Advert
KOLAY OLANI YAPIYORUZ
FIRAT POLAT

KOLAY OLANI YAPIYORUZ

Bu içerik 591 kez okundu.

 

Bilindiği gibi, dünyanın en kolay ve keyifli işi eleştirmek olsa gerek, çünkü bunun için büyük akıl ve yetenek gerekmiyor. Günlük yaşamımızda sıkça rastladığımız ve dinlerken veya dinlemek zorunda kaldığımız sohbetleri ciddiye almış olsaydık eğer, sanırım çoktan bu hayattan vazgeçmemiz gerekirdi.

Mesela şöyle başlar muhabbetler…

"Şu meclise gönderdiğimiz vekiller ne yapıyor, orada keyif çatıyor, önümüzdeki seçimlerde bir daha asla bunlara oy falan yok.…İlin trafiği çekilmez ve berbat bir vaziyette, kim yetkili bilemem ama derhal gereken yapılmalı. Vatandaş vurdumduymaz, bu kentte yaşanmaz, esnafı esnaf değil, basını basın değil, yöneticileri hepimiz biliyoruz zaten."

Devam eder ikili veya daha çoklu sohbetler.

Sonuçlarını da toplum içinde yaşarken görüyoruz. Bir bakıyorsunuz, hiç ummadığınız insanlardan beklenmedik davranışlar, tepkiler alabiliyorsunuz. Siz istediğiniz kadar verici olun, iyimser olur, paylaşımcı olun, doğrucu olun, mutlaka bir eksiğinizi ortaya çıkarıp yüzünüze vuracaklardır. Bu şekilde davranışlarla karşılaştığımız sürece yapıcı değil yıkıcı eleştirilerle insan olarak insanlıktan uzak tepkilerle karşılaşıyoruz. İyi gitmeyen bir şeyleri serçeyken, fil haline getirmekte üzerimize yok. Lakin iyi giden bir şeyler olduğunda, kör, sağır olur beraberinde de lal oluruz da pozitif bir şeyler söylemeyiz, söyleyemeyiz nedense.

Birilerini takdir etmek, alkışlamak çok ama çok ağırımıza gidiyor ne hikmetse.

Öyle ya, her şeyin en iyisini biz yaparız, biz biliriz, ne diyorsak doğrusu benimkisi mantığı. Neden biz bizi bu kadar kıskanıyor ve çekemiyoruz?

Böylesi bir düşünce ve yaşam tarzından insanlar nasıl haz alabiliyorlar ben de bunu anlamış değilim.

Bu kadar negatif olmak sıkıcı değil mi gerçekten?  Bir ömür böyle acımasızca eleştirerek nasıl geçer, açıkçası anlamış değilim.

Sanıyorum bu tip insanlar hayatlarındaki tatminsizliklerinin acısını böyle çıkarıyorlar.

Ama diyorum ki, bu kadar negatifle yaşanmaz, gelin yapıcı olun lakin olalım derken de iğneyi kendimize, çuvaldızı sonradan başkalarına batırmayı ihmal etmeyelim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI "ATATÜRK İMZASI" BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ