Advert
2018 YILINDA VEFAT EDENLER
Nevzat ÜLGER

2018 YILINDA VEFAT EDENLER

Bu içerik 1591 kez okundu.

         Dünyayı yöneten ilahi kanun değişmiyor. İnsan doğuyor, büyüyor, iyi veya iyi olmayan işler yapıp toplumda olumlu veya olumsuz bir iz bırakıp eceli dolunca da hayatının diğer kısmını yaşamak üzere ahrete göçüyor.

         2018 yılında da çok insanımız vefat etti. Geride birtakım izler bırakarak ebedi aleme göçtüler. 2018 yılında vefat edenlerden hemen aklıma gelen birkaçını zikredeyim.

          Umran dergisinin takip edilen önemli yazarlarından sosyolog ve toplum bilimci Prof. Dr. Hüsamettin Arslan 2 Ocak 2018’de vefat etti. Hüsamettin Arslan, şahsen benim özellikle takip ettiğim yazarlardandı.

         Türk sinemasının usta oyuncusu Münir Özkul 93 yaşında 7 Ocak’ta vefat etti. Oyunculuk yeteneği tartışılamayacak olan oyuncunun çok filmi vardı. Canlandırdığı, özellikle "Mahmut Hoca" ve "Yaşar Usta" tiplemeleriyle/ karakterleriyle Türk izleyicisinin hafızasında yer edinen usta bir oyuncuydu.

         Şehrimizde şiir ve kültürle ilgilenenlerce oldukça tanınan şair, gazeteci, yazar, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de vefat etti. Arkasında bıraktığı onlarca şiirle beraber Ülkü Tamer, çevirdiği eserler, öyküler ve masallarla da edebiyat tarihimize adını yazdırmıştı. İkinci Yeni şiir akımının Sezai Karakoç ile beraber önemli temsilcilerindendi.

          Yapımcı, yönetmen ve senarist Aram Gülyüz 1 Eylül 2018’de 87 yaşında dünya yaşamına veda etti. Yaşamı boyunca 28 filmin senaryosunu kaleme alan Gülyüz, "Ayşecik" film serisiyle "Yasemince" ve "Tatlı Kaçıklar"ın da aralarında olduğu 200'e yakın sinema filmi ve dizinin yönetmenliğini üstlenmişti.

         Ünü Türkiye’nin dışına kadar yayılmış olan usta foto muhabiri Ara Güler 17 Ekim 2018’de vefat etti. Türkiye'de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 17 Ekim'de 90 yaşında vefat etti. Birleşik Krallık'ta yayınlanan Photography Annual'ın 1961'de dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladığı Güler, aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne kabul edildi ve bu kuruluşun Türkiye'den tek üyesi oldu. Tarihi fotoğraflayan adam diyor ona Cumhurbaşkanı.

         Şarkılara dönüşen şiirleriyle tanınan sanat camiasının efsane isimlerinden şair Cemal Safi tedavi gördüğü hastanede 80 yaşında hayatını kaybetti. Safi'nin, 40'ı Orhan Gencebay tarafından olmak üzere Zekai Tunca, Selçuk Tekay ve Candan Erçetin gibi ünlü sanatçı ve besteciler tarafından 150 kadar şiiri bestelendi.

         Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi sanat ve kültür tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice, 96 yaşında 28 Mayıs’ta organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Semavi Eyice özellikle İstanbul için önemli bir kaynaktı. “İstanbul’un hafızası” durumunda olanlardandı.

         Türk edebiyatının 'Beyaz Kartal' ve ‘Dede Korkut' lakaplı şair ve yazarı Bahaettin Karakoç (88), Kahramanmaraş'ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Merhum şair Abdürrahim Karakoç'un kardeşi olan Bahaettin Karakoç'un ölümü sevenlerini üzdü.

          Erdoğan Demirören, Türk Halk Müziği Sanatçısı Nuray Hafiftaş, mimar ve gazeteci Aydın Boysan, usta oyunculardan, Bizimkiler dizisinin Kapıcı Cafer’i Ercan Yazgan, TRT spikerlerinden olup, 17 yıldır konuşamayan Tuna Huş diğer hayatını kaybeden tanınmış insanlarımızdan bir kaçıydı..  

         Dünyaca ünlü İslam bilim tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin 94 yaşında 30 Haziran 2018’de hayatını kaybetti.

          Ömrünü İslam bilim tarihine adayan Fuat Sezgin, 1951'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra doktorasını yaptı. Tezi 1956'da yayımlandı.

         Türkiye'de 1960'ta askeri darbesinin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve meşhur 147’ler listesine alınarak üniversiteden uzaklaştırıldı. Türkiye'den ayrılan Sezgin, Frankfurt Üniversitesi'nde çalışmalarına devam etti.

         1965'te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi’ne sunarak bir yıl sonra profesör unvanını kazandı.    Sahasında yazılan en kapsamlı İslam Bilim Tarihi'nin ilk cildini, 1967'de tamamlayan Sezgin, eserin 18. cildini yazıyordu.

         Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede bildiğini söylüyor kayıtlar. 

         2019 yılı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından “Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” olarak ilan edildi.  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X