Advert
ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA YÖNETİCİLİK..!İDARECİLİK..! LİDERLİK ..!
Selahaddin CANPOLAT

ÜÇ GÜNLÜK DÜNYADA YÖNETİCİLİK..!İDARECİLİK..! LİDERLİK ..!

Bu içerik 1489 kez okundu.

Kentin Haberi Haber kent gazetesini okuyan Kıymetli okurlarım

İyi yöneticiler astlarıyla sorunları konuşmaz; bunun yerine onların kendi sorunlarını dile getirmelerine imkan verirler. 

En iyi liderler iş bittiğinde insanların bu işi biz başardık diyebilmelerini sağlayan kişidir.

Ben öyle yöneticiler istiyorum ki, halkın arasında iken halktan biri zannedilsin; halktan biri iken de yönetici gibi görünsün.

Eveeeet konuya gireyim

Bu duygu ve düşüncelerle kendi gözlemlerim diyorum ki;

İdarecilik görevi gönüllü olarak kabul edilebilecek bir makam değildir! Çünkü idarecilik sorumluluk, dürüstlük ve hassasiyet gerektirir. Bu iş de zor bir iştir. Nedendir bilinmez ama idarecilik söz konusu olduğunda yanıp tutuşan çok sayıda insan vardır! Devlet memurluğu, kişinin emekli oluncaya kadar kullanabileceği yaklaşık 35-40 senelik bir zaman dilimidir. Bu süre insan ömrü için de az bir süre değildir!

İdarecilik görevleri farklı farklıdır. Mesela bunlardan bir tanesi kamu kurumlarındaki idarecilik olsun. Kamu kurumlarında idarecilik görevleri ne hikmetse bazıları için erişilmesi güç ve elde edilmesi gereken çok önemli bir hedeftir! Bunun için de bazıları, başta siyasetçiler olmak üzere birçok kişiyi devreye sokarlar. İdareci olmak için çok da ısrarcı olurlar. Zorlama ile olan idareciliğin ömrü kısa olur. Gidişleri gelişlerinden de kolay ve hızlı olur! Onun için Allah’tan her şeyin hayırlısını istemek olmalıdır.

“Bir zamanlar birisi Allah’tan bir çiçek ve bir kelebek diler. Fakat Allah bunların yerine ona bir kaktüs ve bir tırtıl verir. Adam üzülür. Bir zaman sonra kaktüs çiçek açar, tırtıl da kelebek olur. İstekleriniz her zaman ihtiyaçlarınız değildir. Bugünün dikeni yarının çiçeğidir ve bugünün böceği yarının kelebeğidir. Allah seçimi O’na bırakanlara en iyisini verir!” 

Bazı görevler vardır ki süreleri baştan belli olan görevlerdir. Mesela; Muhtarlık, Belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği, parti yönetim kurulu üyeliği, belediye başkanlığı, milletvekilliği, bakanlık, başbakanlık, cumhurbaşkanlığı gibi. Bu kişilerin görev süreleri bittiğinde aslında hiçbir problem olmaması gerekir.

Devlet memuru olarak politikayla belli yerlere gelen bazı insanlar vardır ki ifa etmeye çalıştıkları görevlerin, adeta kendilerine ölünceye kadar verilen bir hak olduğunu düşünürler. Makamlara, birilerinin tavassutu ile gelenler, bulundukları makamlardan ne hikmetse ayrılmak istemezler.

Bazı devlet memurları da belli makamlara merdivenleri tek tek çıkarak yükselirler. Bu kişilerin o makamlardan inme endişesi hiç olmaz. İndirilseler bile işgal ettikleri makamların ağırlığını, sorumluluğunu, vebalini bildikleri için sadece Allah’a şükrederler.

Öyle veya böyle, makam sahibi olanlar o makamların bir gün sona ereceğini kendileri de bilirler. Her şeyin bir sonu olduğu gibi görevler de bir gün sona erecektir. Peki o zaman ne olacak?

Ne olacak ben söyleyeyim. Yeni bir hayat başlayacak. O hayatın adı; “Ne ekersen onu biçersin!” olacak. Bu isim çok önemlidir! Hizmet eken hizmet, nefret eken nefret bulur.

 Hülasa herkes değerinin karşılığını toplumda bulacaktır! Üç günlük makam sevdası ve üç günlük dünya için değer mi?  Makamlar geçici, hizmetler bakidir! 

Bir ders verme adına

Bir Babanın evladına Nasihatı!

Bir baba, bir gün oğluna “Her kırdığın insan için şu tahtaya bir çivi çak” der. Oğlu da, babasının dediğini yapar ve her kırdığı insan için tahtaya bir çivi çakar.

Bir süre sonra bakar ki tahta çivilerle dolmuş, taşmıştır. Tahtayı babasına gösterir.

Babası; ”Peki şimdi git kırdığın o insanların gönlünü al ve her aldığın gönül için bir çiviyi sök” der. Zaman geçer çocuk söylenileni yapar ve babasının yanına çivileri söküp gelir. Ama tahta delik deşiktir… Baba tahtayı eline alır ve evladına şöyle der; “İnsan kalbi de bu tahta gibidir oğlum. Kırdığın kalbi belki düzeltirsin ama izi her zaman kalır.”der.

Konuyu özetleyecek olursak

Üç günlük yalan dünyada verilen görevi en iyi şekilde yapmanın önemi ve  beraberinde aynı havayı teneffüs ettiğin insanlara EGO GURUR KİBİR BEN ENANİYET yönlerinle değil Vefalı merhametli vicdanlı yönünde yaklaşım göstermek gerektiğini uygulamak yaşamak yaşatmak lazımmış..

Bu gözler Çok büyük liderlerin cenazelerinin on kişi omuzunda da götürüldüğünü de gördü.Ancak onbinlerin omuzunda da gittiğini gördü ve şahid oldu.

Örneğin Cennet mekan Necmettin Erbakan hocamız

Örneğin darbeci Kenan Evren.......!!!

Eyyyyy insanoğlu

eyyy yönetici

eyyy lider

eyyy EGO sahibi gafil veya gafiller

Ne ekersen onu biçersin.

Savaş durumunda olan Askerlerimize de kısa bir dua edersek

Yarabbi sen askerimizi polisimizi ülkemizi koru Muzaffer kıl. şehidlerimize rahmet gazilerimize acil şifa ailelere ülkemize de sabırlar kolaylıklar ver. Aminnnn

Tüm okurlarıma insana insanlığa selam ve saygılarımla

VESSELAM...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X