Advert
GELECEĞİMİZE NASIL BİR DÜNYA BIRAKACAĞIZ?
FIRAT POLAT

GELECEĞİMİZE NASIL BİR DÜNYA BIRAKACAĞIZ?

Bu içerik 864 kez okundu.

Türkiye, dünya ülkeleri arasında yeşil alan miktarında 23. sırada. Ülkemizin bölgesel olarak yeşil alan dağılımında ise Elazığ'ın da bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi yüzde 17’lik oranla bölgesel dağılımda 3. sırada yer alıyor. Ülkemizin ve Elazığ'ın yeşil alan miktarının artırılmasına yönelik olarak gerçekten çok önemli çalışmalar yapılırken, bu alanda yapılan çalışmaların sonuçlarının alınması için en az 5 yıllık bir sürenin geçmesi gerekiyor. Yani bugün yapılan çalışmaların ilk olumlu sonuçlarını 5 yıl sonra görebiliriz.

İlimizde ormanlık alan miktarının artırılmasına yönelik olarak yapılan çalışmalarda belirlenen hedefe ulaşmanın mücadelesi veriliyor. İlimizin toplam alanının yüzde 17’si ormanlık alan. Bunun 42.762 ha normal orman, 127.120 ha ise bozuk ormanlık alan olarak görülüyor. İlimizde orman varlığının arttırılması ve erozyonun önlenmesi için 1964 yılından bu yana ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışması olarak 85.200 ha, mera ıslahı çalışması olarak 6.100 ha, rehabilitasyon çalışması olarak 14.000 ha olmak üzere toplamda 105.300 ha ormancılık çalışması yapılmıştır.

Ormanların sağladıkları ekonomik, ekolojik ve sosyal yararlar bakımından toplumların gelişmesinde, kalkınmasında, refahında ve sağlığında en büyük katkıyı sağlayan stratejik öneme sahip doğal kaynaklarımız olduğunun bilinmesi gerekir. Bunun içinde hem var olan hem de yeni yapılan ormanlık alanları korumak hepimizin görevi olmalıdır.

Günümüzde karşılaştığımız en büyük çevre felaketlerinden biri olan küresel ısınma ve bunun sonucu olan iklim değişiklikleri ve kuraklık tehlikesi ormanların önemini daha da artırmaktadır. Küresel ısınmanın nedenlerinden birisi fosil yakıtların kullanılması sonucu havaya salınan karbondioksit gazı ve bu gazın atmosferde oluşturduğu katmanların dünyadan yansıyan güneş ışınlarını tutarak tekrar dünyaya yansıtması neticesinde oluşan sera etkisidir. Karalardaki en büyük karbon yutaklarından birinin ormanların olması nedeniyle küresel ısınmanın önlenmesinde ne derece önemli olduğu aşikârdır. Görüldüğü gibi ormanlar; sağladığı odun ve odun dışı ekonomik değerlerin yanında erozyonu önleme, iklimi olumlu yönde etkileme, havayı temizleme, oksijen kaynağı oluşu, birçok canlıya barınak oluşu, karbon yutağı olması ve su kaynaklarını düzenlemesi gibi birçok fonksiyona sahiptir.

Hepimizin ortak endişesi, bugün sahip olduğumuz ormanlık alanların yarın küçülmesi veya çeşitli etkenler ile yok olmasıdır. Oysa hepimizin ortak amacı gelecek kuşaklarımıza daha yeşil bir dünya, daha temiz bir çevre ve daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak değil mi?

Öyleyse, önce ilimizde hedeflenen ormanlık alana ulaşma adına yapılan çalışmaları desteklemeli, ülkemiz ve dünyamız adına da yapılanları sahiplenmemiz gerekiyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X