Advert
NİTELİKLİ HAYAT VE KAVRAMLAR
Nevzat ÜLGER

NİTELİKLİ HAYAT VE KAVRAMLAR

Bu içerik 1908 kez okundu.

         Hani meşhur bir söz var; “insan kelimelerle düşünür” diye. Doğru, insan kelimelerle düşünür. Kelimeler uzağı yakın, birçok bilinmeyeni bilinir hale getirir.

         Ancak kelimelerin anlamlarını çok iyi bilmekle doğru ve isabetli düşünme arasında da bir bağ vardır. Kavramlara yeterli vukufiyeti olmayan insanlar meramlarını tam ifade edemezler. Hatta bilmediği birçok kelimeyi kullanarak bir şeyler anlatmak isteyen kimse, belki kendi zihninde ne demek istediğini kurgulamıştır ama başkası için o kurgu çok da anlamlı olmayabilir.

         Diyebiliriz ki okumak çok faydalı bir şeydir ama iyice anlamadan okumak insanı maharetsiz ve marifetsiz olmaktan uzaklaştırmaz. Zaten maharetsiz ve marifetsiz okuyup oturmak bir hüner değildir. Her türlü birikimin zekatı vardır. Zekatı verilen mal nasıl anamalı hem temizler hem de çoğaltırsa, paylaşılan bilgi de hem çoğalır hem de yanlışlıkları görme imkanı sağlar. Ancak dikkat etmek gerekir; tevazu ve mahviyet perdesi altında, tembellik ve rehavete kurban gitme ihtimali doğabilir. İki halde de nefsin oyunlarına dikkat etmek şarttır. Boğulmakta olan bir insanı kurtarmak mümkün olsa ne güzel şey ancak kurtarmak isterken batmak da var.

         60-70 yıl yaşamış, üretimi olmamış, fikir işçiliği olmamış, hele fikir ve düşünce harmanı hiç açılmamış, hep çile istasyonunda beklemiş, bir çaba ile değil belki bir himmetle arabaya binmeyi beklemiş, bundan dolayı da hep ilgi alanı olmuş ve fakat etki alanı hiç olmamış insan, Allah bilir ama zannederim ziyandadır. İnsan ilgi alanına paralel olarak muhakkak bir etki alanı da oluşturmalıdır. Zaten iradi olan şeyler bizim malımızdır yoksa içinde yaşadığımız ortama uyarak bizdenmiş gibi gösterdiğimiz şeyler bizde ödünç olarak durmaktadırlar.

         Sürekli ilgi alanında kalan insanların akılları geveze olur, ruhları sersemleşir, kabiliyetleri dumura uğrar ve enerjileri boşa gider. “İki günü bir olan ziyandadır.”

         Zamanın iletişim araçlarından hiç olmazsa kendimize yetecek kadar anlamalı ve istifade etmeliyiz diye düşünüyorum. Günümüzde internet yeni neslin içinde gezip dolaştıkları, oyun oynadıkları, birçok yeni fikir ve düşünce ile tanıştıkları mahalleleri olmuş artık. Bu mahallenin adı var, sokağı var, site ismi ve adresi var. Demek ki orada bir “daruşşifa”, bir “sunumhane” açmak gerekir. Sizin oturduğunuz site “nur çeşmesi” olabilir, “darul hazen” olabilir, bir “bahçe” olabilir. Bu bahçede güller yetiştirebilir, nur çeşmesinden sulayabilir, bazen hüzün bazen keyifli yaşayabilirsiniz. Belki de “Gül Yetiştiren Adam” olabilirsiniz. Kim bilir, akıllıca kullanabilirseniz belki ebedi hayatınızda size tahsis edilmesini arzu ettiğiniz bir “bahçe”ye mazhar olabilirsiniz. “Ameller niyetlere göredir.” Gerçi modernite, depresyonu icat edeliden beri melal anılmaz oldu ama yine de gayret. En önemli hüzün temsilcisi sayılan Ahmet Haşim; “Baharda bu yıl bir melal var hüzün gibi/ Bülbülde ses, gülde renk açmaz olmuş neden?” diyor. Demek ki ses ve renk için hüzün gerekir.

         Kurucu ve inşa edici değer, nitelikli insan unsurudur. Hali güzel olanın lisanı bereketli, kalemi kıymetli, tespiti ve tahlili değerli olmalıdır. Hikmet ve marifete giden yollardan biri de budur zannederim.

         “Seksen kusur senelik bütün hayatımda dünya zevki namına bir şey bilmiyorum” diyor Üstad. Ama onu milyonlar okuyor. Kitapları bildiğim kadarı ile 45 ülkenin dillerine tercüme edilmiş ve okunuyor. Okuyanlar da okudukları gibi olmaya çalışıyorlar. “Ruh, alem-i emirden gelmiş, ceset ülkesine misafir olmuş”, misafire iyi bakmak ve geldiği yere de yine geldiği temizlikte göndermek gerekir. Misafire hizmet ve hürmet Allah içindir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı