Advert
YENİ TESTİ SU SOĞUTUR
FIRAT POLAT

YENİ TESTİ SU SOĞUTUR

Bu içerik 738 kez okundu.

Yaşadığımız hayatın içinde zorda kaldığımızda, sıkıştığımızda ya da işin içinden çıkılmaz bir olay yaşadığımızda atasözlerimizi hatırlar veya yaşadıklarımızı yine atasözlerimiz ile özetleriz. Ülke olarak bir seçimden daha çıktık, aslında henüz tam olarak çıkamadık. Bu seçimde hedefine ulaşan ve göreve başlayan belediye başkanları, göreve başlar başlamaz kendi dönemlerinde uygulamaya koyacakları kararlarını açıklamaya başladılar.

Elazığ Belediye Başkanlığı seçiminde Şahin Şerifoğulları, mazbatasını almanın ardından 5 yıl sürecek olan başkanlık görevine başlamasının ardından ilk icraat olarak kendisinin de dahil belediyede kullanılan makam araçlarının garaja çekilmesi talimatını verdi. Bu talimat kamuoyunda olumlu bir tepki aldı. Neticede, Elazığ Belediyesi Meclis toplantılarına yeni başlanması nedeniyle belediyenin borcunun yapılacak değerlendirmelerin sonucunda açıklanacak olması nedeniyle (eski Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz belediyenin 400 milyon TL borcunun, buna karşılık 133 milyon TL alacağının bulunduğunu açıklamıştı.) mutlak suretle yöne dönemde kaynakların verimli kullanılması adına bazı önlemlerin alınması ve uygulamaya konulması gerekiyordu. Bunun ilk adımının makam araçlarını garaja çektirmekle atılması, önümüzdeki günlerde özellikle görev yapacak olan komisyonların seçiminin ardından yeni önlemlerin alınması takip etmelidir.

Şahin Şerifoğulları, belediye başkanlığını kazanması durumunda ilk önemli icraatını altyapı çalışmalarına başlatarak yapacağını açıklamıştı. Nisan ayındayız ve Elazığ, bölgemizdeki diğer iller gibi rahmetten nasibini fazlasıyla alıyor, ancak bu rahmet beraberinde bazı olumsuzlukları da getiriyor. İşte altyapının ilimiz adına ne kadar önem taşıdığının göstergesini bu yaşadıklarımız oluşturuyor. Belediye Başkanı Şerifoğulları, bu konuda eski Başkan Mücahit Yanılmaz’ın hazırladığı proje üzerinden altyapı çalışmalarına vakit geçirmeden başlamalıdır. Bir belediye başkanı için en kritik çalışma altyapı çalışması oluyor. Çünkü şehrin altında çalışma yapması nedeniyle üstyapıda bir çalışma görmeyen seçmen, "Bu şehir için hiçbir çalışma yapmadın” diyerek tepki gösteriyor. Aslında bir şehrin gelişmesi, fiziki olarak değişim yaşamasının temel ve ilk şartı altyapıda yaşanan sorunların çözümü ile doğru orantılıdır. Sizin altyapıda, su, kanalizasyon, yağmur suyu şebekesinde sıkıntınız var ve bunu çözmeden üstyapıda çalışma yapıyorsanız, bunu yapmanın getirisi çok olmuyor. Çünkü sürekli yeniden yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle öncelikli olarak altyapı çalışmasına kaç yıl sürecekse sürsün başlanmalıdır.

Yazıma başlarken belirtmiştim, atasözlerinin hayatımızda çok önemli yeri vardır. İşte bunlardan biri de “Yeni testi su soğutur” olanıdır.

Yeni ve kullanılmamış bir ürün işini daha doğru icra eder. Testi eskidikçe kaplamasını yitirir, içindeki suyu daha az yalıtarak çabuk ısınmasına, sıcak ise soğumasına neden olur. Ayrıca eski bir arabanın derdinin bitmemesi ile yeni ve sorunsuz bir arabanın hiç sorun çıkartmaması gibi bir durum söz konusudur. İnsanlar da tıpkı böyledir. Genç insanlar yaşlı insanlara nazaran çok daha aktif fiziksel iş yapabilirler.

Görevine başlarken kararlı bir duruş gösterip önemli bir adım attığı belirtilen Başkan Şerifoğulları’nın önümüzdeki beş yıl süresince bu kararlı duruşunu izlemek istiyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU