Advert
FIRAT’IN DOĞUSU VE ZAFER YAKINDIR
Nevzat ÜLGER

FIRAT’IN DOĞUSU VE ZAFER YAKINDIR

Bu içerik 493 kez okundu.

 Türkiye uzun uğraşılardan sonra, Suriye’de genişliği ve derinliği -en azından bizim bilmediğimiz-, ancak endişeleri telafi edecek seviyede bir bölgeyi kontrolü altına alma yetkisini elde etti. Anlaşılan o ki, ABD böyle bir bölgenin oluşmasına destek de vermeyecek ama belli şartlarla köstek de olmayacak. Nedir ABD’nin şartı; bölgede kamp veya hapishanelerde tuttukları İŞİD elemanlarına ve onların ailelerine çözüm üretmemizi istiyorlar. Tabi nasıl olacağı henüz belli olmamakla birlikte şartları bu.

         Dost ve düşman herkes artık kabul ediyor ki; Türkiye bu bölgede istediğini önemli ölçüde aldı. Şimdi bu bölgeleri Türkiye’deki göçmenleri yerleştirmek için kullanacak ve böylelikle de PKK/PYD örgütünü Türkiye’den uzak tutacak. Yapılan bu hamleler oldukça önemlidir ve büyük bir başarıdır. Yani bölgede yeni bir demografik yapı oluşturulacak ve Türkiye’ye muhalif bir harekete zemin kalmayacak demektir.

         Sıkıntılar olacak mı, elbette olacak. ABD’den de, Rusya’dan da, AB’den de diğer başka aktörlerden de çeşitli problemler oluşacaktır, ama bunun da normal olduğunu kabul etmek gerekir. Bu sıkıntılar ABD başkanının seçimi ile de ilgilidir, Türkiye’nin oyun kurucu olmasını istemeyen bölge ülkeleri ile de ilgilidir.

         Türkiye’nin amacı burada güç kullanmak değil, bölgeye huzurun gelmesini temin etmektir. Ancak güç kullanmak gerekirse, Türkiye bu gücü kullanmaya hem muktedirdir hem de diplomaside artık yeni sayfalar açabilecek yetkinliktedir.

         Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatından sonra nasıl o bölgeler rahata kavuşmuşsa, oralarda nasıl PKK/PYD varlığı oluşmuyorsa, şimdi bu yeni bölge de aynı huzura kavuşacaktır. Böylece Türkiye de devamlı ayağına dolandırılan bu terör yumağını bir hayli uzaklaştırmış ve azaltmış olacaktır.

         Trump durumu anlasa da ABD’deki kurulu sistem konuyu anlamamakta elbette ısrar edecektir. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan da; “Bu iş öyle üç beş helikopter uçuşu, beş on araç devriyesi ile olacak iş değildir” kestirip atmıştı. Çıtayı sürekli yüksekte tuttu ve şimdilik sonucunu da Türkiye alıyor. Varılan bu nokta Türkiye açısından önemli bir başarı göstergesidir bana göre.

         Büyük bir operasyon.

         Büyük bir hamle.

         Siyasi bir başarı.

        Fırat’ın batısından daha büyük ve daha önemli bir bölge.

         Türkiye kararlı. Attığı adımları iyi hesaplayarak atıyor.

       Siyasi partiler yekvücut. Halkın tamamına yakını yapılan harekatı onaylıyor ve dua ediyor. Camilere gidince halkın duasını ve sevincini rahatlıkla görebiliyorsunuz.

         Harekat barışa yönelik.

         Hem Türkiye'nin hem de Suriye’nin elini güçlendirecek bir hamle. Artık Türkiye de, bölge de, dünya da değişmiştir. Yıllardır ikna olmayan ABD ikna olmuştur. Ancak Trump başta iken konuyu çözmek gerekir. Çünkü ABD’nin kurulu sistemi kaostan besleniyor.

         İnşallah Türkiye zayiat vermeden bu işi başaracaktır.

         Allah ordumuzun yardımcısı olsun.

         Allah karar alıcıların basiretini artırsın.

      Bu ülke “Barış Harekatlarını” kazanmayı hep başarmıştır. İnşallah yine başaracaktır.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X