Advert
EĞİTİMDE NEREDEYİZ?
SIRAÇ KOÇ

EĞİTİMDE NEREDEYİZ?

Bu içerik 264 kez okundu.

Bir milyonu aşkın öğretmen ve 18 milyona yakın öğrenci bu yıl da yeni eğitim öğretim yılına başladı.

Tabi bir çok sorun ve sıkıntıyla...

Ekonomik kriz ve yüksek enflasyon nedeniyle eğitim harcamaları bu yıl cebimizi daha çok yaktı.

KESK’e bağlı Eğitim-Sen raporuna göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle çocuk kitapları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15, kırtasiye malzemeleri yüzde 30, okul defteri ve kalem fiyatları ise yüzde 35 oranında arttı.

Yine aynı rapora göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenci ve velileri özel okullara yönlendirme politikası ‘özel öğrenim teşviki’ gibi uygulamalar üzerinden artarak sürüyor. Özellikle 4+4+4 düzenlemesinin başladığı 2012 sonrasında, velilerin ekonomik koşullarını zorlayarak çocuklarını özel okullara göndermesi, teşvik politikaları ile özel okul sayılarını ve bu okullara giden öğrenci sayısını büyük oranda arttırdı.

Özel ilköğretim (ilkokul+ortaokul) sayısı 2012 öncesine göre yüzde 375; Özel lise sayısı yüzde 340; Özel mesleki ve teknik lise sayısı yüzde 850 artmış görünüyor.

Eğitim-Sen’e göre; kamu kaynaklarının devlet okulları için kullanılması yerine özel okullara teşvik adı altında aktarılması, eğitimde yaşanan eşitsizlikleri ve okullar arasındaki nitelik farklarını daha da derinleştiriyor. Bu durum okulları sadece devlet okulu-özel okul şeklinde ayrıştırmakla kalmamakta, aynı zamanda aynı devlet okulu içinde gelir durumuna ya da başarı düzeyine göre farklı sınıflar oluşturulmasının önünü açmakta.

Birleşik Kamu İş’e bağlı Eğitim iş’in açıklamasında da yine çarpıcı başlıklar var. Açıklanan verilere göre; eğitimde yıllardır acil çözüm bekleyen sorunları bir tarafa bırakan Milli Eğitim Bakanlığı;  laik, bilimsel, kamusal, çağdaş eğitimden hızla uzaklaşıyor.

2012-2013 eğitim öğretim yılında 1.099 olan imam hatip ortaokulu sayısı bu yıl 3.394’e; 708 olan imam hatip lisesi sayısı ise bu yıl 1.624’e çıktı. İmam hatip lisesi öğrenci sayısı 605 bin 869, imam hatip ortaokulu öğrenci sayısı ise 761 bin 785 oldu. 

Memur-Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen ise yeni eğitim-öğretim döneminde Eğitim emekçilerinin sorunlarına dikkat çekiyor. Eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme iradesini ortaya koyamayan hükümetin, toplu pazarlık masası aracılığıyla sorunları çözme, eğitimin niteliğine katkı sunma imkânını heba ettiğini söylüyor.

Açıklamada, “Anayasal ve yasal hakları kısıtlanmış sözleşmeli öğretmen istihdamı, öğretmen açığının kadrolu istihdam yerine ücretli öğretmenlik gibi insan haklarına ve çalışma ahlakına aykırı yöntemlerle giderilmeye çalışılması, kamu maliyesini denkleştirme aracı olarak eğitim bütçesinin kısılması, okullara yeterli ödenek verilmemesi nedeniyle aksayan eğitim hizmetlerinin yanında kaynak bulma baskısı altında okul yöneticisi ve öğretmenlerin velilerle bağış üzerinden karşı karşıya getirilmesi, eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan yaygın şiddet” okullar açılırken çözüm bekleyen sorunlar olarak sıralanıyor.

Bu dağ gibi sorunların dünya sıralamasında ülkemizi nerelere getirdiğine bir bakalım.

Londra Merkezli Yükseköğretim Derecelendirme kuruluşu (THE) Dünya Üniversiteler sıralaması 2020 raporunda yaklaşık 1300 üniversiteyi inceledi.

Üniversitelerin araştırma etkisi, uluslararası görünüm, endüstri bağlantıları ile öğretim kalitesi kriterlerine Türk Üniversiteleri ilk 400’e bile giremedi. Suudi Arabistan, Katar, BAE, Umman, Ürdün, Lübnan, Mısır, Kazakistan, Filipinler, Brunei, Tayland, Endonezya ve Güney Kıbrıs'ın önde gelen üniversiteleri, Türkiye'nin en iyi üniversitelerini bile ciddi farklarla geçmiş görünüyor. Malezya, Pakistan, İran, Güney Afrika gibi ülkelerin eğitim kalitesindeki yükseliş ise dikkat çekici.

İlköğretimden başlayarak eğitimi perişan edenlerin eseridir bu.

Eğitimci kalitesini yükseltmeden, eğitim araç gereçlerine bütçe sağlamadan, araştırma geliştirme olanaklarını düzeltmeden bir arpa boyu yol alamayız.

Hatta geriye bile gittiğimiz çok açık.

Büyük ülke olmak eğitim kalitesinden geçer. Gerisi laf-ü güzaf...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇIKIŞ MAÇIMIZ OLACAK
ÇIKIŞ MAÇIMIZ OLACAK
ÖZTÜRK: KART GÖREN CEZASINA KATLANIR
ÖZTÜRK: KART GÖREN CEZASINA KATLANIR