Advert
İLKELİ SİYASET NEDİR?
SIRAÇ KOÇ

İLKELİ SİYASET NEDİR?

Bu içerik 1086 kez okundu.

Siyaset; bir sosyal grubun davranışını düzenleme ve yönetme faaliyeti olarak tanımlanabilir.

Sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan ve çatışma halinde olan sınıflar, demokratik ortam içinde örgütlenerek, siyasi alanda kendi çıkarlarını savunan partiler oluşturdular.

Bu nedenle Siyasi parti dendiğinde aklımıza ilk gelen, “aynı görüş, aynı çıkar ve aynı siyasi eylemde birleşen insan grupları” olarak tanımlanabilir. Bir toplumun üyeleri arasında uyuşmazlık yaşanan meselelere cevap bulmak amacıyla oluşturulan siyasi partiler, demokratik parlamenter sistemde bugünkü çok partili siyasal ortam yarattı.

 

Günümüzde Sağ ve Sol Partiler olarak ana başlık altında toplayabileceğimiz onlarca siyasal Parti var Türkiye’de.

Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde büyüyen orta sınıf ve bu sınıfa ait siyasal partiler haliyle daha revaçta.

Yani merkez sağ ve merkez sol...

Tarihsel süreç içerisinde sınıfsal çelişkiler törpülendiği için eskisi kadar keskin değil. Bu nedenle, siyasal partiler neredeyse birbirine yakın politik tavırlar sergiliyor.

 

Politika yapıcılar için ise durum daha farklı. Kendi konumlarının ve sahip oldukları güçlerin devamı için hiçbir etik kuralı tanımıyorlar.

Son günlerde yerel seçimler öncesi benzer gelişmeler yaşanıyor ülkemizde.

Özellikle kendi partisinden aday gösterilmeyen bazı bilindik isimler zaman kaybetmeden Parti değiştiriyor.

 

Şişli’den CHP adına adaylık bekleyen ancak bu gerçekleşmeyince DSP’den aday olan Mustafa Sarıgül ilk akla gelen isim. Sarıgül’ü CHP adına Avcılar’dan tekrar aday gösterilmeyen mevcut Belediye Başkanı Handan Toprak takip etti.

Kırklareli’nden aday gösterilmeyince CHP'den istifa eden Kırklareli Belediye Başkanı  Mehmet Siyam Kesimoğlu, seçimlere bağımsız olarak gireceğini açıkladı.

“MHP’nin Güneydoğu politikasını HDP kadar tehlikeli buluyorum” diyen Ak Parti Gümüşhane eski milletvekili Sabri Varan MHP’den Belediye Başkan adayı oldu.

“CHP’li doğdum ve öyle de öleceğim” diyen Milas Belediye Başkanı Barış Saylak, CHP’den aday gösterilmeyince Ak Parti’ye geçti. Saylan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinde “Reisim baş tacısınız. Elinizi öpmeye gelmek istiyorum” sözleri dikkat çekti.

CHP Bakırköy eski Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen İyi Parti’ye, CHP’den aday gösterilmeyen Ali Fatinoğlu ise DSP’ye geçerek Bakırköy’den aday oldu.

DYP’den siyasete atılan, MHP’den Antalya Belediye Meclisine giren, 2014 yılında MHP’den Aday gösterilmeyince CHP’ye geçen Reşat Oktay, DSP’nin Antalya Belediye Başkan adayı oldu.

BBP, Ak Parti ve Saadet Partisi arasında gidip gelen Kırşehir eski Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, yeniden Ak Parti’den aday gösterildi.

İyi Parti’ye geçenler için “Kişisel ikbal peşinde koşanlarla yol ayrımına gittik” diyen MHP Bursa Karacabey ilçe Başkanı Hüseyin Erol, MHP’den aday gösterilmeyince “Elif gibi dimdik olduğum yerdeyim” diyerek İyi Parti’ye geçti.

“Seçime değil ölmeye geliyoruz” diyerek MHP’den Siverek Belediye Başkanı aday adayı olan Mehmet Fatih Bucak, Siverek Ak Parti’ye bırakılınca CHP’den aday oldu.

“Ülkemiz referandumdan sonra tek adam rejimine sürüklendi” diyen İyi Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, Ak Parti’ye geçerken, “Ülkemizin yabancı devletler tarafından içine düşürülmek istenen bir senaryo var” dedi.

 

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir.

Yerel seçimler öncesi aday yarışları bize bir gerçeği gösterdi.

Toplum yararına ilkeli siyaset açısından siyaset kurumunun geldiği nokta iç açıcı değil.

Siyasi yapılar, siyaset yapıcıların kendi kişisel çıkarlarına ve kariyer hesaplarına göre şekilleniyor.

Biz vatandaşa düşen ise tercihlerimizde doğru ve ilkeli siyasetçi tanımını iyi yapmak.

Aksi halde dizlerimize vurup, “Ah....Vah...” çekerken iş işten geçmiş olacak.

Sağlıkla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X