Advert
BAŞKA BİR AÇIDAN NAYLON POŞET
Mehmet AYAZ

BAŞKA BİR AÇIDAN NAYLON POŞET

Bu içerik 280 kez okundu.

Son günlerin gündemi marketler başta olmak üzere birçok alış veriş yerlerinde ücretlendirilen naylon poşetler. Yasalaşarak mecburi hale getirilen naylon poşet olayının nedenleri ve olması gerekenler hakkında birkaç kelam edelim dedik.

Naylon poşetle ilgili çıkan kanunun ilgili maddesi şöyle: "Çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için uyulması zorunlu standartlar ile vergi, harç, katılma payı, yenilenebilir enerji kaynaklarının ve temiz teknolojilerin teşviki, geri kazanım katılım payı, plastik poşet ve plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, emisyon ücreti, kirletme bedeli ve kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması ve karbon ticareti gibi piyasaya dayalı mekanizmalar ile ekonomik araçlar ve teşvikler kullanılır. Bu hususlara ilişkin idari ve teknik usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir.”

Görüldüğü üzere böyle bir zorunluluğu ortaya çıkaran asıl nedenin çevre ve insan sağlığına verdiği zararlar.

Plastik poşetlerin çevreye zararları olduğu kadar insan vücuduna da birçok olumsuz etkisi bulunuyor. Yapılan birçok tıp çalışmasına göre artan kanser vakalarında bu çantalarda yer alan materyallerin etkisinin son derece büyük olduğu söyleniyor. Plastik poşetlerde saklanan yiyecekler, çok ciddi kimyasallarla etkileşime geçiyor ve insan hayatına etkisi burada da kendini gösteriyor. Plastik poşetlerin maliyeti çok ucuz olduğu için bu kadar fazla kullanılıyor. Ancak daha çevreci materyaller kullanılmazsa gelecekte çevreye verilen hasar bu ekonomik poşetlerin karşılığında fazlasıyla üzücü sonuçlar doğuracak.

Doğada bozulmaları için gereken süre denizde 400 yıl iken, karada 800 yıl. Bu bozulma sırasındaysa zaten tüm zararlı materyaller toprak ve suya geçiyor. İnsanların çalıştıkları arazilerde bu durum ürünlere de etki ederek sağlığa zararlı durumların ortaya çıkmasına yol açıyor. Aynı zamanda doğaya bırakılan plastik poşetler hayvanların besin zannetmeleri sonucu tüketmeye çalışmaları ve sindirim sistemlerinin bozulmasıyla ölümlerine yol açıyor. Işık etkisiyle daha zehirli ve küçük petro-polimerlere dönüşen plastik poşetler sadece tek bir nesli değil, besin zincirini çok uzun süre etkileyecek kadar uzun ömürlü durumlara neden oluyor. Özellikle siyah plastik poşetlerin çöplerden elde edildiği için çok daha zararlı olduğu biliniyor. Siyah poşetler kova, pet şişe ve tıbbi atık gibi materyallerin çöplerden ayrılıp, kusurlarının gizlenebilmesi için siyaha boyanması sonucu tüketicilere sunuluyor. Elde edildiği bu maddeler bir yana, sadece siyah boya kullanılması bile bu torbaların kullanımına kısıtlama getirme sebebidir.

Çevreye ve insana zarar veren ağır kimyasallar içeren o kadar çok ürün varken bunu naylon poşete indirgemek çok tuhaf bir durum. İsterseniz günlük hayatımızda kullandığımız PVC bazlı ürünlere bakalım.

1-Kapı ve pencere profilleri,

2-Vinil cephe kaplaması,

3-Boru ve tesisat malzemeleri,

4-Elektrik kabloları,

5-Gıda ve ecza sektörlerinde,

6-Su ve atık su endüstrisinde boru hatları için kullanılmaktadır.

Adını en sık duyduğumuz plastik ürünlerinden biri ise PVC (Polivinil Klorür). Vinil olarak da bilinen PVC, günlük hayatımızda bir kaplama maddesi olarak ve pek çok endüstriyel üründe esneklik ve dayanıklılık vermesi amacıyla kullanılmaktadır. PVC saf haliyle insan sağlığına zararı olmayan bir madde olsa da, saf hali durağan olmadığından dolayı pek çok katkı maddesiyle karıştırılarak kullanıma uygun hale getirilmektedir. Bu maddeler arasında kayganlaştırıcılar, renklendiriciler, durağanlaştırıcılar ve hatta kurşun ve kadmiyum gibi ağır metaller bulunabilmektedir. İçerdiği klor nedeniyle efektif bir biçimde geri dönüştürülemeyen PVC, çevre için de önemli bir tehdit oluşturmaktadır.

Ftalat ise bahsi geçen bu katkı maddelerinden biridir. PVC yapımında plastiklerin esnekleştirilmesi için kullanılan ftalat, hem çocuklar için hem de yetişkinler için son derece zararlı bir kimyasaldır. Özellikle ftalat tiplerinden biri olan DINP, çocuklarda gelişim geriliğine ve hormonal bozukluklara sebep olmaktadır. Bir başka ftalat tipi olan DEHP ise pek çok kanser türü ile ilişkilendirilmektedir.

Şimdi iyi bir düşünelim; naylon poşet, türevleri içinde masum kalmıyor mu?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ