Advert
PROPAGANDANIN EN ÖNEMLİ MADDESİ NEDİR?
İRFAN ARSLAN

PROPAGANDANIN EN ÖNEMLİ MADDESİ NEDİR?

Bu içerik 358 kez okundu.

Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Son iki yılda yaşananlar ortada. İflaslar, ekonomik olarak yaşanan sıkıntıların getirdiği olumsuz tablolar, tarım ve hayvancılıkta yaşananlar, işsizlik, dış borç, hayat pahallılığı gibi tüm insanlarımızı ilgilendiren konularda sıkıntı yaşıyoruz. Ancak bu sıkıntıların karşısında atılması gereken önemli adımlar ve alınması gereken tedbirler konusunda yapılan çalışmalarda maalesef arzu edilen sonuçları getirmiyor. Sorun gittikçe tehlikeli bir hal alıyor.

Ülke genelinde yaşananlara şöyle bir baktığımızda, batan firmalar çalışanlarını kapının önüne koyuyor. Ödeme alamayan firmalar daralıyor ve sonuçta işsiz sayısı 5 milyonlara dayanıyor, tarım ve hayvancılıkta yaşanan olumsuzluk sonucunda ülkemizin ihtiyaçlarının karşılanması adına Brezilya, Sırbistan ve Polonya’dan et getiriliyor, Almanya, Macaristan ve Fransa’dan canlı hayvan. Yetmiyor, ülkemizin arpa ve buğday ihtiyacının karşılanması için bağlantılar yapılıyor. Yetmiyor samanı bile dışarıdan alır duruma geliyoruz. Gazeteler, kâğıda ve diğer girdilere yapılan zamlardan dolayı sıkıntı yaşıyor. Çözüm çalıştırılan asgari ücretli sayısında indirime gitmek, gazete sayfa sayısını azaltmak. Benzine, motorine, gazyağına, mazota, bir ayda üç zam geliyor. Kuruyemişe yüzde 30, tavuğa yüzde 200, suya yüzde 60, okul servislerine yüzde 30, domatese, patatese, limona, yağa, kreme, rimele, çaya, çorbaya zam.

Ekonomimize yön verenler, bu alanda alınan ve uygulamaya konulan tedbirlerin arzulanan sonuçları getirmeyeceği konusunda görüş belirtiyorlar. Bankalar risk almıyor. Ülkemiz yabancı yatırımcılar için riskli ülke statüsüne alınıyor. Büyüme oranı düşüp, faizler artıyor. Döviz rezervleri düşüyor. Sanayiciler, “işçilerin maaşlarını devlet ödesin” diyor. Ekonomi güven endeksi dibi görüyor. Atanamayan öğretmen ilaçla, oğluna pantolon alamayan baba iple, iflas eden işadamı silahla intihar ediyor. Sattığını yerine koyamayan esnaf küçülüyor. Borcunu ödemekte sıkıntı yaşayan esnaflar işyerlerini kapatmak zorunda kalıyorlar. Büyüme hızı düşürülüyor. Sosyal yardımlar bile azalıyor.

Böylesine bir tablo karşısında ülkemizin ilgili bakanları ve yöneticileri ise “Ülkemizde et sorunu yok, kriz bizi teğet geçiyor, Kamuda tasarruf yapıyoruz, Avrupa’nın en büyük tarım üreticisiyiz, kriz falan yok, bunların tümü manipülasyon, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesiyiz, gelir dağılımında çok iyi yerlere geldik” diyerek vatandaşlarımızın moralini yükseltiyorlar.

Ülkemizin içinde bulunduğu durum tam da bu. Ancak ülkemizin gündeminde olması gerekenler gerçek boyutları ile yer almıyor. Suni gündemler oluşturulup bunların tartışılmasına bize imkân verilmiyor.

Propagandanın en önemli maddesi nedir?

“Konuyu önemsizleştir ve değişik şekillerde sürekli tekrar et.

Mutlaka inananlar çıkacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK