Advert
ETSO’DAN ALTIN HAMLELER
FIRAT POLAT

ETSO’DAN ALTIN HAMLELER

Bu içerik 857 kez okundu.

Ticaret ve sanayi odaları, bulundukları illerde veya ilçelerde ilin veya ilçenin gelişmesine katkı sağlayacak adımları atmak, yatırımcıları çekebilmek adına girişimlerde bulunmak üzere görev yapan STK’ların lideri konumunda olan teşkilatlardır. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası da, kuruluşundan bugüne kadar görev yapan yönetim kurulları bu alanda çalışmalar yaparak bugüne kadar STK’yı getirmiş durumdalar.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nın kuruluş tarihine baktığımızda, 18. yüzyılın sonlarına doğru yeni yerleşim yeri olarak sürekli büyümeye başlayan Elazığ’da 19 Eylül 1920 yılında Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurulduğu ve 10 Mart 1926 yılına kadar başkanlığını Şedele Fehmi Efendi’nin yaptığı odanın kayıtlarında mevcuttur.

Atatürk’ün 1937 yılında Elazığ’a teşrifleri ile Elaziz isminin Elazığ olarak değiştirilmesinin ardından odanın unvanı da “Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası” olarak değiştirilmiştir.

2018 Nisan ayında yapılan ETSO seçimlerinde seçimleri kazanan ve seçim sonrasında yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Oda Başkanlığı'na seçilen Asilhan Arslan, ETSO’nun asıl görevlerini yerine getirme adına ekibiyle birlikte aradan geçen kısa sayılabilecek bir sürede çok önemli adımlar atarak ilimize yeni yatırım alanları kazandırmanın mücadelesini vermeye ve bunun da olumlu sonuçlarının alınması adına çalışmalarını devam ettiriyor.

Elazığ’da yeni istihdam ve üretim alanları oluşturma adına başlattığı sivil savunma sanayi alanındaki çalışmalarını göz ardı etmiyorum ancak buna daha sonra değineceğimi belirtmek istiyorum. Ticaret alanında ilimizin sahip olduğu ancak verimli bir şekilde ekonomiye kazandırma adına gerekli çalışmaların ya kısır bir seviye kalmasına ya da hiç dokunulmamış olan alanlarda çalışmaları başlatması ilimiz adına altın hamleler oldu.

Peki bu hamleler nedir?

Öncelikli olarak, bundan 35-40 yıl önce ilimizde bir iplik fabrikasının bulunmasından hareket ederek ilimizde ipek böcekçiliği uygulamasına yeniden hayat verme hamlesi. Bu konuda oluşturulan komisyon çalışmalarına başladı. İlimizde ilk etapta örnek bir çalışma yapılıyor. Bunun ardından önümüzdeki yıllarda üreticilerin sayısı artırılacak ve özellikle hangi alanda daha kaliteli üretim yapılabileceğini netleştirip bu alanda yoğunlaşma yapılacak.

Yine ilimizin Baskil ilçesinde ülkemizin en kaliteli kayısı üretiminin yapılmasına karşılık, bu ürünün ilimize katma değer kazandırması adına atılan adımlarda maalesef arzulanan hedeflere ulaşılamamıştı. Bu alanda da bir kooperatif kurulması ve ürünün ilimizde en iyi şekilde değerlendirilmesi çalışmalarına başlandı. Ağın ilçesinde bademcilik alanında başlatılan çalışmalarda aynı amaç doğrultusunda çalışmalar yoğunlaştırıldı.

İlimizin yeraltı kaynakları arasında yer alan ve MTA’nın yaptığı sondaj çalışması ile bulunan Jeotermal su kaynağı ile birlikte ilimizde yeni bir yatırım alanı oluşturulması adına Sero OSB’nin kurulması çalışmalarında önemli gelişmeler yaşanıyor. Bu konuda başlatılan çalışmalardan bir yıl içinde olumlu yatırım ile ilimize önemli ekonomik kazanç sağlanacağı planlanıyor.

ETSO ilimize altın dokunuşlar ile yeni yatırımları çekmek ve üretim tesisleri kurarak gelecek adına ümitlerimizi yeşertti. Beklentimiz bu alandaki çalışmaların ivme kazanıp yatırımların biran önce şekillenmeye başlaması.

Bunun anlamı, binlerce insanımıza iş ve aş, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine ise katkı. Allah yolunuzu açık etsin.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X