Advert
KAPİTALİST DEĞİL MÜSLÜMANSIN
Nevzat ÜLGER

KAPİTALİST DEĞİL MÜSLÜMANSIN

Bu içerik 1931 kez okundu.

         18. yüzyılın başında Batı’da başlamakla birlikte 19. Yüzyıldan itibaren de İslam dünyasına ve tüm dünyaya hâkimiyet iddiasını gerçekleştirmek isteyen “kapitalizm”, toplumun çoğunluğu tarafından nerdeyse fıtri bir ideoloji olarak görülmeye yüz tutu. Adeta kapitalizm Müslüman’ın iktisadi sistemi olarak görülmeye başladı. Çünkü en meşru sistem olarak kapitalizm topluma anlatıldı ve uygulandı.

         İnsanın yaratılışından gelen mal, servet, güç ve iktidar olma duygusu en azgın sahasını aslında kapitalizmde bulmuştu. Ama denge olması için onun karşısına da yine Batı’ya ait olan ideoloji olarak sosyalizm çıkarıldı. Kapitalizm bireyi ulvileştiren bir değerler sistemini empoze ederken, sosyalizm ise bireyi iptal edip toplumu ulvileştiren bir sistemi öğütlüyor ve dayatıyordu. Aslında iki sistem de benmerkezci olup, mezardan sonraki hayat için en küçük bir hesaplarının olmaması bir tarafa, şiddetle maverayı inkâr ettiler. Bizler kapitalist bir sistemin içinde yaşıyor olmamız nedeniyle bu son cümleyi belki de rahatsız edici bulabiliriz. Halbuki biri (kapitalizm) modernleşmeyi birey-fert üzerinden sağlamaya çalışırken, diğeri (sosyalizm) aynı modernleşmeyi toplum üzerinden gerçekleştirmenin peşindedir. İkisinin de hedefi toplumu Batı ölçülerine göre şekillendirmekti. Hatta Protestan ahlak, insanların bu dünyada sahip olacakları servetin genişliğinin onun ahrette kurtuluşuna vesile olacağını söyler. İslam’la en büyük çatışma noktası olan bu anlayış maalesef bazı Müslümanlara oldukça sevimli gelmektedir. Bir gurup Müslüman sadece bilinen faiz sistemi içerisinde, mevcut sistemi biraz farklı yorumlayarak İslam diye anlamaya ve anlatmaya gayret etmektedirler. Yine bir gurup daha vardır ki sadece hilebazdırlar. Onlar için tefecilik de normaldir, sermaye temerküzü de normaldir. Etrafımızda bunlardan bir hayli insanın olduğunu hepimiz de biliriz.

          Peki İslam ne diyor? Birinci meselemiz Müslümanlaşmak mı, zenginleşmek mi? Tabi burada çok önemle belirtmemiz gereken hassas bir konu var; her meselenin başına İslam kelimesini koyarak bazı insanları devre dışı bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. İslami hassasiyetlerimiz toplumsal hayatı daraltmak için değil, genişletmek içindir. Helal dairesi yeterince geniştir ve keyfe kâfidir. Burada hatırlatılmak istenen şey; “kalkınmak için helal yol İslam’dadır” tezidir.

         İslam ne bu dünyadan el etek çekmeyi öğütler ne de bu dünyaya el pençe divan durmayı emreder. İslam orta yolu tavsiye etmektedir. Kâinatın yaratıcısı bizi “orta bir ümmet” olarak yaratmıştır.

         2023 hedefleri iki trilyon dolarlık GSMH olan bir Türkiye elbette güzeldir. Ancak bu GSMH’sını toplum fertleri arasında gerçekçi manada, adil olarak dağıtan bir Türkiye Müslümanların daha bir arzusu ve beklentisidir. Yeni Türkiye sınıfsal farklılıkları derinleştirmemeli, hedefi kar maksimizasyonu değil, toplumsal refah olmalıdır. Nasıl olursa olsun kalkınma değil, toplumsal refah üzerinden barış içinde yaşayan bir toplum arzulamaktadırlar.

         Son on iki yılda görüldü ki “sağlık sahasında, ulaştırma sahasında ve sosyal yardımlar sahasında” kapitalizmden uzaklaşarak, sosyal devleti öne çıkararak dünyayı kıskandıracak güzellikler yapılabilmektedir. Çünkü bu alanlarda yapılanlar sayesinde bu ülke sınıf atladı diyebiliriz. Öyle ise aynı güzelliği gelirin adil dağılımında da sağlayabilir. Elbette eski Türkiye’nin alışkanlıkları ile davranıp adil gelir dağılımına karşı çıkan çok insan olacaktır. Hatta hiç ummadığımız insanlar arasından dahi, çeşitli saiklarla adil gelir dağılımına karşı çıkacak her guruptan insanlar olacaktır. Zaten başta da söylediğimiz gibi Müslüman olduğu halde kapitalizme evet diyen çok insan vardır ve bunlar kendilerini çok örnek düşünen Müslümanlar olarak da görebilirler. Onun için de zorluğu çok büyük olan bir konudur adil gelir dağılımı elbette.

         Önemle hatırda tutmalıyız ki; en sıradan insanını mutlu edebilmiş, emeğe hakkını vermiş, her insanının geleceğinden emin olduğu bir ülke profili Müslüman’ın hem hayali hem de idealidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X