Advert
GÜZELLİK KRALİÇESİNİ EŞ SEÇMELİ MİYİZ?
RAMAZAN YILDIRIM

GÜZELLİK KRALİÇESİNİ EŞ SEÇMELİ MİYİZ?

Bu içerik 793 kez okundu.

Demokrasiyi beynimdeki yer ediş şekliyle kullandığımız oylarla kendimizi yönetmek sanıyordum. Bu konuda etraflıca düşündükçe kazın ayağının böyle olmadığını anladım. Çünkü hiç bir zaman seçtiklerimiz bizi ve değerlerimizi dahil etmediler yönetimlerine. Nasıl hükmedilirin dışında hesaba bile katmadılar bizleri.

Ne sınıftaki başkan ne STK yöneticileri ne bürokratlar ne siyasiler... ve ne de akledemediğim diğer yönetici kesimler.

Şimdi sorabilirsiniz peki kimi niye seçiyoruz diye? Bizler bize sunulan ( sunum emri-vaki ise dayatılan ) adaylara  verdiğimiz destekle onlara yönetme yetkisi sağlıyoruz. Onlarda bizlerden aldıkları bu yetkiyle gücümüzü kendilerine müttefik kılıp hem bizi hem bizimle benzer düşünceleri taşımayan ( muhalif ) insanları kendi arzuladıkları biçimde yönetme hakkını elde ediyorlar.

Denilebilirki bu durumda ne yapalım. Kendi istediğimiz kişiyi bırakıp bizden farklı düşünen başka insanların dilediği kişiyi mi seçelim? 
 Elbette ki hayır ama tecrübeyle sabittir ki kişi sevdiğinin kusurlarını daha az görür ve daha çok es geçermiş. 

Gelin önce sizlerle farklı bir noktaya gidip tekrar konumuza dönelim. Gerek dünyada gerek ülkemizde her yıl düzenlenen yarışmalar vardır. Miss Güzellik, ses, playboy... Bütün insanlar hislerin de karşı cinsin en güzelini en yakışıklısını arzuladıkları halde çok azı evlilik için bunları eş adayı olarak düşünür. Hatta bir çoğu sevgili olarak hazzettiği kişiyle bile evlilik yapmayı doğru bulmaz. Çünkü bu insanların yakışıklı, güzel ya da tatlı olması hoşlarına gitse de bunların yeterince iyi bir eş, yeterince iyi bir ebeveyn ya da ailesine yakışır davranışları sergileyeceğine kanaat getirmez. Bundan dolayı da güzelliğine meftun olduğu bu kişiye hayallerinde hayran olsa da yaşamına katmaz gider.

Ne kadar doğru bir olay. Aile sağlam temeller üzerinde kurulursa ancak anlamı olur yoksa eşler birbirlerini yer durur. Bir de futbolla örneklendireyim olayı. Diyelim ki bir takımın kalecisi çok kötü ve bir oyuncu alma hakkı var.  Bu takımın yöneticileri gidip çok iyi bir forvet alıyorlar. Hoppala şimdi de gelin burdan yakın.

Olaya evlilik ve futboldaki sağ duyulu yaklaşımla bakalım. Seçtiklerimiz ailemiz olmayacak belki ama bizi ve çocuklarımızı geleceğe hazırlayacaklar. Hem tarafı olduklarımız bizden aldıkları yetkiyle kendilerine muhalif insanları da yönetecekler. Bu yüzden seçtiklerimiz yanlış insanlar olurlarsa bunlara razı olmayan insanların vebalinin altından çıkamayacağız. 

Böyle bir yanlışa düşmek istemiyorsak gönül verdiklerimiz ahlak ve edep tarafıyla süzdükten sonra çalıştaylarla kendilerini bize açmalarını, projelerini taahhütleriyle bizlere sunmalarını talep edip inandırıcı oldukları oranda desteklemeliyiz. Varsa eksikleri o konularda da uyarıp daha iyiye taşımalıyız onları.

Ha bir de şu halkın sivil gücü STK 'larımız var. Zannımca başkan adayları bunları bir bir ziyaret ediyorlar. Bence bu adım hem çok cılız hem de STK 'larımızı anlamsız kılıyor. STK 'larımız bir araya gelip başkan adayları ile toplantılar yapmalılar. Bu toplantılarda adayların vaatlerini imzayla kayıt altına almalılar. Neyi nasıl yapacaklarını beyan etmelerini sağlamalılar. Ve tamamını halka aktarmalılar. Yazımı bitirirken bu düşünceler eşliğinde sağlıklı ve mutlu yarınlar diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK