Advert
SİYASET SATRANCINDA PİYON VEZİR MÜCADELESİ
Mehmet AYAZ

SİYASET SATRANCINDA PİYON VEZİR MÜCADELESİ

Bu içerik 406 kez okundu.

Fransız romancı ve oyun yazarı Balzac, "Her başarı sabır ile zamanı birleştirerek sağlanır" der. Siyaset yaparken politikacılarında uymaları gereken kuralların başında sabır ve zamanı iyi kullanmak gelir. Tıpkı satranç oyunu gibi.

Satranç oyununu bilirsiniz, nasıl oynandığını, nasıl mücadele edildiğini ve nasıl kazanılması gerektiğini, iyi planlamazsanız bir anda mat olup kaybedersiniz. Satranç oyunun en büyük özelliği yaratıcılık kazandırması. Tez, anti-tez, sentez düşünce sistemine katkısı olan bir zekâ oyunudur. Bir sürü olasılıklar içerisinde en doğru kararı verme yeteneği kazandırır.

Geride bıraktığımız yerel seçim sürecinde ilginç bir tabloyla karşılaştık. Neredeyse kazanması kesin gözüyle bakılan adayların burun farkıyla da olsa seçimi kaybetmeleri çoğumuzu şaşırtmış olmalı.

Siyaset satranç ilişkisine gelince; özellikle satrançta kullanılan iki taşın siyasette ne anlam ifade ettiğine bakacağız. Piyon ve vezir.

Piyon bildiğiniz üzere oyundaki en zayıf taştır. Ama iyi bir oyun kurucu iseniz piyonu vezir yapabilirsiniz. Sadece ileri bir kare gidebilir. Çapraz olarak ilerlediği zaman o taşın yerine geçtiği için çapraz olarak da ilerleyebilir. Oyunu alışıla geldiği üzere piyonla başlatırsınız. Bu size önünüzün açılması için kolaylık sağlar.

Vezir, satranç oyununun en işlevsel taşıdır. Şahı koruyan bir taştır. Hem kale hem fil gibi hareket edebilir. Yani çapraz, yatay, dikey olarak hareket edebilir. Şahtan sonra kaybetmek istemediğiniz bir taştır. Satrancın en güçlü taşıdır. Başlangıç dizilişinde şahın hemen yanında yer alır. İngilizce kraliçe manasına gelen Queen kelimesi ile adlandırılır. Bunun sebebi kraliçenin Avrupa siyasetinde önemli yer tutmasıdır. Bir başka yoruma göre de vezir, şahtan aldığı gücü yansıtır. Bu yüzden sınırsız güce sahiptir. Oyunda vezir; şah gibi bütün yönlere hareket edebilir. Şahtan farklı olarak her bir hamlede istediği sayıda kare ilerleyebilir

Şimdi siyaset kısmına bakalım. AK Parti üç büyük şehirde en güçlü adaylarla seçime girdi. Rakibi CHP ise zayıf sayılabilecek adaylarla seçime girdi. Adayların analizini hep birlikte yapalım.

İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayları

AK Parti adayı Binali Yıldırım

58, 59 ve 60. hükümetler dönemlerinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AKP İstanbul ve 23. Dönem AKP Erzincan milletvekilliği görevlerinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Temmuz 2011’de açıkladığı 61. hükümette Binali Yıldırım, Türkiye'nin 71. Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. Bu göreve 4. kez getirilen ilk bakan oldu. 19 Mayıs 2016 tarihinde yapılan AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısında, 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak olan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde parti genel başkanlığına aday gösterildi. AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkan seçildi. 22 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hükümet kurma görevi verildi. 24 Mayıs 2016 tarihinde ise 65. hükümeti kurarak Başbakan oldu. AK Parti 27. dönem İzmir 1. bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu. 9 Temmuz 2018'de parlamenter sistemin son başbakanı olarak görevini tamamladı. 24 Haziran seçimlerinin ardından yeni sistemin ilk TBMM Başkanı seçildi. 13 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendilerine Devlet Şeref Madalyası verildi. Binali Yıldırım, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu

2009’da CHP Beylikdüzü İlçe Başkanı oldu. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayları

AK Parti adayı Mehmet Özhaseki

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı'nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez büyükşehir belediye başkanlığına seçildi. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ve 30 Mart 2014 seçimlerinde aday olup %60'larda oy alarak 5. kez büyükşehir belediye başkanlığına seçildi. Özhaseki 5. kez üst üste büyükşehir belediye başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu. Özhaseki, 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan istifa etti. Ardından AK Parti'den milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi'nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. 1 Kasım 2015 tarihinde yinelen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu. 2016 yılının Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev aldı.

CHP adayı Mansur Yavaş

18 Nisan 1999 seçimlerinde MHP’den aday olup Beypazarı Belediye Başkanı oldu. 18 Nisan 2004 seçimlerinde yeniden Beypazarı Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş, 29 Mart 2009 tarihli yerel seçimlerde MHP’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday oldu. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ankara BB Başkanı seçildi.

İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayları

AK Parti adayı Nihat Zeybekci

2004 Türkiye yerel seçimlerinde Zeybekci, AK Parti Denizli Belediye Başkanı olarak seçildi. Belediye başkanlığı döneminde Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı görevini üstlendi. 2009–2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. 2009 yerel seçimlerinde tekrar AK Parti Denizli Belediye Başkanı olarak seçildi. 2011 genel seçimlerinde AK Parti Denizli Milletvekili adayı oldu ve meclise girdi. AK Parti MKYK üyesi olan Zeybekci, Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 26 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen kabine değişikliği ile Ekonomi Bakanlığı görevine atandı. Zeybekci,  Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. hükümette tekrar Ekonomi Bakanı olarak yer aldı. Haziran 2015 genel seçimlerinde Denizli Milletvekili olarak tekrar meclise girdi. Davutoğlu başkanlığında kurulan seçim hükümetinde de Ekonomi Bakanı olarak yer aldı. Kasım 2015 genel seçimlerinde tekrar meclise girdi ve Davutoğlu tarafından kurulan 64. hükümette Ekonomi Bakanlığı görevini Mustafa Elitaş'a devretti. Davutoğlu'nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti'nde Ekonomi Bakanı olarak görevlendirildi.

CHP adayı Tunç Soyer

2009 ve 2014 yıllarında Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptı. 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir BB Başkanlığı'na seçildi.

Bir satranç oyununda, genellikle küçük bir avantaj oyunu kazanmaya yetmez. Ancak iki avantaj birden elde edilirse veya rakipte iki zayıflık birden varsa, oyunun kazanılması daha kolay olur. Bu nedenle, rakipte birden çok zayıflık yaratacak stratejiler geliştirmek ve ona göre manevralar yapmak yararlı olur. Satranç tıpkı hayat gibidir. Bazen ihtiyacınız olan tek şey en küçük figürdür. Böylece onu rakibin alanına getirince istediğiniz taşa çevirebilirsiniz.

İyi bir strateji piyonu vezir yapabiliyormuş.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK