurmuştur. Bu özellikle geçmiş yıllarda şehrin ekonomisine büyük katkı sağlamıştır. Birçok sektöre ait dağıtım noktalarının Elazığ'da bulunmasına sebep olmuştur. Şehrin ekonomik yapısı yine geçmiş yıllarda birçok sanayii kuruluşunun varlığı sebebiyle çok iyi bir durumdaydı. 70'li yıllarda en çok vergi ödeyen iller arasında yer almıştır. Şehrin iç piyasasındaki para sirkülasyonunun iyi olmasından dolayı yerel esnaf güçlenmiş, bu da şehir insanına zenginlik getirmiştir.

Harput'un kadim geçmişinden dolayı başta Osmanlı olmak üzere yakın döneme kadar bölesindeki dominant kültüre sahip tek iliydi. Harput, Kerkük, Urfa bölgelerine folklorlarıyla, müzikleriyle hatta ve hatta yaşam tarzlarıyla etki etmiş şehirlerin kültürel yapılanmasına örneklik teşkil etmiştir.

Milattan önce 4000'lere kadar giden tarihi bir dokusu olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu şehir yine bölgesinde tek sayılabilecek durumdadır. Neredeyse adım attığınız her yerde tarih kokusu gelmektedir.

Kısaca özetlemeye çalıştığımız Elazığ'ın bu özelliklerini zaman içinde yanlış yönetilmeden kaynaklanan sebeplerle geçmişiyle hiçbir alakası nerdeyse kalmamıştır. Şu ana kadar gelen yerel yöneticiler şehrin bu özelliklerine, özellik katması gerekirken birçok konuda var olanlarında yok olmasına neden olmuşlardır. Hep söylene gelen söz gibi hepimiz aynı gemideyiz, batması hepimizi batıracak, kalkınması hepimizi kalkındıracaktır.

Günümüz koşullarına uygun gelişme ve ilerlemeyle alakalı bilgileri bir sonraki yazımızda aktaracağız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI "ATATÜRK İMZASI" BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ