Advert
“ELÂZIĞ’DA TORPİL PATLADI!”

“ELÂZIĞ’DA TORPİL PATLADI!”

Bu içerik 1070 kez okundu.

Torpili oldum olası severiz.  Hatta sadece Elazığlılar değil tüm Türkiye olarak severiz.

Özellikle çocuklar torpil patlatmanın cazibesine dayanamaz. Şimdilerde farklı torpil çeşitleri, havai fişekler filan da var ama. Torpil cazibesini yitirmiyor halen...

Tabi ki bugünkü konumuz bu torpil değil.)

Hani şu adam kayırma, işini yürütmek için her türlü yolu deneme, araya adam bulup koyma vs...

Genelde kamu ile ilgili alımlarda M. Vekilleri bu işlere doğrudan müdahil olurlar. Ve işe alınacaklar taşeron isçisi bile olsa taahhüt eden firmayla irtibata geçerek bu alımlarla, kendilerine gelen iş talebi yoğunluklarını azaltmaya çalışırlar. Neticede halk tarafından“M. Vekili başka ne iş yarar?" sorusunun muhatabı onlardır.

Maalesef Türkiye’de M. Vekilleri “İşe adam koyma”, “Tayin yapma", “Bürokrat atamalarına müdahil olma ”gibi işlerle daha çok uğraşır olurlar. Bunun da altında yatan asıl sebep tabi ki halkın bu yöndeki istek ve taleplerinin fazla oluşudur. Bu yüzdendir ki şehrin gelişim ve olumlu manadaki dönüşümlerinde eksikliklerin olması hep bu yüzdendir.

Halk olarak siyasilerimizi hem bu işlere zorlar ve bu işlerden bir beklenti içerisine gireriz. Hem de bir yandan ‘şehrimizin geri kalmışlığından’ filan dem tutarız. Ha bu arada şehre gelebilecek bazı yatırımların gelmemesi yahut şehir adına bazı fırsatların kaçırılması ve göz ardı edilmesi de o şehrin M. Vekillerinin beceriksizlik ve etkinsizliklerinden kaynaklanabilir.

Bu hususta son 20 yılın en düşük profilli (üstte belirttiğim bu hususlardaki profil) M. Vekillerine sahibiz diyebilirim.

Gelelim tekrar şu çok sevdiğimiz TORPİL meselesine.

Malumunuz, Elazığ l Özel idaremiz 48 kurum dışı işçi alacağını İş-Kur üzerinden duyurmuştu. Son yıllardaki ekonomik kriz ve işsizliğin artmış olmasındandır ki çok fazla sayıda da başvuru olmuştu. Halk bir yandan başvurular yapıyor bir yandan da siyasilere müracaat edip bir TORPİL arayışı içerisine giriyordu. (Şahsen benim bir yakınım da beni arayarak bir siyasiden destek istememi istemişti. Yani TORPİL.)

Sonra ne olduysa şehirde birden bu TORPİL iddiası patladı...

Ve başta M. Vekilimiz Gürsel Erol bey olmak üzere bazı STK yöneticileri ve sosyal medyada bu işte torpil döneceğini, birilerinin isim listesi hazırladığını, başvuruların formalite icabı yapıldığını dile getirmeye başladı.

Yani “TORPİL” patlamıştı.

Ak Partili milletvekillerimiz art arda ve ortak açıklamalar ile: “Elazığ İl Özel İdaresi'nde yapılacak olan personel alımları ile alakalı işe alım usulü ile ilgili ilanda kurum tarafından kura yapılabileceği açıkça beyan edilmiştir" filan denildi. Ben de bahse konu ilana baktım ibare aynen şöyle:

“İstenen şartları taşıyan müracaatçılar sözlü sınava tabi tutulacaktır.( Gerekli görüldüğü takdirde kura yöntemini uygulamaya idare yetkilidir.) “

Yani “öncelikle sözlü sınavla alacağız. Gerekli görür isek şayet -parantez içerisinde- kura yöntemini uygularız” diyor idare. Haliyle Ak Parti M. Vekillerinin ve özellikle Tolga Ağar’ın “ilanda açık seçik kura ile alınacağı yazılıyor“ sözü bana tutarsız geldi.

Ak Partili vekillerimiz, kurumdaki müdürlerin ve Genel Sekreterin niçin görevden alındıklarını da gerekçeli olarak açıklar ise olayı öğrenmiş oluruz. Yoksa ilk yaptıkları beyanlara göre; dedikoduların ve TORPİL olayının patlamasına sebep olan unsurlar, kurumdaki görevlilerin veya çalışanların; alımlarla ilgili sorulara lakayt cevaplar ve “kimin alınacağı belli siz boşuna müracaat etmeyin” gibisinden sözleri neticesinde olduğunu belirttiler. Şayet böyle bir durum da vardı ise bu hususları görevden almaları gerektirebilecek vakalar olarak değerlendirebiliriz.

Ha bu arada Genel Sekreteri görevinden alıp kendi adamlarını oraya atamak için çaba sarf edenler de bu işi fırsat bilip atladılar. Onu da yakinen takip ediyoruz.

Bu işin neticesine baktığımızda şunu görüyorum ki, bundan böyle bu hususlarda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ve şeffaf ve adil bir şekilde alımların yapılması için gayret gösterilecektir ve dahi gösterilmek zorunluluğu olacaktır.

“Görelim Mevla neyler neylerse güzel eyler.”

Selâmetle kalınız!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X