Advert
SERVET YAŞAR ÖZDEMİR

"METOTLARIMIZDA SIKINTI VAR!"

Bu içerik 667 kez okundu.

Son günlerde muhafazakâr ve İslami camiada, özeleştiri mahiyetinde “müthiş”, “muazzam”, “harika” olduğu söylenen yazılar yazılıyor ve bunlar sosyal medyada paylaşılıp dolanıyor. (Bir nevi günah çıkartıyoruz herhalde...)

Birkaçını aktarayım buradan ve biraz da ben ekleyeyim…

‘’Bir davamız vardı bizim. Eskiden Ümmetçiydik, şimdi Devletçi olduk.’’

‘’Siyasete angaje olduk‘’

‘’Dünün sert ve bükülmez İslâmcıları, bugün Demokrat oldular.’’

‘’Zenginleştik.’’

‘’ 28 Şubat’ta ‘zulüm var’ dedik ve direndik. Ama bugün iktidar ve servet bizi şımarttı. Gücümüz ve servetimiz aklımız ve imanımızın önüne geçti. Sabrı ve şükrü bırakıp dünya malı, makamı için birbirimizle didişmeye başladık.

‘’Dünya ‘dengelerine’ ikna olduk.’’

‘’Medyamız güçlendi. Güçsüz olanı ezmeye başladık. Trolleştik.’’

‘’İnsan yetiştiriyorduk!’’

‘’Kaliteli, nitelikli fikriler veren gençlerimiz kayboldu birden.  Tefsirler üzerine yaptığımız beyin fırtınaları yerini post modern filozofların söylencelerine bıraktı.’’

“Bu arada çocuklarımız da sözümüzü dinlemez oldu ve bambaşka alışkanlıklara sahipler artık. Örf, anane kültür, akraba tanımaz oldular.”

“Bizden sandığımız idarecilerimiz rüşvet almadan iş yapmaz oldular. “

“Adam kayırma ve faiz almayı normalleştirdik “

“Hadisleri ve sünnetleri hafife alıp İslami hayat tarzından uzaklaşır olduk...” vb.

Konferanslarla, mitinglerle, siyasi sloganlar atarak, videolar ve bantlarla yetiştirdiğimizi sandığımız insanlar; bugün rahatla, parayla, konforla, şöhretle ve makamla tanışınca tüm inancını ve değerlerini bir kenara bırakıyorsa ve maddi menfaatleri uğruna birilerine ölesiye bağlanıyorsa bir şeyleri noksan öğrenmiş ve eksik vermişiz demektir.

Haklı özeleştirilerimiz ve yakınmalarımız var doğrudur. Lakin, çözüm ne?

Nerede yanlış yaptık ki toplum olarak bu hale geldik?

Ve şu soruyu da kendimize sormalıyız: “Bu mevzularda hatayı, inandığımız değerlerde mi arayacağız? Yoksa uyguladığımız metotlarda mı?"

Elbette ki Allah katında tek din İslam’dır*(1). Önderimiz ve örnek alacağımız rol modelimiz de Hz. Peygamberimiz (as) ve onun hayatıdır. İnandığımız değerler ‘el hak’ doğrudur ve tartışılamaz!

Ben acizane kendimce önerilerimi sunayım…

-Önümüze her konulanı yemeyip bağını soracağız. Helalentayyiben…

-Başta televizyonun sonra da internetin sihirli dünyasına sınırsız ve korumasızca dalmayacağız.

-Avrupai bir hayat tarzına özenip;tesettürden uzak, ahlaki, dini ve milli değerlerimize zıt bir hayatı yaşamanın gayretine düşmeyeceğiz.

-İbadetlerimizden kısıp eğlencelerimizi artırmayacağız. Lüks evlerde yaşarken fakir fukaranın halinden bihaber olmayacağız. -Müslüman en iyisine layıktır deyip kendimizişatafat ve konforun esiri yapmayacağız.

-Fert fert insan yetiştirmenin yollarına bakacağız. Bu konuda, kendimizi, aile fertlerimizi ve yakın akrabalarımızı ihmal etmeyeceğiz.

-Sosyal bir varlık olan insanın, meşru manadaki sosyal ihtiyaçlarını da karşılayabileceği cemiyetlerden istifade etmeye devam edeceğiz. (Fetö olayı yüzünden, asırlardır bizi bir arada tutan değerlerimizi ve cemiyetlerimizi yok sayamayız. Müslüman; iyiyi - kötüyü, çürüğü - sağlamı birbirinden tefrik edebilecek Feraset ve Basiret sahibi olabilmeli)

El hasıl, en başta Kuran-ı Kerim’in defaten; kainatın içindeki canlı veya cansız mevcudattan örnekler vererek anlatmak istediği, kainatın bir yaratıcısının (Allah) olduğunu ve bu yarattığı kainattaki her mekanda ve her anda tasarrufunun (gözetleme, etki ve yetkisinin) olduğunu, ondan habersiz bir yaprağın bile düşemeyeceğini*(2), insan için dünya hayatının geçici olduğunu ve bu dünyaya sadece Allah’a kulluk yapması için gönderildiğini*(3) ve bunlarla imtihan olunduğunu derk etmesi, bilmesi lazım. 

Bilmesi lazım ki, yarın çalıştığı işlerde yahut geldiği makamlarda, kendini her an gözeten bir Rabbinin olduğunu unutmasın!

Unutmasın ki, bulunduğu makamı sadece kendi çıkar ve menfaatleri için kullanmasın!

Kullanmasın ki, yaptığı işlerde her daim Allah’ın rahmetini celp etsin ve muvaffakiyetle birlikte helalinden kazanmış ve ailesine de helalinden yedirmiş olsun!

Helalinden yedirmiş olsun ki, helal beslenmiş bir nesilden harama el uzatmayacak, dinini, diyanetini, vatanını ve milletini seven ve tüm bu değerler uğrunda canını feda edebilen nesiler yetişsin.

Ve böyle nesiller yetişsin ki bu cennet vatanda insanlık ve İslamiyet ilelebet yaşasın!

Selametle kalınız!

*1) A-li imran 19.

*2) Enam 59.

*3) Zariyat 56.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ