Advert
BU VATAN BİZİM
İRFAN ARSLAN

BU VATAN BİZİM

Bu içerik 648 kez okundu.

1071 Malazgirt Zaferi ile Sultan Alparslan’ın yurt edindiği ve günümüze kadar binlerce savaşın yapıldığı Anadolu, bundan sonra da yine farklı senaryoların yaşanacağı bir alan olacak. Tarihin çeşitli dönemlerinde bu vatanın korunması adına gerekeni yapan milletimiz bundan sonra da yapmaya devam edecektir.

Vatan nedir?

Vatan, doğup büyüdüğümüz; üzerinde yaşayıp barındığımız, gerektiğinde uğrunda canımızı vereceğimiz toprak parçasıdır. Devlet ise, belli bir vatanda yaşayan insanların, egemenlik ve bağımsızlık temelinde meydana getirdikleri siyasi teşkilatlanmadır.

Bir milletin var olabilmesi, devletin varlığına; devlet de vatanın varlığına bağlıdır. Vatan olmazsa millet de, devlet de olmaz. İnsanlık şeref ve haysiyeti hiç kalmaz. Bunların muhafazası ise vatanı sevmek, savunmak ve korumakla mümkündür.

Vatanını seven insanların vatana bağlılıkları sebebiyle uğrunda her şeylerini seve seve feda edebilecekleri bazı kutsal değerleri vardır: Din, dil, şeref, namus, ırz gibi değerler bunların başında gelir. Vatanı korumak; dini, imanı, namusu korumaktır. Gerektiğinde bu uğurda canlar feda edilir. Vatanı sevmek kadar korumak da önemlidir.

Menfaatlerine dokunulduğu için, yaşadıkları ülkeye düşman olanlar, kendi düşüncelerine göre bir iktidar oluşturma adına gerektiğinde devlete başkaldırmaktan çekinmiyorlar. Tarihimizde bunun farklı örneklerini görmekteyiz.

İşte güzel ülkemize göz dikenler sadece dışarıda bulunan farklı düşünceler değil içimizdeki hainler de olabiliyor. 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe girişimi de bunun en çarpıcı örneğini oluşturmuştur. Bu darbe girişiminde bulunanların karşısına millet olarak dikilen, selalar ile manevi duyguları coşturan, bu vatanın bölünmez bir bütün olduğunu şahadet şerbeti içenlerin varlığı ile darbe girişimi önlenmiştir.

Üzerinde yaşadığımız vatanımızın her karışı binlerce şehidin kanıyla yoğrulmuştur. Vatanımız için içimizde daima fedakârlık duygularını besleyip ona hizmet arzusunu yüreğimizin derinliğinde hissetmeliyiz.

Milli şairimiz Mehmet Akif  vatan sevgisini için:

"Sahipsiz olan vatanın batması haktır,

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır" demişti.

Bu vatan bizim, bizler de bu vatana sahip çıkacağız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X