Advert
KOORDİNASYON VE PLANLAMA
İRFAN ARSLAN

KOORDİNASYON VE PLANLAMA

Bu içerik 208 kez okundu.

İlimizin gelişmesi ve problemlerini çözümlemesi kurumların yapacağı koordinasyon ve planlama ile sağlanır. Ancak yıllardır bu alanda yapılan çalışmaların arzulanan neticeleri verdiğini söylememiz mümkün değil.

Kurumların ellerindeki imkanları en iyi şekilde kullanması ve verim alması ancak yapılacak istişarelerin ardından sağlanabilir. Birinin yapacağı çalışmanın ardından bir diğer kurumun aynı yerde çalışmaya başlaması imkanların boşa harcanmasına katkı vermekten başka bir işe yaramaz. İlimizde yapılan birçok çalışmada bu olumsuzluğu görmemiz mümkün. Örneğin belediyenin yaptığı yol ve asfaltlama çalışmasının ardından bakıyoruz doğalgaz çalışması yapılıyor. Bu çalışma bittiğinde bu kez telekomünikasyon çalışması başlıyor. Oysa bu alanda doğalgaz ve telekomünikasyon çalışmasının yapılacağı kurumlar arasında bilgi paylaşımı yapılarak planlansa yapılan yol çalışması ve asfaltlama boşa gitmemiş olacak. Doğal olarak burada heba olan asfalt bir başka yolumuzun asfaltlanmasına kullanılacak olmasından dolayı boşa gitmemiş imkanlar boşa harcanmamış olacak.

Gelişen kalkınan ve büyüme hedeflerinin üzerinde büyümesi ile dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığı açıklanan ülkemizin kaynakları bitmez değildir. Biz israftan kaçınmaz isek bugün elimizde olan imkanları yarın arar duruma gelmeyeceğimizi kim söyleyebilir? Kaynakların israf edilmesini önlemek adına atılacak her adım bu açıdan büyük önem taşıyor.

Kurumlarımızın istişare yapması ve planlamada ortak adımları atmaları aynı zamanda birlik ve beraberliğimizi de artıracak olmasından dolayı kurumlar arasındaki iletişimi de artıracaktır. Bu beraberinde ortak hareket etme ve ortak fikir oluşturma birlikteliğini de getireceğinden ilimizin sorunlarına çözüm getirilmesi noktasında da etkili olacaktır. İlimizin kurumlarında veya sivil toplum kuruluşlarında bunu tesis ettiğimizde ilimizin çözümlenemez denilen problemlerinin çözümü noktasında da güçlü bir birlikteliğin tesisini gerçekleştirmiş olacağız.

Elazığ büyüyen ve gelişen bir kent. Yeni yerleşim birimlerinin oluşturulması, yeni hizmet alanlarının kurulması, yeni kurumların hizmete açılması yeni ihtiyaçları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle yeni yapılanmalar da ihtiyacın bugün için değil gelecek 40-50 yıllık süre içinde yaşanabilecek olan artış ve ihtiyaçların hesaplanarak yapılması gerekiyor. Hani meşhur Paris Belediye Başkanı örneği var ya. Paris Belediye Başkanı'na katıldığı bir resepsiyonda sormuşlar: “Paris’in ana caddesinin genişliği ne kadar olmalı”. Başkan cevap vermiş: "100 metre!" Soranlar, “Başkanım ne yapıyorsun. 100 metre olur mu?” deyince, başkan cevap veriyor: “ Bugünü değil 50 sene sonrasını düşünün. 100 metre bile cevap vermez.”

Biz de buna göre planlama ve hesaplama yapmalıyız.

İmkanlarımızı, sağlanacak ve kararlı bir şekilde uygulanacak koordinasyon ve planlama ile yaparsak azaltmaz çoğaltırız. Bu da beraberinde daha çok iş ve hizmeti getirir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP VE İYİ PARTİLİ GENÇLER ATA'LARINA YÜRÜDÜ!
CHP VE İYİ PARTİLİ GENÇLER ATA'LARINA YÜRÜDÜ!
MADEN'DE İSTİŞARE TOPLANTISI
MADEN'DE İSTİŞARE TOPLANTISI