Advert
BELEDİYE’YE DAİR
Nevzat ÜLGER

BELEDİYE’YE DAİR

Bu içerik 1519 kez okundu.

 Yetkililer açıklama yapıyor; “Elazığ Belediyesinin günümüz itibariyle borcu 618 milyon lira.” Basından öğreniyoruz. Geçen dönemde yapılan yatırımları, dönemin belediye başkanı, yanlış hatırlamıyorsam yuvarlak bir rakamla 550 milyon lira civarında açıklamıştı. Yani ortada görünen net durum şu: Geçen dönemde gelir-gider dengesi iyi kurulamamış ve yeni seçilen belediye başkanı da haklı olarak bu durumu hem halka duyuruyor hem de yetkililere bildiriyor. Yeni yönetim işin sıkıntılı olduğunu gördüğü için açık beyanlarda bulunma yolunu seçiyor. Doğru bir adım.

         Şu kadarını söylemek gerekir belki; belediyeler nakit sıkıntısı çekmezler, çünkü imkanları fazladır. Yasal ve rasyonel çalışan kadrolar için parasızlık diye bir konu olmaz.

         Eğer yanlış değerlendirilmezse, masanın iki tarafında da bulunmuş biri olarak, faydalı olması düşüncesiyle şunları da eklemeliyim:     

         Belediyenin basın danışmanları, ya da başkanın yakın kadrosu her yazılanı, her söyleneni değil ama her yeni sözü, her yeni fikri başkana götürmelidirler. Başkan da bu durumu yakın çevresiyle tartıştıktan sonra kabul veya ret etmelidir.

         Öncelikle şunu kayda geçirelim; seçilmiş bütün belediye başkanları ve her kademedeki seçilmişler saygıdeğerdir. Bu saygı öncelikle seçilmişlerden evvel seçenleredir, halkadır. Seçilenin sizin beğendiğiniz birinin olması ya da olmaması önemli değildir. Çünkü bu kadrolar yeni seçime kadar, kanunların kendilerine vermiş olduğu görevler konusunda, işleri nasıl yapacaklarına karar verici durumdadırlar. Unutmayalım ki siyasi kanaatler ayrı ayrı da olsa millet bir bütündür ve her yeni seçilen kişi ve gurup tüm milleti temsil eder. Dolayısı ile seçilmişlere gösterilen saygı tüm millete gösterilen saygıdır. 

         Başkanların görevi, işleri yerli yerince yapanları bulmak ve görevlendirmektir. Bundan dolayı da başkan yardımcılığı (bir veya birkaç) büyük önem taşır. İşler başkan yardımcılarına verilir, yetkiler onlardadır, sorumlu olan onlardır. Bu anlamda da elbette bu kadroların öyle sıradan insanlarca değil, başkanın birlikte yürüdüğü insanlar tarafından yürütülmesi en tabi şeydir. Yakın arkadaş olmakla, resmi görevlerin yürütülmesi çok farklı şeylerdir.

        Başkan vekilliği bir kadro değil, nezaketen bir ünvandır. Dolayısı ile yakın çalışma arkadaşları başkan vekili yapılmak isteniyorsa, başkan yardımcılığı ünvanı ile birlikte verilmelidir. Başkan yardımcıları yürütme erki içinde yer alırlar ama başkan vekili eğer başkan yardımcısı değilse sadece nezaketen idare edilir. Hele hele bu işi yürütebileceğinden emin olunan kimseler dikkatli değerlendirilmelidir.

         Yeni bir kadro ile yeni bir düzen kurulmadan eski yanlışlıklar düzeltilemez. Hele hele geçmişte yaptığı işlemlerden dolayı mahkemelerce cezalandırılmış insanlarla doğru iş yapmak mümkün olmaz. Eğer hatıra, gönüle boğularak bu insanlar yeniden yetkili hale getirilirse, “bir defa yapan her zaman yapar” kuralı gereğince, temiz sayfalara karalamalar yapılmasına davetiye çıkarılmış demektir.   

         Bu şehirde her önemli görevi rahatlıkla yürütebilecek yetenekli ve düzgün ahlaklı insan oldukça fazladır. Onların tecrübelerinden ve fikirlerinden istifade edilmelidir. Bir makama gelince kişi hemen bilgili hale gelmez. Belki önemli olunur ama değerli olmak ayrı bir konudur.

         Bu vesile ile belediyemizin yeni başkanına ve yeni kadrolarına başarılar diliyorum. Şehrimizin ve ülkemizin hayrına olan işlerde Allah yardımcıları olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X