Advert
İSLAMİ BİRLİK
Halit POLAT

İSLAMİ BİRLİK

Bu içerik 441 kez okundu.

Sözlerime başlamadan evvel bizi İslam nimetiyle buluşturan Yüce Allah'a hamd ve sena ederim.

Bildiğiniz gibi İslam sadece teorik bir bilgi olmayıp aksine bu bilgileri pratiğe dökmeye çokça önem vermektedir.  Yine bildiğiniz gibi İslam sadece ibadetlerle ilgilenmeyip aksine sosyal hayata çokça önem vermektedir.  Bu sosyal düzenin istenilen seviye ve verimliliğe ulaşabilmesi için Müslüman her bireyin birlikte ve koordineli bir şekilde hareket etmeleri gerekir.

İslam’ın birlik vurgusu ve emri iki nedenden dolayıdır

Birincisi çünkü birlikten dirlik doğar, güç doğar,  kuvvet doğar, rakiplerinin kalplerine korku ve ürperti sarar.

İkincisi ise evvela İslam dini insanı tüm maddi ve manevi zerreciğiyle tanıyan, bilen ve onu her an gören Yüce Allah tarafından sunulan bir sosyal hayat düzenlemesi  ve huzur ve refah kaynağı olduğu için İslam diyoruz. Bu denli iyi ve faydalı bir düzenin,  toplumun ancak tüm bireylerinin katılımıyla istenilen seviyeye geleceğinden dolayı İslami birlik diyoruz.

Şimdi de şu soruyu kendimize soralım: İslami birlikten ne anlıyoruz?

İslami birlik deyince Şiilik-Sunnilik, doğulu-batılı, güneyli-kuzeyli, zenci-beyaz, zengin-fakir kavramlarını tuz buz olup, silinip hepsinin yerine ‘Müslüman’ lafzının geçmesidir.

İslami birlik deyince emperyalist sistemlere karşı tek güç, tek görüş ve tek vuruş olmaktır.

İslami birlik deyince İslami diyarlardaki tüm kargaşaların faturasını küfrün kışkırtmalarına kesmektir.

İslami birlik deyince İslam beldelerinin tümüne İslam'ı ve Kur'an'ı hakim edinceye dek hep beraber mücadele etmektir.

Şunu hiç unutmamamız gerekir; küfrün İslam’ı yok etme çabaları tüm hızıyla sürüyorken, Müslümanların birbirlerinin akidevi veya mezhebi farklılıkları ile uğraşmaları ne caizdir ne de  bunun  yeri ve zamanıdır. Batılı güçler İslam’ın ve Müslümanların dünyada söz sahibi olmaması için bu yarayı kaşıyorlar. Müslümanlar olarak bu yaraya tuz basmak yerine, onu tedavi edecek ilaçlar üretmeliyiz.

Tarihten dersler çıkarmamız gerekir. Müslümanlar arasındaki tefrikalar Hz. Peygamberin vefatından hemen sonra ortaya çıktı. Bu ayrılıklardan kim zarar gördü, kim fayda gördü diye baktığımızda; her dönemde farklı grupların küçük dünyevi menfaatler elde ettiğini görüyoruz. İşin hakikatine baktığımızda ise başta İslam olmak üzere tüm Müslümanlar zarar gördü. Bu tefrikalar İslam’a ve Müslümanlara kan, gözyaşı ve acıdan başka hiçbir şey getirmedi.

Geldiğimiz hale bakar mısınız? Aynı kıbleye dönüp namaz kıldığımız bir Müslüman bize emperyalistlerden, Siyonistlerden daha korkutucu, daha düşman görünüyor.

Yazımızı bir ayet ve bir hadisle bitirelim.

"Kendilerine apaçık belgeler geldikten sonra, parçalanıp ayrılan ve anlaşmazlığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük bir azap vardır." (Al-i İmran Suresi, 105) .

“Mü'minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu şikayetçi olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhari, Edeb 27; Müslim, Birr 66)

Selam olsun İslam’ı yek vücut yaşayıp küfre karşı yine yek vücut anlayanlara ve hareket edenlere. Vesselam.

 

 

  

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3