Advert
TARİHTE BİR YOLCULUK VE BAYRAM
Nevzat ÜLGER

TARİHTE BİR YOLCULUK VE BAYRAM

Bu içerik 1029 kez okundu.

         Türkler Müslüman olduktan sonra inanca ait kelimelerin birçoğunu Araplardan değil, Acem’den (Farisilerden) almışlar.

         Resul veya nebi kelimelerinin yerine “Peygamber” kelimesini Acem’den almışız. Salat yerine namaz kelimesini, savm yerine oruç kelimesini kullanıyoruz. Hepsi Acem kökenli. Son zamanlarda “dört halife” kavramını kullanmaya başladık, ondan önce Farisi bir terkip olarak “Çariyar-i Güzin” kullanılıyordu.

         Padişah ve taht kelimeleri de Farisi. Anadolu’da “şanşen” olarak kullanılan “şahnişin” kelimesi de Acem kökenli.

         Şu hükmü düşelim buraya; “Uzun Hasan’a karşı zafer, Türk’ü Şiilik tahakkümünden kurtarmıştır.” Şii elbette Müslüman amma, Acem Müslümanı. Ne demek; Şii olsaydık, Acem olurduk. Şiiler Acemleştiriyor, Sünnilerde bu yok. Sünnilerde Türk var, Kürt var, Arap var, Çerkes var vd. Bugünkü Ortadoğu açmazının arkasındaki olayların önemli bir kısmı da bu Acemlik ya da Şiilik olayı değil mi? İran’ın; Irak’da, Suriye’de, Ürdün’de, Yemen’de yapmak istediği şey Şiileştirmek ve ardından Acemleştirmek düşüncesi.

         Bizim Müslüman oluşumuz da, devamımız da Sünnilikle yakından ilgili. Yavuz gibi bir bahadır padişah olmasaydı belki de Anadolu hep Şii olacaktı. Bu Şiilik de, doğrudan doğruya Şah İsmail Şiiliği olacaktı. Belki de Acemleşecektik. Müsaadenizle spot bir cümle kullanayım; Arapların en büyük buluşları, Türkleri keşfetmeleri ve onları sarayın koruyuculuğuna memur etmeleridir. Çünkü bu keşif, hem Türk tarihine hem de İslam tarihine yeni sayfalar açmış ve “Devlet-i Ebed Müddet” bir oluşumu (Devleti Aliye ve ardından Türkiye Cumhuriyetini) ortaya çıkarmıştır.

         Yahya Kemal’in bir benzetmesi var: “Vezüv yanardağı nasıl Pompei şehrini yok etmişse, Fatih, Yavuz, Kanuni ve Murat da Anadolu’da aykırı gelişmeleri öyle mahvettiler.”

         Osmanlı kendisini Selçukluların devamı sayıyor. Bu nedenle de bizim Anadolu tarihimiz tam bin yıllıktır. Dönemin halifesi  (1040-1055) Tuğrul Bey’e; “Gel bizi kurtar” diyor. Artık Anadolu’da Türk Tarihi başlamış. Tuğrul Bey halifeye; “Sen halifesin, İslamiyeti idare et demiş. Yeryüzünde senin vekilin benim” diye de eklemiş. Yani hutbelerde halifenin isminden sonra onun adı söyleniyor. İki yıl sonra vefat ediyor Tuğrul Bey. Tuğrul Bey’in çocuğu olmadığından Çağrı Bey görevi devralıyor. Çağrı Bey’in oğlu da Alp Arslan,

         Sonra 1071. Alpaslan Anadolu’yu tamamen Müslümanlaştırmanın kilidini açıyor. Zaten hemen akabinde de Çubuk Bey Harput ve çevresini kontrolü altına alırken, diğer bahadırlar da başka vilayetlerde aynı şekilde hüküm ferma (bey) oluyorlar. Hepsi Selçukluların beyleri.

         Tabi Anadolu’ya rahat hakim olmanın temelinde de; Ahiyan-ı Rum, Bacıyan-ı Rum, Abdalan-ı Rum ve Gaziyan-ı Rum var. Sonra… “Ulemayı bozan beşik uleması, tekkeleri bozan da babadan oğula devir.” Liyakat unutulunca kurumlar da şiddetle bozulmakla kalmıyor, ifsat edici bir pozisyona giriyor.

         Efendiler efendisi iki güzel gün hediye etmiş Müslümanlara; Ramazan ve Kurban Bayramı. Biz 11 Ağustos günü bu bayramlardan Kurban Bayramı’nı kutlayacağız.

         “Hüzn ü keder def ola /Dilde hicab ref ola /Cümle günah af ola /Bayram o bayram ola.”

         Bütün Müslümanların bayramını tebrik ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X