Advert
SEÇMEN İKTİDARA NET BİR MESAJ VERDİ
SIRAÇ KOÇ

SEÇMEN İKTİDARA NET BİR MESAJ VERDİ

Bu içerik 1281 kez okundu.

31 Mart Pazar günü, öncesi ve sonrasıyla son yılların en heyecanlı yerel seçimine tanıklık ettik.

Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Mersin ve Antalya başta olmak üzere tüm Türkiye’de kıyasıya bir yarış yaşandı. Elazığ’da buna dahil…

Daha önceki yazılarımda Ankara ve İstanbul için seçim öncesi gözlemlerimi ve yorumlarımı bu köşede sizinle paylaşmıştım. Açıkçası Ankara sonuçları kimseyi şaşırtmadı ancak İstanbul seçmeninin bir sürprize imza attığını söylemeliyim.

Türkiye genelinde Ak Parti oyları %44.32, MHP oyları %7.31, CHP oyları %30.10, İyi Parti oyları %7.45, HDP oyları %4.24 ve Saadet Partisi oyları %2.71 olarak açıklandı.

 

Son bir yıl içerisinde yaşadığımız iki seçim, Türkiye’nin siyasi tablosunda ciddi değişimlerin habercisi.

Cumhur ittifakının arkasına aldığı tüm medya gücüne, kamu olanaklarına ve propaganda özgürlüğüne rağmen çıkan sonuç iktidar bloğu açısından çok olumlu değil. Aynı şartlar muhalefet partileri için geçerli olmadığı gibi, çok zor koşullarda seçime girdiler ve buna rağmen özellikle büyük şehirlerde başarı sağladılar.

Aslında 2014 yerel seçimlerine bakarak bir değerlendirme yaparsak oy oranlarında Türkiye genelinde ciddi bir değişiklik yok. Sadece MHP-İyi Parti bölünmesi nedeniyle oyların bölündüğünü görüyoruz.

Ak Parti-MHP ittifakının kazananı oy kaybına rağmen MHP olurken, CHP-İyi Parti ittifakının kazananı oy arttıran CHP oldu. Bu değişim doğal olarak kazanılan Belediye sayısına da yansıdı.

Seçim ittifaklarının başarısı siyasi partiler için yeniden değerlendirilecek sanırım. En azından kayıp yaşayan siyasi partiler için ‘seçim ittifakı’ uzun bir süre rafa kalkacak.

HDP seçmeninin Cumhur ittifakı karşıtı oyları batıda adresini buldu. Doğu’da ise özellikle kayyum atanan illerde farklı kazandı. CHP-İyi Parti görece bir başarı sağladıysa bunun HDP desteği ile olduğu net olarak görülüyor.

 

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşması içinde ince mesajlar barındıran bir konuşma oldu. Ak Parti ve lideri Erdoğan için yeni bir dönemin şifreleri bu konuşmada saklı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı çok netti. ‘’59 il ve 43 ilçe mitingi, 9 televizyon ve sosyal medya programıyla milletimize kendimizi ifade etmenin gayreti içerisinde olduk. Buna rağmen eksiklerimiz varsa düzeltmek boynumuzun borcudur. Bunu halkımızda değil kendimizde arayacağız’’

Özetle, kayıpların Ak Parti kadro ve adaylarının başarısızlığından, kazanımların ise halkın kendisine gösterdiği teveccühten kaynaklandığını ifade etti.

Erdoğan; İlçelerde kazanılan belediyeleri, kaybedilen Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin karşısına başarı olarak koydu. Geleneksel balkon konuşmasına yalnız çıkarak Ak Parti tabanına ve seçmene çok açık bir mesaj verdi: Değişim...

 

İktidar; beka sorununu, muhalefet ise ekonomik sorunları seçim propagandalarında ilk sıraya koydu. İktidar bloğunun kutuplaştıran, ayrıştıran, ötekileştiren diline karşı, muhalefet uzlaşmayı ve mutabakatı tercih etti. Aday seçiminde tabanın taleplerini dikkate almadan yıpranmış isimlerle seçime giden iktidara karşı, muhalefet; tabanın sesini dinleyerek genç ve dinamik isimlerle seçime gitti.

Cumhur ittifakı’nın şapkayı önüne koyup düşünme zamanı geldi.

Kayıpları ve kazançları değerlendirince yeni bir yol ve yeni bir üslup belirlemeleri gerekecek.

Dış güçler paranoyası üzerinden ekonomiyi ve muhalefeti dizayn etmek karşılık görmüyor anlaşılan.

Ülkenin içinde bulunduğu sorunlar yumağı ancak birlik ve beraberlik ile aşılabilir.

Liyakatsız yöneticilere ve yolsuzluk iddialarına kulağını kapatanlar İnşAllah gerekli mesajı almışlardır.

Seçmenin mesajı bu çünkü.

Sağlıkla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X