Advert
SURİYELİ SIĞINMACI POLİTİKASI DEĞİŞİYOR
SIRAÇ KOÇ

SURİYELİ SIĞINMACI POLİTİKASI DEĞİŞİYOR

Bu içerik 686 kez okundu.

Ekonomik krizin işsizlik rakamlarını tarihi seviyelere taşıdığı bir gerçek. Yüzde 14 oranında yani yaklaşık 4,5 milyon işsiz var ülkemizde.

Ancak işsizlik artışında ikinci önemli etken savaştan kaçarak Ülkemize sığınan 3,5 milyon Suriyeli. Bu sığınmacılardan sermaye sahibi olanlar bir şekilde ev satın alarak ya da şirket kurarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı sürecini başlattı. Bir çoğu da bu hakkı kazandı. Ancak vasıfsız ve fakir çoğunluk yaşamak için ücretli çalışmak zorunda kaldı.

Güney illerinden başlayan yabancı işçi istihdamı, sanayi bölgelerinin yoğunlaştığı batı bölgelerini de kapsadı zamanla. Aslında başlangıçta bu çok sorun olmadı her iki taraf için. Yıkık-dökük harabe konutlar iyi fiyata kiraya veriliyor, mahalle esnafı kalkınıyordu nasıl olsa.

Türkiye’deki Orta ve Küçük boy işletmeler ise, ucuz ücretlerle kayıt dışı işçi çalıştırmaktan, sığınmacılar ise ücret ne olursa olsun iş bulmaktan memnundu. Asgari ücretin yarısına çalıştırıldı çoğu.

Devletin ilgili kurumları da bu ihlali görmezden gelmeyi tercih etti. Çünkü çalışmayan göçmenler suça karışabilir ve kontrol edilemez noktaya gelebilirdi.

Ama ne zaman ki ekonomik kriz ile birlikte işyerleri peşi sıra işçi çıkarmaya ya da kapanmaya başladı, durum halk için can yakıcı bir hal aldı. Düşük gelirle metropollerde yaşam mücadelesi veren insanlarımız, sığınmacıların aldığı devlet yardımlarını kabullenemedi.

 

Sığınmacılar için çalışma izni şartları oldukça ağır. Son aylarda bu izni alabilen sığınmacı sayısı ise yok denecek kadar az.

Kaçak olarak çalışan Suriyelilerin tespiti için çalışmalar yoğunlaşmış durumda. Bu durum suç olarak kabul edildiği için yasal oturum hakkı olmasına rağmen sınır dışı edilenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Özellikle yerel seçimlerin ardından başlayan denetimlerin ülke geneline yayılıyor.

Bu durumun geri dönüşleri arttıracağı düşünülüyor. Çalışma izni olmadığı halde çalıştığı tespit edilen veya ikamete kayıtlı şehrini izinsiz terk eden Suriyelilerin bazılarına “gönüllü geri dönüş” yazısı imzalatıldığı da iddialar arasında.

Denetim talimatları bizzat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verilirken, belirlenen ilçelerin giriş ve çıkışlarında polis kontrolleri de artıyor.

Yani anlaşılan bu yöntemlerle önümüzdeki aylarda on binlerce sığınmacının geri gönderilmesi sağlanacak.

 

İktidar, Büyükşehirlerde yaşadığı oy kaybının faturasını önlem almada geç kaldığı Suriyeli sığınmacılara kesmiş görünüyor.

100 bin sığınmacıdan bahsedilirken milyonlarca sığınmacıya hiç bir önlem alınmadan kapılar açıldı.

Ülke içinde kriminal olaylara da karışan Suriyeliler için söylenecek bir şey yok elbette. Ancak masum ailelerin parçalanmasına kadar gidecek uygulamalar başka sorunları beraberinde getirir.

Sonuçları düşünülmeden atılan her adım ülkemize zarar vermeye devam ediyor anlayacağınız...

Sağlıkla kalım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X