Advert
BIRAKIN ÜLKEMİZİ ŞEHRİMİZİ BİLMİYORUZ
İRFAN ARSLAN

BIRAKIN ÜLKEMİZİ ŞEHRİMİZİ BİLMİYORUZ

Bu içerik 637 kez okundu.

Hani hep kendi aramızda konuşurken söyleriz ya “Ya ülkemizi gezip doğal güzelliklerini gezemiyoruz. Ekonomimiz el vermiyor”, doğrudur. Ülkemizi gezmek ve görmek, tanımak, yeni yerler keşfetmek ve yeni insanlar ile tanışıp dostluklar oluşturmak adına gezemiyor, gezemediğimiz için de göremiyoruz. Oysa yine kendi aramızda konuştuğumuzda “Elin Japonu, Rusu, Fransızı, Almanı, İngilizi ülkemize gelip aylarca kalıp gezip görüyorlar”, doğrudur. Onların ekonomik gelirleri bizden fazla olması nedeniyle bunu yapabiliyorlar.

Biz ülkemizi bir tarafa bırakıp önce şehrimizde neler var onu görmeliyiz. İlimizde yaşayan insanların yüzde 60’ından fazlası ilimizde görülmesi gereken yerleri sayamaz. Sayacakları Harput, Hazar Gölü, Hazar Baba Kayak Merkezi'dir. İnanın ki Harput’u da sadece kalesi ve lokantalarından dolayı söylerler. Oysa Harput’ta bulunan tarihi ve özellikle inanç turizmine önemli katkı sağlayacak, türbelerin isimlerinden ikisini üçünü ancak sayabilirler. Harput öyle bir mekan ki, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yerini aldı. Buradaki tarihi ve inanç turizmine katkı sağlayacak olan eserler ve türbelerin yanında özellikle kilise ve Buzluk Mağarası'nın yanında tarihimizde önemli bir yer tutan Ahilik geleneğinin bir temsilcisinin türbesi ve kültürel zenginliği ile önemli bir tarih mekânı.

İlimizin merkezinin yanında ilçelerinde, beldelerinde çok önemli tarihi ve dini yapılar bulunuyor. Keban’da Yusuf Ziya Paşa Camii ve Külliyesi, Karakoçan'da Golan Kaplıcaları, Palu’nun zengin tarihi yapıları, Sivrice’nin doğal güzelliği ilimizin sahip olduğu eserlerden sadece bazıları. Baskil'deki kiliseyi, Merkez Şahinkaya’daki kiliseyi, Keban'daki Damlataş Mağarası'nı daha saymadım bile. Elin memleketinde olsa şimdi nasıl allayıp pullayıp tarihi eser diye ziyarete açmışlardı. Biz elimizdeki değerleri ile henüz restore etmemişiz.

İlimizin turizm alanındaki değerlerine ilimiz Valisi Çetin Oktay Kaldırım yaptığı yeni ilavelerle zenginleştiriyor. Kara Leylek Kanyonu, Saklı Kapı Kanyonu da ilimiz adına olumlu turizm destinasyonu oluşturacaktır.

Biz ülkemizi tanımadan önce ilimizi, illerimizi tanımalıyız. Bölgemizdeki illeri tanımalıyız. Böylece suya atılan bir taşın oluşturduğu daireler gibi ülkemizi tanımaya başlamalıyız. Böylece hem tatilimizi yapma imkanı bulacak hem de ilimizi ve komşu şehirlerimiz ile ülkemizi tanımış olacağız.

İlimizin tanıtımı noktasında gerekli adımlar son dönemde gerçekten atılıyor. Şehrin turizm alanındaki ihtiyaçlar son 10 yıl içinde giderildi. Tabiri caizse, ektik, şimdi biçmenin çabasındayız. Bunun için de turizm firmalarını ziyaret edip ilimizin bu pastadan gerekli payını alabilmesi adına görüşmeler yapıp tur firmalarının ilimizi kapsayacak planlamalar yapmalarını sağlamalıyız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X