Advert
YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
FIRAT POLAT

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Bu içerik 555 kez okundu.

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden yaklaşık 45 gün geçti. Seçimi kazanıp mazbatalarını alan belediye başkanları, meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri ve muhtarlar artık yeni dönem için çalışmalarına başladılar. Bunlardan özellikle ön plana çıkanlar belediye başkanları oldu. Çünkü seçim süreci boyunca yaptıkları çalışmalarda ortaya koydukları programlar ve buna bağlı olarak yapacaklarını açıkladıkları projelerle ilgili olarak artık yavaş yavaş önlerini görmeye başladılar. Tabi ki belediye başkanları öncelikli olarak A takımını kurma çalışmalarını yaptılar. Bu çalışmaları bile görev alanındaki insanlar tarafından farklı yorumlanmaya başlandı. Oysa ki bir belediye başkanının olmazsa olmazı A takımıdır.

Belediye başkanları, seçim kampanyaları döneminde söylediklerini yapabilme adına öncelikli olarak seçildikleri belediyelerin ekonomik durumunu görmeye başladılar. Bu tabloların başta Elazığ Belediyesi olmak üzere hiç de iç açıcı olmadığını gördüler. Elazığ Belediyesi'nin 600 milyon TL'nin üzerinde borcu olduğu açıklandı. Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, seçilmesi durumunda ilk yapacağı çalışmanın altyapı olacağını açıklamıştı. Şimdi bu çalışmaya başlayabilecek mi bilmiyorum ancak bu proje elzemdir ve bir an önce başlatılması gerekmektedir. Aslında Şerifoğulları bu konuda biraz da şanslı bir konumda. Çünkü geçen dönem başlatılması planlanan altyapı projesi, imar planının revize edilmesinin ardından yeni gelecek başkana bırakılmıştı. Bu açıdan altyapı projesine başlanmasında bir sıkıntı olmayacağı düşüncesindeyim. Başkan Şerifoğulları’nın önümüzdeki aylar içinde bu projenin ihalesini yapıp bir anda Elazığ’ı şantiyeye dönüştürmesi mümkün. Böylece ilimizin en önemli problemine çözüm için kepçe vurulmuş olacak. Altyapının yapılmaması durumunda üstyapıda yapılacak tüm adımlar havada kalacaktır.

İlimizdeki 20 belediyeden özellikle seçim sonucunda seçimi kazanıp makama oturan yeni isimler belediyelerin sıkıntılarını dile getirmeye başladılar. Bu açıklamalarda özellikle seçim bölgesindeki seçmenlerin de farklı yorumlarını görüyoruz. Burada amaç belediye başkanlarının seçildikleri mahaldeki insanlarına hizmet verme isteği ve arzusudur. Bu istek ve arzuyu gerçekleştirme adına elinin güçlü olması gerekir. Çünkü yapılacak her çalışma ekonomi ve para anlamına geliyor.

Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, belediyesinin 10 milyon 400 bin lira borcunun bulunduğunu, belediyenin 2021 yılına kadar kullanması gereken bütçesinin bile çok önemli bir bölümünün kullanıldığını açıkladı. Yazıkonak Belediyesi'nin bu tablo karşısında dert yanmasına karşılık belediyeyi içine düştüğü olumsuz durumdan çıkarma adına 1.5 yıla ihtiyacının bulunduğunu belirten Başkan Çadırcı, bu sürecin ardından yapılacak hizmetlerle Yazıkonak’ta önemli bir değişimin başlayacağını belirtiyor. Bu arada özellikle gençlere yönelik olarak planlanan çalışmaların da 19 Mayıs tarihi itibarı ile başlayacağını açıklıyor.

Belediyelerde yaşanan yeni dönemler için şunu belirtmek istiyorum. Elbette ki hizmetler için ekonomi gerekiyor, araç gereç gerekiyor, insan gerekiyor. Devraldığınız belediyelerde tablolar istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak sizlerin bu tablolardan şikayetçi olup bir şey yapamam deme hakkınız yok. Çünkü sizler bu göreve talipli olurken iyi kötü talipli olduğunuz belediyelerle ilgili bir bilginiz vardı.

Önünüzde altı aylık bir yeniden yapılanma ve belediyeyi tanıma, ekiplerinizi oluşturma ve mevzuya hakim olma süreci var. Bu sürecin ardından artık hizmet için kolları sıvamanız gerekiyor. Çünkü vatandaşlar yaşadıkları mahallerde sizlerden problemlerine çözüm getirme adına çalışma yapmanızı bekliyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK