Advert
GARİP BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ
FIRAT POLAT

GARİP BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ

Bu içerik 547 kez okundu.

Üzerinde yaşadığımız dünya, yüz yıllardır insanoğlunun elinden çok çekti. Bir zamanlar dünyanın üzerinde yeşil alan, sulak alan ve buzullardan oluşan bölüm insanların vurdumduymazlığı, bilinçsizliği veya bilerek yaptığı davranış ve katliamların sonucunda bugün gelecek endişesi yaşamamıza neden oluşan bir tabloya geldi.

Dünyamızı ve üzerindekileri iyi kullanmamamız nedeniyle bilim adamlarının küresel ısınma olarak tanımladığı olay maalesef geleceğimiz için endişelerin artmasına neden oldu. Atmosferde yaşanan incelme ve ozon tabakasının güneş ışınlarının yaydığı ultraviyole ışınlarının dünyaya olan etkisi ile yaşanan mevsimsel değişimler ve sıcaklık artışı bilim adamlarını gelecek adına endişelendirirken, insan eliyle dünyanın sahip olduğu yeşil alanların da azalmasına yönelik hamleler gözü doymaz olan insanların verdiği zararı daha da korkunç bir boyuta taşıyor.

Ülkemizde çevreyi koruma adına uygulamaya konulan paralı poşet uygulamasının poşet kullanımında önemli bir düşüşü yaşattığını açıklayan yetkililerin, çevre adına yapılan bu uygulamaya karşılık, her yıl ülkemiz toprakları üzerinde bulunan yeşil örtüye karşı aynı duyguyla yaklaşamaması da gariplik olarak karşımızda duruyor. Sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı yeşil bölgesi olarak bilinen Çanakkale'deki Kaz Dağları'nda yaşanan ağaç katliamına karşı nedeniyle poşet uygulamasına gösterilen duyarlılık gösterilmiyor. Hatta bazı yetkililer “Kesilen ağaçların yerine yeni fidanlar dikilecek” diyerek bir de adeta insanlarla alay ediyorlar. Yerine yenisini dikeceğiniz fidanlar ne zaman ağaç olacak? Yerine yenisini dikeceğiniz ağaçları neden kestiniz veya kesilmesine müsaade ettiniz?

Dinimiz bile “Kıyamet kopsa bile elinizdeki fidanı dikiniz” diyerek ağacın önemini insanoğluna öğretirken veya öğüt verirken, bizler sadece menfaatimiz için acımasızca ülkemizin doğal güzelliklerini yok etmekten çekinmiyoruz. Bir yandan doğayı korumak adına adımlar atıp poşeti paralı yapıp, poşeti doğanın yok etmek için uzun yıllara ihtiyacı olduğunu belirtiyor, diğer yandan dünyamız ve biz insanlar için son derece gerekli olan ağaçlarımızı insafsızca kesiyor veya kestirip toprağın altından faydalanmak istiyoruz.

Geçmişte bu tür insafsızca yapılan doğa katliamlarına karşı doğanın acımasız bir şekilde intikamını aldığını gördüğümüz olaylar var. Doğayı koruma adına daha çok çalışmamız daha çok ekmemiz gerekirken sahip olduklarımızı, ya yakarak ya keserek kaybetmeye devam ettiğimiz sürece gelecek adına önemli kayıplarımız olacağını söylememe gerek bile yok.

Garip bir dünyada yaşıyoruz. Söylediklerimiz ile yaptıklarımız birbirine zıt. Gelecekte bizi sorgulayacak olan nesillerimize iyi bir dünya bırakamayacağımız bu görüntüler ile kesin gibi duruyor. Dün yağmur ormanları, üzerinde farklı canlı türlerinin yaşadığı bir dünyadan, bugün koruma altına alınan bölgeler ve canlı türlerine geçiş yapmış durumdayız. Yarınlarda ne olacağını ise düşünmek bile istemiyorum.

Uçan kuşa bile sanat şaheseri yuva yapan medeniyetin, kuşa uçacak dal, konacak toprak, bırakmayan torunlarıyız. Ağacı kestik, ormanı yaktık, toprağı betona çevirdik.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X