Advert
“ANA BABA AYRILAMAZ”
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

“ANA BABA AYRILAMAZ”

Bu içerik 703 kez okundu.

-Kocasından bir tokat yiyen kadın soluğu mahkemede alınca; yeni medeni (!) kanunlarımız,kocaya 6 ay evinden uzaklaştırma cezasını giydirmiş. Aradan 2 hafta geçince kadın evin geçimine ve işlerine yetmez olmuş tabi, haliyle başlamış figan etmeye : “Kocamı istiyorum. Şikâyetimden vazgeçtim.” Tabi ki bu defaKanun bu iştenvazgeçmeyince, kocanın cezası da kaldırılmamış.

Maalesef ülkemizde bu ve benzeri olaylar; 2012 yılında 6284 sayılı yasanın çıkartılması neticesinde epey yaşanır oldu.Toplumdabir çok sıkıntılara neden olan bu yasanın çıkmasıyla birlikte her yıl 120-130 bin arasında baba, ailesinden uzaklaştırılıyor. Avrupa’daki kanunlarda bile en fazla 1 ila 6 gün arasında uzaklaştırma cezaları verilirken bizde 1 ay ila 6 ay arasında uzaklaştırma ve bazen de hapis cezaları veriliyor.Aile çocukluysa, en çok zararı da çocuklar görmüş oluyor haliyle...

Bir olayda sadece kadının beyanını esas almak, suçlanan tarafı veya şahitleri dinlememek ne İslam’a ne insanlığa ne de bu milletin gelenek,örf ve adetlerine sığar.

Kadına karşı şiddet, bu kanunun çıkmasıyla durdu mu? Aksine hız kesmiyor, her yıl giderek artıyor.  Verilere göre, 2017 yılında 409 kadın,20 de çocuk öldürülmüş.

Alt yapısı sağlam olmayınca kötü niyete zemin oluşturan bu türden yasal düzenlemeler nedeniyleHakimler de; ‘basında konu edilirim’kaygısıyla aksi karar vermekten korkuyorlar.Sadece kadının beyanını esas alan Hakimler, birçok davalardabasıyor boşanma kararını...

Toplumun aile yapısı neden bu kadar bozuldu? Biz bu hale nasıl geldik? Ailesine yahut çevresine şiddet uygular hale nasıl getirildi bu insanlar? Diye birsormak lazım kendimize.

Şiddetisadece kocanın karısına bağırmasında,tokatatmasındaarayamayız .

Şiddet; Avrupalı yaşam tarzlarına,içkiye kumara ve şiddete özendirendiziler ve programlarla pislik pompalayanevlerdeki TV’lerimizde...

Şiddet;Gençlerimizi çok rahatlıkla ahlaki dejenerasyona uğratanbir yapı olan vesınırlandırılması elzem olan internette...

Şiddet; toplumun altına adeta dinamit gibi yerleştirilmiş olan faiz sisteminde...

Şiddet; toplumun kanını emen meşru yahut gayrimeşru şans oyunlarında ve kumarhanelerde...Vb...

Ne demiş, usta yazar Peyami Safa: “Bir milleti yok etmek isterseniz askeri istilaya lüzum yoktur;Tarihini unutturmak, Dilini bozmak, Dininden soğutmak ve dolayısıyla manevî değerlerini, ahlâkını yozlaştırmak kâfidir.”

 

Hükûmet, öncelikle sorunun kaynağına inerek aile yapımızı sağlamlaştıracak adımları atmalıdır. Yoksa biz “ana baba” yazarken araya virgül (imla kurallarımıza göre) bile koymazken, sizler kalkmış bu tür  kanunlarla ‘ana babanın’ arasına girmeye çalışıyorsunuz..!

 

Kalın sağlıcakla...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI "ATATÜRK İMZASI" BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
KÖPEKLERİN SALDIRIP ÖLDÜRDÜĞÜ YAŞLI KADIN DEFNEDİLDİ
KÖPEKLERİN SALDIRIP ÖLDÜRDÜĞÜ YAŞLI KADIN DEFNEDİLDİ