Advert
SEVGİ BİZİ KURTARACAK YENİ ZELANDA ÖRNEĞİ
Nevzat ÜLGER

SEVGİ BİZİ KURTARACAK YENİ ZELANDA ÖRNEĞİ

Bu içerik 1549 kez okundu.

Bu günkü yazımda, Fırat Üniversitesi öğretim üyelerinden bir arkadaşın; “Yeni Zelanda’daki olay çok üzücü ama inşallah İslam’ın lehine olacak” değerlendirmesinden sonra ona hak verdiğimi anlatmak için bir alıntıya yer veriyorum.

         Yeni Zelanda’daki alçakça katliamın ardından, TRT/Diyanet televizyonundan da canlı olarak yayımlanan Nur Cami İmamı Cemal Fouda’nın Cuma Hutbesi çok etkileyici ve ibret doluydu doğrusu:

         “Geçen Cuma bu camide dururken, 50 masum insanı öldüren, 42 kişiyi yaralayan ve dünyadaki Müslümanların kalbini kıran o teröristin gözünde, nefret ve cinnet gördüm. Bugün aynı yerden baktığımda, binlere Yeni Zelandalının ve fiziksel olarak bizimle beraber olmayan ama manevi olarak bizimle olan milyonlarca kişinin gözlerinde, kalplerini dolduran sevgi ve merhameti görüyorum.

         Bu terörist, habis bir ideolojiyle bizi birbirimizden ayırmaya çalıştı. Fakat biz Yeni Zelanda’nın ayrılmaz olduğunu gösterdik… Kalbimiz kırık ama biz kırılmadık. Bizi bölmeye çalışanlara karşı ayaktayız, beraberiz ve kararlıyız…

         Bu, beyaz ırkın üstünlüğünü savunan habis ideolojinin bize ilk saldırısı değil, fakat en ağır saldırısıdır.

         Hayatını kaybedenlerin ailelerine sesleniyorum: Sevdikleriniz bir hiç uğruna ölmedi. Sizleri kaybetmemiz, Yeni Zelanda’nın birliği için bir kazanımdır. Sizlerin ayrılığı sadece bu millet için değil, insanlık için uyanıştır. Onların kanı umut tohumlarını suladı. Bununla beraber dünya, İslam’ın ve birlikteliğimizin güzelliğini görecek. Allah Kur’an’da şöyle der, “Allah yolunda öldürülenler için ‘ölüler’ demeyin. Onlar diridirler fakat siz bilmezsiniz”… Onlar sadece İslam’ın değil, bu milletin ve Yeni Zelanda’nın da şehitleridir. Burada toplanmamız, tüm çeşitli renklerimizle dev insanlığımızın bir kanıtıdır. Yüzler ve binler olarak burada sadece bir amaç için bulunmaktayız: Nefret gidecek ve sevgi bizi kurtaracak.

         Yeni Zelanda halkına sesleniyorum, gözyaşlarınız için teşekkür ederim. Çiçekleriniz için teşekkür ederim. Sevginiz ve merhametiniz için teşekkür ederim.

         Başbakanımıza sesleniyorum. Teşekkür ederim. Liderliğiniz için teşekkür ederim. Tüm dünya liderleri için bir ders oldu. Ailelerimize sarıldığınız için ve basit bir başörtüsü takarak bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederim. Sözleriniz ve şefkat gözyaşlarınız için ve bizden biri olduğunuz için teşekkür ederim…  Teşekkür ederim Yeni Zelanda, sevginin ve önemsemenin ne demek olduğunu dünyaya gösterdiğiniz için…

         Cuma namazı için buraya gelen kardeşlerime sesleniyorum: Sizin ve benim yaşadığım travmadan sonra kendimizi bir boşlukta hissetmemiz kolaydır. Fakat Allah’ın bize vaadi haktır: “Onların başına bir musibet geldiğinde, ‘kuşkusuz biz Allah’tan geldik ve yine O’na döneceğiz” (ayet) derler. Kontrol ettiğiniz öfkeniz, taşan merhametiniz ve kararlılığınız için teşekkür ederim.

         İslamofobia öldürüyor. Bunun acısını Müslümanlar tüm dünyada yıllarca hissetti. (İslamofobia) Kanada’da öldürdü, onun barbarlığını Norveç’te çocuklara karşı kullandı. İngiltere’de, Amerika’da ve dünyanın diğer ülkelerinde masum Müslümanlara karşı kullanıldı. İslamifobia bir gerçektir. İnsanları insanlıktan çıkartıp, Müslümanlardan korkmaları için planlanmış bir kampanyadır. Bizim ne giydiğimizden, yediklerimizden, ibadet etme ve inancımızı uygulama şeklinden korkutmak için yapılmış bir kampanyadır. Korku politikaları ve nefret söylemlerine bir son vermeleri için, Yeni Zelanda dâhil, komşu ülkelere ve dünyadaki tüm devletlere çağrıda bulunuyoruz. 50 kişinin şahadeti ve 42 kişinin yaralanması, bir gece aniden gelen bir şey değildir. Bazı siyasi liderlerin, medya kuruluşlarının İslam ve Müslüman karşıtı söylemlerinin bir sonucudur.

         Geçen hafta gerçekleşen olay, dünyaya gösterdi ki, terörizmin bir ırkı, bir rengi ve bir dini yoktur. Beyaz ırkın üstünlüğü ve aşırı sağın yükselişi, insanlık için büyük küresel bir tehdittir ve bir an önce sona ermelidir. Allah’ım milletimizi ve Yeni Zelanda’yı barışla, güvenlikle muhafaza et ve habis ruhlu insanlardan koru. Allah’ım dünyanın geri kalanını barışla, güvenlikle ve huzurla muhafaza et.” Amin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X