Advert
SİZ SİZ OLUN ‘İYİ SİYASETÇİ’ OLMAYIN
SIRAÇ KOÇ

SİZ SİZ OLUN ‘İYİ SİYASETÇİ’ OLMAYIN

Bu içerik 191 kez okundu.

Siyaset, gelişmiş ülkelerin aksine bir meslek olarak görülür ülkemizde. Hizmet alanı olması gerekirken, şahsi beklentiler alanına dönüşmüştür zamanla.

İşte bu yüzden ‘iyi siyasetçi’ tanımından her zaman korkarım. İşinin ehli olmak her meslek grubuna yakışıyor ama “siyaset işkolunda” anlamı farklılaşıyor sanki.

İşinin ehli tesisatçı, milimetrik çalışan marangoz, kalemi akıcı yazar, uluslararası bir akademisyen olmak ayrıcalıktır. Oysa siyaset kulvarında iyi olmak; iş bilen değil, ‘işini bilen’ olmayı gerektirir.

Üstelik bu durum sağ, sol, milliyetçi, muhafazakar, liberal falan da dinlemiyor.

‘İyi siyasetçi’ kendisi ve siyasi çevresi için iyi gelecek sağlayabilen kişi anlamı taşıyor günümüzde.

Nasıl mı?

Dün ak dediğine bugün kara der ama nedeni bellidir; dün dündür bugün bugündür... İyi kıvırır ama sorsan siyasi hayatında çizgisinden hiç ödün vermez, kimseye eyvallah etmez.

Son bir yılda üç siyasi parti değiştirmiş olsa bile bu kural değişmez. Siyaset kötü siyasetçi iyi kalır.

Milleti için çalışır, didinir, koşturur. Asla kendi menfaatlerini düşünmez. Usulsüz olarak servetine servet kattığını ispatlamayan müfteridir. Kayınbiraderiyle ortak olduğu şirket ve eşinin memur maaşıyla yapmıştır tüm servetini.

Peki bu kadar iddia, tanık, belge?

Siyasi rakiplerinin karalamasından başka bir şey değildir.

 

Genel Başkanına bağlılığı en az dinine bağlılığı kadardır. Asla sorgulanamaz. Partide kendisine mevki makam vereceği için yalakalık yaptığını iddia edenler açık söylüyorum en basit tanımıyla alçak(!)tır.

Ama gözyaşı döktüğü Genel Başkanı kendisine bir Bakanlığı çok gördüğünde o çok sevdiği Parti siyasi miadını doldurmuş ve veda zamanı gelmiştir.

 

Seçim dönemlerinde seçim bölgesinde yatıp kalkar, halkın içindedir ve onu bu topraklardan kimse koparamaz. Kazandıktan sonra Ankara’da çok mühim görüşmeleri başlar.

Halka hizmet için gecesini gündüzüne kattığı için görene aşkolsun.

 

Anadolu’nun bağrından gelmiştir bir çoğu. Yokluğu onlar gibi kimse bilmez. Ama işte koşullar... Dün muhalefetteyken saymadığını bırakmamış, zam yapan eski iktidarı Halka ihanetle suçlamıştır oysa. İşçi-memur maaşına değil ama en temel ihtiyaçlar için zam yağmuru başladığında her ‘iyi siyasetçi’ amansız bir beka savunucusu olmak zorundadır. Dün kaybedeceği bir şeyi yokken bugün artık makamı, villası, şirketleri, bilmem ne marka arabaları vardır.

 

Kimi müteahhit, kimi toprak ağası, kimi tüccar, kimi hukukçu, kimi sanayici, kimi eski sendikacı, kimi emekli öğretmendir. Kiminin hiç bir mesleği yoktur ama ağzı iyi laf yapar. Hiç bir şey bilmese bile hitabetiyle karşısındakini etkilemeyi başarır. 

Yani her biri kendi işinde iyidir.

Ta ki siyaset gömleğini giyip yeni mesleğine başlayıncaya kadar.

O yüzden iyi insan olun ama ‘iyi siyasetçi’ olmayın derim.

En azından bizim ülkede...

Sağlıkla kalın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak