Advert
ELAZIĞ BÜYÜYECEK
Nevzat ÜLGER

ELAZIĞ BÜYÜYECEK

Bu içerik 1323 kez okundu.

         Elazığ’da istihdam artışı birkaç faaliyet kolu haricinde Türkiye ortalamasından daha düşük düzeydedir. Özellikle imalat sektöründe büyük bir durgunluk yaşanmaktadır. Ancak Krom / ferro krom, mermer, su ürünleri, sağlık ve eğitim sektörlerinde önemli gelişmeler beklenmektedir. Son on yılda ülkenin yakaladığı kalkınma trendini Elazığ’ın yakaladığını söylemek biraz zordur. Zaten illerin gelişmişlik sıralamasında 2003 yılında 36. sırada bulunan Elazığ’ın 2013 yılında 46. sıraya düşmesi de bunu göstermektedir.

         Bu arada önemli bir anekdot olarak; ildeki mutluluk oranı % 51 olup, bu ise oldukça düşük bir rakamdır ve ilin diğer göstergeleri ile çok uyumlu değildir. Türkiye’deki en mutsuz on il arasındadır.

         568.239 olan ilin toplam nüfusunun % 72’ si (406.131 kişi) il ve ilçe merkezlerinde, geriye kalan 162.108 kişi de köylerde oturmaktadır. Diğer bir ifade ile 106.108 kişiye hizmeti başarabilirse Köye Hizmet Götürme Birliği sağlayacaktır. Mevcut durum çok iç açıcı değil doğrusu. Taze kana ihtiyaç vardır. 

          Elazığ ilinde 2013 yılında il nüfusunun %42’si 25 yaşın altındadır. 25-64 yaş arası nüfus toplam nüfusun %49,7’sini, 65 yaş üstü nüfus ise toplam nüfusun %8,3’ünü oluşturmaktadır. Demografik yapı verimli olmaya çok müsaittir.

         Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre ilin kilometrekare başına 67 kişi olan nüfus yoğunluğu, 100 olan ülke nüfus yoğunluğunun altındadır. Elazığ ili 2013 yılı yıllık nüfus artış hızı ‰9,8’dir. 2013 yılında 6 yaş üzeri nüfus için okuryazarlık oranı %95’dir.  

         Dünyada eşine ender rastlanan "Hazar Gölü"  ve “Harput” İlin potansiyel turizm merkezleridir. Hazar Gölü çevresine yapılacak turizme yönelik her tesis teşvik kapsamındadır.

         Elazığ’daki “Arkeoloji ve Etnografya Müzesi”, Keban Baraj Gölü kurtarma kazılarından ve yörede yapılan diğer kazılardan çıkarılan eserlerin sergilendiği ülkemizin en

önemli müzeleri arasında bulunmaktadır. Ancak halk müzeye adeta yabancılaştırılmıştır. Şiddetle yönetim değişikliğine ihtiyaç vardır.

          Bu kaynaklardan başka "Golan Kaplıcası", "Hazarbaba Kayak Merkezi" gibi

Turizme sunulan birçok kaynak bulunmaktadır.

          Elazığ'ın tarihi Harput Kenti, kültür, din ve inanç turizmi yönünden önemli bir

potansiyele sahiptir. Burada bulunan cami, türbe, kilise ile diğer; tarihi ve kültürel

varlıklar her zaman turizm yönünden önem arz etmekte ve yoğun ziyaretçi

çekme potansiyeline sahiptirler.

         Kış turizmi açısından önem taşıyan Hazarbaba Kayak Merkezi ve Sağlık Turizmi

açısından Karakoçan Golan Kaplıcası önemli turizm potansiyelleri arasında bulunmaktadır.

         Elazığ’ın bölgesel bir merkez, ülke genelinde ekonomi alanında görünür olabilmesi için, doğal kaynaklarının yanına katma değer meydana getiren imalat sanayinin ve uzmanlaşmış hizmet sektörlerinin ve en önemlisi şehircilikte marka haline gelmiş bir kent olmasının sağlanması zorunludur. Tarım ve hayvancılık ürünlerine dayalı imalat sanayi kurulmalı, yer altı kaynaklarının işlenerek sunuma hazırlanması sağlanmalıdır. Unutmamak gerekir ki; dünyada gıda, sağlık, eğitim ve enerji sektörleri hiçbir zaman ölmezler. Ayrıca bu faaliyetler yapılırken su ürünlerinde Malatya ile, yer altı kaynaklarında Diyarbakır ile ilişki kurulması hem ekonomik olarak hem de sosyolojik olarak faydalı olur diye düşünüyorum.

         Fırat Üniversitesi’nin varlığı ilin sosyo-ekonomik gelişmesi için önemli bir faktördür. Özellikle üniversitenin iktisat ve mühendislik fakültelerinin bir kısım öğrencileri ildeki sanayi birimleri ile eşleştirilerek bitirme tezleri bu alanlara ait olmalıdır. Keza İktisat fakültesinde iktisat çıkışlı hocaların kontrolünde, Katılım Bankaları ve bunların türevleri üzerine birkaç tane yüksek lisans ve doktora çalışması yaptırılmalıdır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X