Advert
BAYRAM VE BESLENME ÜZERİNE
Nevzat ÜLGER

BAYRAM VE BESLENME ÜZERİNE

Bu içerik 1289 kez okundu.

Bu günkü yazımız Ramazan Bayramı arifesine rastladığı için, birtakım konuların uzağında olmalıdır. Bu arada bütün Müslümanların bayramını tebrik ediyorum.

         Yemek üzerinden bir güzelleme yapalım.

         1-Helal lokma yiyenler hasta olmaz diyor erbabı. Çünkü insan yiyince bir enerji meydana gelir. Bu enerji zikre (her türlü meşru yaşayış bir zikirdir) çevrilirse, arızaları giderir. Haram ise zikri bozar ve arızaları artırır.

         2-İnsan ihtiyacından fazlasını hazmedemez. Doktorlar, midenin üretiği mide özsuyuna göre yemek yemelidir diyorlar. Çok yenirse yemek hazmedilemez. Küçük çocuk bile fazla süt emince kusar. “İsraf haramdır.”

         Yani midede hazmedilmeyip, çürüyen gıda haram gibi gaz ve koku çıkarır.

         3- Hz. Peygamber tek cins yemek yiyorlar. Kapitalizm çok tüketmek için çeşitli yemek yemeği modern hayat diye takdim etse de; modern tıp da karışık yemeyin diyor. Çünkü nerede fazla birikinti olursa orada hastalık oluşur diyor. Karışık oluşundan dolayı çocuklara verilen hazır yiyecekler onları çabuk ihtiyarlatıyormuş. İşin ustaları, mesela hemşehrimiz Canan Hanım, “katkılı yiyecekler gıda değildir” diyor.

         3-Suyun içerisine bir şey katılırsa, o artık su değil, yiyecek olur diyor beslenme uzmanları. Kolaların su görevi görmediğini anlamış oluyoruz. Modern tıp da kapitalizmin aleyhine çalışıyor.

         4-Canan Karatay; fabrikalarda üretilen şeylerden uzak durun diyor. Bu tavsiyenin zaman zaman tekrarlanması gerekir. Çünkü insanoğlu zevklerine olan düşkünlüğünden kırmızıçizgilere basmaktan çekinmiyor. Hatta bir doktor margarin için çok olumsuz bir kelime kullanıyor. En güzel hayat, fıtrata uygun olandır.

         5- En zararsız et koyun etidir. Koyunun da şişmanından sakınmak gerekiyormuş. Kanatlılardan yemek istiyorsanız, doğal tavuk çok değerlidir diyor uzmanlar.

         6- Yemeği sağ elle ye. Batı, sağ elle yemek tavsiyesine karşı çıkmak için sol elle yemeği kibarlık olarak sunuyor insanlara.

         Acıkmadan yememek, fazla tıkınmadan yemekten kalkmak gerekir.

         Dinler ve tıp günde iki defa yemeği tavsiye ediyor. Gel gör ki, adam “kazancımdan yemeliyim” diyerek çizgiyi aşıyor.

         Kahvaltıda en iyi dörtlü; peynir, zeytin, tereyağı ve yumurtadır. Yanına yeşillik de konursa güzel olur.

         Tahin+ekmek+çay esasta yeterlidir. En iyi yiyecek bal+cevizdir. Beyne de iyi geliyormuş. Keza beyne iyi gelen şeylerden biri de fındık. İçinde bol omega var diyor beslenme uzmanları.

         Hz. Adem örneğinde olduğu gibi çiğ yiyeceklerde enerji yüksektir.

          Gerçi asgari ücretlilerin bu ülkede 9 milyon olduğunu, ikişer kişi üzerinden hesap yapıldığı zaman 20 milyon insanı düşününce, hakikaten yüzümüz kızarıyor. Asgari ücretli yaşıyor işte.

         Kendimden biliyorum; kan gurubu A ve O olanlar süt tüketmesin.

         Tok karnına yemek intihardır diyorlar. Ramazan bitti ama sahurda az yemek, iftarda iyi yemek faydalıdır diyorlar.

         Elhasıl insan mizacı helal yemek ister.

         Bayramınızı tekrar tebrik ediyorum. İnşallah bayramınız bayram ola.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X