Advert
DOSTLUK VE ARKADAŞLIK
Selahaddin CANPOLAT

DOSTLUK VE ARKADAŞLIK

Bu içerik 886 kez okundu.

İlk yazım binanın temeli demiri çimentosu gibi olmalı...
Dostlukmu? Arkadaşlıkmı?
Benmi...?
 Tabiki ben derimki
Arkadaşlık ve dostluk,her şeyden önce,kişinin gerçek anlamda güvenebileceği insan'dır. Maddi çıkar beklentileri,sosyal konumlar,ya da siyasi konumlarla ilgili beklentiler de değildir, gerçek arkadaşlığı dostluğu oluşturan sağlam bir temeldir. 
Bu nedenle, okul arkadaşlığı'nı, mahalle arkadaşlığı'nı, yazımda konu ettiğim" gerçek arkadaşlık", ile karıştırmamak gerekir. Okul'dan arkadaş'dır, mahalle'den arkadaş'dır, denilen tip arkadaşlıklar,aslında gerçek anlamda arkadaşlık değildir.Olsa olsa bu tip insanlar için, "tanıdığımdır" demek daha doğru gelir bana.
Gerçek bir arkadaş'ın, bir derdi, acısı olduğunda,aynen onun gibi yüreği sızlar, benzeri bir acıyı o da Yüreği'yle hisseder.
Toplum içerisinde, birilerinin sırtına, omzuna basarak yükselmeye çalışan tip insanlar, o kişilere, hep arkadaşım, dostum diyerek yaklaşanlar o tipler değil midir? Oysa gerçek arkadaş,gerçek dost,arkadaşının, dostunun omzuna basarak yükselmeyi düşünmez bile. Arkadaşına,dostuna ne kendisi yanlış yapar;ne de başkalarının yanlış yapmasına ortam yaratmaz.Zor günlerinde daima arkadaşının, dostunun yanındadır o "gerçek arkadaş", "dost. Lay lom sohbetleri değil,gerçekten içten yürekten dertleşmektir sohbetleri
Gerçek arkadaşlar, dostlar, birlikte bir "değer'i paylaşırlar.İyi günde de,kötü günde de birbirlerinin yanında olmak, acısı tatlısı ile yaşamın getirdiği her ne ise,onu, o dürüst, mert, temiz arkadaş, dost yürekleri ile birlikte paylaşmak ve gerekiyorsa maddi manevi her türlü desteği birbirlerine seve seve verebilmek gibi mükemmel bir değer'dir paylaştıkları.. "arkadaşlık" "dostluk" .
Kelimelerin içlerini boşaltmayalım, "arkadaşlık", "dostluk" ile uzaktan yakından ilgisi, ilişkisi bile olmayan,başka amaçlara yönelik ilişki arayışlarına,sevgili,aşık,partner arayışlarına, "arkadaşlık"dostluk" kelimelerini kullanarak, bu değerleri de çürütmeyelim ...
Konu oldukça önemli ve kapsamlı bir konu. Zaman zaman bu konuda yazmaya devam edeceğim.bu gün mübarek gün köşe yazım az olsun anlamlı olsun dedim. Diğer haftalar bereketli olsun.Tüm insanlığa dostluğa selam Cumanız hayırlı sağlıklı ve bereketli Olsun..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇIKIŞ MAÇIMIZ OLACAK
ÇIKIŞ MAÇIMIZ OLACAK
ÖZTÜRK: KART GÖREN CEZASINA KATLANIR
ÖZTÜRK: KART GÖREN CEZASINA KATLANIR