Advert
PİŞMAN DEĞİLLER VE OLMAYACAKLAR -2-
Mehmet AYAZ

PİŞMAN DEĞİLLER VE OLMAYACAKLAR -2-

Bu içerik 632 kez okundu.

Eski pilot üsteğmen Ahmet Oğuzhan Yıldız ise, darbe girişimine katılmadığını, suçsuz olduğunu ileri sürerek, hain darbe girişimine karışan herkesten tek tek şikayetçi olduğunu söyledi. Yıldız'ın 'pişman mısın sorusuna verdiği ' yanıt ise şaşırttı.

Terörle mücadele harekatı (TMH) yapılacağının belirtildiğini, emir üzerine üste kaldığını iddia eden Yıldız, o gece kanunsuz bir eylemi olmadığını savundu. Sanık Oğuzhan Yıldız, eski Filo Komutanı Hakan Karakuş'un, telefonların toplanması emrini vererek, TMH kapsamında kursiyerlere, "Bugün terörün belini kıracağız, lojmanlardan bile HDP'ye oy çıktı, içimizde dahi hainler olabilir, bilgi sızmaması için telefonlarınızı aldım, bugün önemli bir gün, size ne emir verilirse sorgulamadan tümüne uyacaksınız.'' dediğini ileri sürdü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Ayrılan ve Atılan Askeri Öğrenciler Platformu üyesi 25 yaşındaki Hakan Ekşi, 2011'de Kara Harp Okulu'na alındığı dönemde paralel yapı mensupları tarafından uğradığı baskıları anlattı.Platformun yaklaşık 2 bin mağdur üyesi bulunuyor. Maltepe Askeri Lisesi'ni 2011'de bitirmesinin hemen ardından Kara Harp Okulu'na alındığını belirten Ekşi, ilk gün komutanların kendilerini isim isim çağırarak iki gruba ayırdığını ve o andan itibaren sistematik bir şekilde ayrımcılığa maruz kaldıklarını anlattı.Ekşi, kendisinin de içinde bulunduğu yaklaşık 100 öğrenciye çok büyük psikolojik baskı yapıldığını iddia ederek, "Kara Harp Okulu'ndayken diğerlerinin yattığı zamanlarda biz şınav çekiyorduk, yerlerde sürünüyorduk. İnanılmaz bir psikolojik baskı vardı. Başımızdaki komutan her seferinde bize 'dışarı gidin limon satın.' gibi sözler sarf ediyordu. Şınav çektirilirken sırtımıza basarak söylüyorlardı bu sözleri. Devamlı 'Buradan ayrılın yoksa sizinle daha çok uğraşacağız' sözlerini işitiyorduk. Yemek yiyemiyorduk, su içemiyorduk. Bir yudum su bulsak dahi yetecek vaziyete gelmişti. Arkadaşımız gidip tuvaletten su doldururdu, 20 kişi bir şişe suyu paylaşmaya çalışırdık." diye konuştu.Ekşi, bu baskıya 5 gün dayandıktan sonra sinir krizi geçirerek okuldan ayrılma kararı aldığını ve 30 bin lira tazminat ödemek zorunda bırakıldığını aktardı.

Fetö mağdurları bir dernek çatısı altında bir araya gelerek, mücadele ve mağdurlara destek için Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği (TAY- DER) kuruldu. Dernek aracılığı ile mağdurlara ücretsiz hukuki destek verilmesi amaçlanıyordu. TAY-DER Başkanı Gömük, "Fetullahçı Terör Örgütü- birçok kişiyi hukuksuz delillerle cezaevlerine atarak mağdur etti. Biz de bu yapıdan mağdur olanlar olarak bir araya gelmek, mücadele vermek istedik" derken derneğin avukatı Tankut Taner ise “Mağdurlara maddi imkanı olup olmadığı gözetilmeksizin bu yapıyla her alanda mücadele için doğru bir hukuki desteği de bu dernek altında bulabilecekler" dedi.

      Şimdilerde Allah ın ayetlerini hem delil göstermek hem de motivasyon aracı olarak kullanmak istiyorlar. Şuan yaşadıklarını, yaptıkları zulümlere değil de Allah ın imtihan etmesi olarak görüyorlar. Şura süresi 30. Ayet ‘’Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir.’’ ya da nisa süresi 79. Ayet ‘’  Sana ne iyilik gelirse Allah’tandır. Sana ne kötülük gelirse kendindendir.’’

 Bu ayetlerle yaşadıklarının alakası olmadığını asıl şu ayetlerin onlara hitap ettiğini savunuyorlar. Bakara süresi 214 ayet ‘’Yoksa siz, sizden öncekilerin başına gelenler, sizin de başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Peygamber ve onunla beraber mü’minler, “Allah’ın yardımı ne zaman?” diyecek kadar darlığa ve zorluğa uğramışlar ve sarsılmışlardı. İyi bilin ki, Allah’ın yardımı pek yakındır.’’

 Bunu kader gibi görüp ve göstermek yaptıklarından asla pişmanlık duymadıklarını gösterir. ‘’Mü’minler, düşman birliklerini görünce, “İşte bu, Allah’ın ve Resûlünün bize vaad ettiği şeydir. Allah ve Resûlü doğru söylemişlerdir” dediler. Bu, onların ancak imanlarını ve teslimiyetlerini artırmıştır.’’ Ahzapsüresi 22 ve  Ey Muhammed, de ki: “Herkes beklemektedir, siz de bekleyin. Yakında kimin düz yolun sahipleri olduğunu, kimin doğru yolu bulduğunu bileceksiniz!”taha süresi 135  ‘’Ancak inanıp yararlı iş işleyenler, Allah'ı çok çok ananlar ve haksızlığa uğratıldıklarında haklarını alanlar bunun dışındadır. Haksızlık eden kimseler nasıl bir yıkılışla yıkılacaklarını anlayacaklardır.* şuara 22 ayetleri de kendilerini motive etmek için kullanmaktadırlar.

Yurt dışına kaçan ve halen orada yaşayan başta terör örgütü lideri ve mensuplarının konuşmalarından şu net bir şekilde anlaşılıyor ki gücü tekrar ele geçirmeleri halinde kaldıkları yerden daha acımasızca devam edecekler. Ama asıl önemli olan şimdilerde hapiste bulunan daha önceden insanların hayatlarını mahvetmiş bu kişiler empati yaptıklarında pişmanlar mıdır? Hayır. Hiçbir pişmanlıkları yok çünkü halen daha geçmişte yaptıklarının doğruluğuna inanıyorlar. Örgüt için işledikleri suçların haklılığının içindeler.

      Hiç duydunuz mu hayatlarına sebep oldukları insanlar için af dileyen tövbe edeni. Ya geçmişte şunlara haksızlık yaptık diyeni. Demediler demeyecekler. Çünkü yanlış yaptıklarına inanmıyorlar, olması gerekeni, yapılması gerekeni yaptıklarına inandırılmışlar. O yüzden şu anki yaşadıkları da onlar için olması gerekendir. Ya şu konularda şu insanlara yanlış yaptık onlardan özür dileyip helallik aldılar mı? hayır.

  15 Temmuz İddianamelerinden; "Ufuk Işık isimli kişinin kendisine mahrem abilik yaptığı" iddiasını da reddeden Resul Metin, FETÖ ile hiçbir irtibatı bulunmadığını ileri sürdü. Duruşma savcısının, "Bugün pişman olduğun, 'Keşke yapmasaydım.' dediğin bir durum var mı?" sorusu üzerine sanık Metin, "Pişman olduğum bir eylemim yok. Mutlak itaat gereği komutanım bana 'Burada bekle.' derse beklerim, 'Uç.' derse uçarım, 'Dur.' derse dururum, 'Vur' derse vururum." dedi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X