Advert
CHP DSP’LEŞTİ Mİ?
Evren DEMİRDAŞ

CHP DSP’LEŞTİ Mİ?

Bu içerik 504 kez okundu.

Bu seçimlerde merkez sola kendi içlerinden biri darbe vurmaya çalışıyor.

Kim diyecekseniz, rahmetli Bülent Ecevit’ten sonra çıkar odaklarına çalışan, siyasi ilkesini mezara gömen bir DSP’den bahsediyoruz.

CHP’nin aday göstermediği tüm belediye başkan adaylarını DSP’den aday göstererek Ak Parti’ye koltuk değneği olan bu yapı Mustafa Sarıgül’ü aday göstermesinden sonra başlayan bir süreçle birçok ilde eski CHP’lileri aday gösterdi.

DSP, Şişli haricinde hiçbir ili kazanamayacağını bildiği gibi CHP’ye çok yerde kaybettireceğini adı gibi biliyor.

İşte bu DSP’nin farklı bir versiyonu Elazığ’da ortaya çıktı.

Her seçim öncesinde illa ki partiler arasında iç çekişmeli ve bozgunculuk yapan il ve ilçe örgütleri vardır.

Maalesef Elazığ’da bu illerin arasında yer aldı. CHP Elazığ İl Örgütü Ak Parti’ye yapılabilecek en büyük kıyağı yaparak kendi amblemi altında iki il genel meclis üyesi çıkardı.

Bilindiği üzere Elazığ’da CHP ve İYİ Parti Ali Şekerdağ üzerinde anlaşmış (DP de Elazığ’da Şekerdağ’ı destekleyecek gibi gözüküyor) yapılan meclis ve il genel meclis üyeleri de fermuar sistemiyle belirlenmişti.

Ali Şekerdağ ismine adaylık sürecinin ilk gününden bu yana mesafeli davranan Zeki Kaplan ilk süreçlerde CHP İl Başkan Yardımcısı Av. Bülent Seçkin Düztaş’ı aday adayı göstermişti.

Evet, bir il başkanının kendi partisinden aday adayı çıkarması en doğal hakkıdır.

Çalışkanlığıyla, efendiliğiyle bilinen Bülent Seçkin Düztaş’ı belediye başkan aday adayı olarak göstermesi de tabanını diri tutmak için mantıklı bir karardır. Zaten kendisi de böyle bir göreve layıktır.

Ancak, Elazığ gibi bir şehirde de pembe gözlükleri takıp seçime gitmek siyasal körlükten başka bir şey olmazdı.

CHP ve İYİ Parti genel merkezlerince alınan kararla Ali Şekerdağ’ın İyi Parti’den Elazığ Belediye Başkan adayı gösterilmesi kararlaştırılması sonrasında sıra meclis üyeleri ve il genel meclis üyesi adaylarına sıra geldi.

Burada az önce söylediğim gibi bir İyi Parti’den bir CHP’den olmak üzere adaylar seçilecek bu sıralamaya göre partiler meclise adaylarını sokacaktı.

Tabi burada da hiç şaşırmayacağımız bir olay gelişti ve CHP, Av. Bülent Seçkin Düztaş’ı ve gençlik kollarından Murat Yıldız’ı il genel meclis üyesi adayı gösterdi.

Tekrarlıyorum! Bu iki aday da çok değerli, partileri için her şeyi göze alan kişilerdir ve her göreve de layık insanlardır.

Ancak muhalefetin rüzgârının estiği bir süreçte üstelik CHP’nin ittifakı olan İYİ Parti’ye yüklenmesi yerine bu şekilde bir hamle yapması hem kendisine, adayı Ali Şekerdağ’a hem de partilisi il genel meclis üyesi adayı Erdinç Sönmez’e zarar verir.

Kim diyebilir?

Nuray Şenocak’ın, Murat Akkoç’un, Ayten Çekil’in, Ali Hikmet Çınar’ın, Kadri Metin Öztürk’ün CHP’li olmadığını. Kemal Kılıçdaroğlu yuhalandığında hıçkıra hıçkıra ağlayan bir Ayten Çekil’e kim diyebilir ki…

Biliniyor ki CHP seçmeni ideolojik bir seçmen orada CHP amblemi dururken gidip İYİ Parti adayına vermez. Özellikle yaşı ilerlemiş seçmenlerde farklı bir partiye mühür bastırmak deveye hendek atlattırmaktan daha zordur.

Bu seçimde CHP’ye gidecek her oy yerel seçimlerde hem CHP’lilerin meclise gitmesi için hem de Ali Şekerdağ’ın seçimi kazanması için büyük bir handikaptır.

Kaldı ki Ali Şekerdağ’ın seçimi kazanamaması ya da beklenilenin altında bir oy alması durumunda İYİ Parti tabanının suçlayacağı ilk kişi ittifakı CHP yönetimi olacaktır.

Artık adaylar sahaya çıktı, bundan sonra geri dönüş olmaz. CHP il genel meclis üyesi adayları da doğal olarak seçim çalışmalarını yapıyorlar.

Ancak burada yapmaları gereken en önemli husus şudur; il genel meclis üyelerinde kendilerine oy istedikleri gibi meclis ve belediye başkan adaylığında İYİ Parti listelerine oy istemeyi unutmamalıdırlar.

Sonuçta bir ittifak var ve bu ittifakın gereğini şu ana kadar tüm CHP’liler yaptı. Hatta şu anda CHP üzerinden yürüyen bir seçim bunu bozmamak için de CHP il yönetiminin üzerine düşen görevleri yapmaları gerekir.

Bunu sadece partileri için değil karanlığa adım adım ilerleyen ülkemize aydınlık bir gelecek yaratmaları için yapmaları lazım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU